POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.06.2020, 13:24:30] • zachodniopomorskie

Funkcjonariusze Służby Więziennej w akcji oddawania krwi

Funkcjonariusze Służby Więziennej w akcji oddawania krwi

fot. Organizator

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej w całym kraju honorowo oddają krew. Robią to w zorganizowanych akcjach, ale też indywidualnie, po cichu, bez rozgłosu. Tylko w tym roku oddali blisko 700 litrów.

Co roku 14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa ustanowiony w 2004 r. przez Światową Organizację Zdrowia. W tym roku to wydarzenie jest wyjątkowe. Epidemia koronawirusa nie zmniejsza, lecz zwiększa zapotrzebowanie na krew. Wielu dawców ze względu na chorobę lub zakażenie zostało zdyskwalifikowanych. Oddawanie krwi jest jednak nadal bezpieczne. Wiedzą o tym funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy od początku epidemii oddali prawie 500 litrów krwi.

W okręgu szczecińskim Kluby Honorowych Dawców Krwi funkcjonują przy Zakładach Karnych w Nowogardzie, Stargardzie oraz w Areszcie Śledczym w Szczecinie. W minioną niedzielę Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZK Nowogard zorganizował akcję poboru krwi na ternie zaprzyjaźnionej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowogardzie. W akcji wzięło udział łącznie 35 osób które oddały 14 litów krwi.

Pierwszy raz oddałam krew dla chorego kolegi w czasie studiów, od tego czasu regularnie uczestniczę w akcjach krwiodawstwa. Myślę, że mundur zobowiązuje i cieszę się, że funkcjonariusze Służby Więziennej pomaganie mają we krwi – powiedziała st. szer. Monika Zapert, psycholog Zakładu Karnego w Nowogardzie.


2,5 tysiąca krwiodawców

Wszyscy jesteśmy w trakcie wielkiego testu społecznej solidarności i odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, służby mundurowe codziennie zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia, podawane są głównie osobom, z dużymi niedoborami tego życiodajnego płynu.

W więzieniach w całym kraju działają 83 kluby honorowego krwiodawstwa, które skupiają prawie 2,5 tysiąca krwiodawców, w tym również emerytów. Od początku roku oddali oni blisko 700 litrów krwi.

Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego
Służby Więziennej w Szczecinie
mjr Sebastian Matuszczak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■