POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [03.07.2020, 08:50:21] • zachodniopomorskie

Wolny handel a interes małych i średnich firm – regiony chcą lepszej ochrony europejskich przedsiębiorców

Wolny handel a interes małych i średnich firm – regiony chcą lepszej ochrony europejskich przedsiębiorców

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Małym i średnim przedsiębiorstwom z Unii Europejskiej coraz większe trudności sprawia konkurowanie z międzynarodowymi korporacjami. Zarówno na światowych rynkach jak i na obszarze samej Unii. Europejskie Regiony zwróciły uwagę Komisji Europejskiej, by w pełni korzystała z instrumentów ochrony handlu i opracowała nowe narzędzia, które pomogą bronić konkurencyjności. Opinię „Wdrażanie umów o wolnym handlu perspektywa regionalna i lokalna” przyjął Europejski Komitet Regionów. Znalazły się w niej uwagi zgłoszone przez marszałka Olgierda Geblewicza.

Ponad 70 rynków i 41% unijnego handlu na świecie, takie znaczenie dla europejskiej gospodarki mają umowy handlowe UE z państwami trzecimi. Według wyliczeń Komisji Europejskiej od wywozu towarów poza stary kontynent zależ aż 36 mln miejsc pracy. To olbrzymi potencjał, z którego przedsiębiorcy nie zawsze potrafią korzystać, gdyż brakuje im wiedzy na temat umów o wolnym handlu zawieranych przez UE. Bruksela nie ma wątpliwości, że porozumienia powinny być jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Władze lokalne i regionalne mogą odegrać istotną rolę w tym zakresie, gdyż ze względu na swoją bliskość z MŚP i wiedzę na ich temat mogą skutecznie rozpowszechniać informacje o korzyściach płynących z umów o wolnym handlu. Jednocześnie musimy uważać, aby nie zaniedbać obszarów, które nie są przygotowane do stawienia czoła międzynarodowej konkurencji, ponieważ naszą rolą jest zagwarantowanie, że żaden region nie pozostanie w tyle. Oceny oddziaływania terytorialnego mogą stanowić tu potężne narzędzie, które pomoże odpowiednio wcześnie ustalić i zmierzyć możliwe oddziaływania, dzięki czemu miasta i regiony będą w stanie na czas uruchomić właściwe strategie – stwierdził Michael Murphy, przewodniczący Komisji ECON i sprawozdawca opinii KR-u „Wdrażanie umów o wolnym handlu – perspektywa regionalna i lokalna, przyjętej w trakcie posiedzenia”.

Szereg poprawek złożył również marszałek Olgierd Geblewicz, który w Komitecie Regionów przewodniczy frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Zaznaczył, że kryzys COVID-19 to poważny wstrząs dla gospodarek, który może obniżyć eksport towarów poza UE nawet o 470 mld. euro.

- Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź Komisji dotyczącą przeglądu polityki handlowej, co powinno doprowadzić do nowej strategii. Komisja powinna przyjrzeć się wdrażaniu umów o wolnym handlu w regionach i miastach. Unia musi wykorzystać swoje instrumenty ochrony handlu i opracować nowe narzędzia, by rozwiązać problemy zakłócające konkurencję i takie praktyki państw trzecich jak dotacje zagraniczne. Należy zapewnić przedsiębiorcom z UE równe warunki działania, szczególnie w obszarze zamówień publicznych – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślił również, że dzięki uruchomieniu przez UE dodatkowych funduszy na zwalczanie kryzysu, wiele firm z sektora MŚP utrzyma inwestycje oraz płynność finansową, a w konsekwencji uratuje miejsca pracy. W przyjętej przez Komitet Regionów opinii znalazły się także propozycje utrzymania grupy ekspertów ds. umów handlowych, w której regiony są gotowe odgrywać bardziej aktywną rolę. Dokument zostanie przekazany wszystkim instytucjom UE. Będą to oficjalne wskazówki i zalecenia europejskich samorządów dla unijnych instytucji.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■