W ciągu ostatnich miesięcy policjanci ze Szczecina zostali kilkukrotnie powiadomieni o kradzieżach metodą na tzw. hydraulika. Kradzieże miały miejsce na terenie całego Szczecina. Schemat działania był zawsze taki sam. W każdym przypadku sprawcy wybierali mieszkania osób starszych, przedstawiali się jako hydraulicy z wodociągów, twierdząc, że muszą sprawdzić odpływy i piony wodne w bloku. W każdym z tych przypadków jedna z osób miała za zadanie odwrócić uwagę domownika rozmową, zaś druga osoba plądrowała mieszkanie. Poszkodowani w wyniku działań sprawców stracili pieniądze, biżuterię oraz inne wartościowe przedmioty.
Sprawcy na wniosek Prokuratury Rejonowej Szczecin – Prawobrzeże zostali zatrzymani, dokonano w miejscu ich zamieszkania przeszukania, w wyniku czego udało się zabezpieczyć sporą ilość gotówki. Prokurator po przesłuchaniu zatrzymanych i zapoznaniu się z materiałami sprawy skierował do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie sprawców na okres 2 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Szczecin – Prawobrzeże.
Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych osób, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często sprawcy pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np.: z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników z oszczędności i dobytku całego życia.
Policja i Prokuratura apeluje, aby nie dać się nabrać na fałszywych hydraulików, pracowników opieki społecznej, wnuczków, a nawet policjantów. Jeśli cokolwiek budzi w nas niepokój lub wątpliwości, co do tożsamości przedstawiających się osób, które pod różnym pretekstem chcą wejść do naszego domu, natychmiast informujmy Policję. Szybka reakcja zwiększa szansę na złapanie złodziei.
ZKS KMP