Co roku 14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa ustanowiony w 2004 r. przez Światową Organizację Zdrowia. W tym roku to wydarzenie jest wyjątkowe. Epidemia koronawirusa nie zmniejsza, lecz zwiększa zapotrzebowanie na krew. Wielu dawców ze względu na chorobę lub zakażenie zostało zdyskwalifikowanych. Oddawanie krwi jest jednak nadal bezpieczne. Wiedzą o tym funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy od początku epidemii oddali prawie 500 litrów krwi.
W okręgu szczecińskim Kluby Honorowych Dawców Krwi funkcjonują przy Zakładach Karnych w Nowogardzie, Stargardzie oraz w Areszcie Śledczym w Szczecinie. W minioną niedzielę Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZK Nowogard zorganizował akcję poboru krwi na ternie zaprzyjaźnionej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowogardzie. W akcji wzięło udział łącznie 35 osób które oddały 14 litów krwi.
Pierwszy raz oddałam krew dla chorego kolegi w czasie studiów, od tego czasu regularnie uczestniczę w akcjach krwiodawstwa. Myślę, że mundur zobowiązuje i cieszę się, że funkcjonariusze Służby Więziennej pomaganie mają we krwi – powiedziała st. szer. Monika Zapert, psycholog Zakładu Karnego w Nowogardzie.
2,5 tysiąca krwiodawców
Wszyscy jesteśmy w trakcie wielkiego testu społecznej solidarności i odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, służby mundurowe codziennie zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia, podawane są głównie osobom, z dużymi niedoborami tego życiodajnego płynu.
W więzieniach w całym kraju działają 83 kluby honorowego krwiodawstwa, które skupiają prawie 2,5 tysiąca krwiodawców, w tym również emerytów. Od początku roku oddali oni blisko 700 litrów krwi.
Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego
Służby Więziennej w Szczecinie
mjr Sebastian Matuszczak