POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [07.05.2020, 13:40:07] • zachodniopomorskie

Czy powstanie nowy szpital zakaźny? Marszałek Olgierd Geblewicz zaczyna walkę o budowę

Czy powstanie nowy szpital zakaźny? Marszałek Olgierd Geblewicz zaczyna walkę o budowę

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym, które pozwolą na realizację planów budowy nowoczesnego oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Choć w czasie pandemii Komisja wyraża zgodę jedynie na doraźne cele związane z bezpośrednią walką z COVID-19. Podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji marszałkowi udało się jednak przekonać do bardziej dalekosiężnych działań Dyrektora Generalnego Dyrekcji KE ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Marca Lemaitre’a. Pojawia się zatem szansa na uzyskanie dofinansowania dla jednej z ważniejszych inwestycji w zakresie regionalnej ochrony zdrowia.

– Uważam, że do zagrożenia chorobami zakaźnymi nie można podchodzić krótkookresowo. Wirusolodzy na całym świecie ostrzegają dzisiaj, że pojawiać się będą nowe patogeny, które mogą być równie groźne, co COVID-19. Dlatego właśnie musimy podejmować działania długookresowe – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Bardzo mnie cieszy fakt, że Marc Leimaitre zgodził się z moją argumentacją. Rozpoczynamy zatem batalię o nowoczesny szpital zakaźny dla Pomorza Zachodniego.

Aż do ubiegłotygodniowej rozmowy Komisja Europejska wyrażała zgodę na przesuwanie środków w ramach RPO WZ wyłącznie na cele związane z bezpośrednią walką z COVID-19 w zakresie zdrowia, przedsiębiorczości, kapitału obrotowego czy miejsc pracy Projekt inwestycyjny, którego realizacja potrwa ponad 2 lata budził wątpliwości urzędników. Teraz uzyskaliśmy deklarację, że KE zgodzi się na przesunięcie środków na realizację projektu. Przedtem jednak muszą zostać spełnione formalne wymogi związane z zatwierdzeniem projektu przez tzw. Komitet Sterujący ds. Zdrowia, funkcjonujący przy Ministerstwie Zdrowia.

Zasadność realizacji projektu potwierdza w swojej opinii konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski. Na korzyść budowy nowego oddziału przy ul. Arkońskiej przemawia m.in. to, że już teraz pracuje tam zespół specjalizujący się w multidyscyplinarnej i wysokospecjalistycznej opiece z zakresu chorób zakaźnych, a szpital jest wiodącym polskim i europejskim ośrodkiem terapeutycznym, diagnostycznym i naukowym, szczególnie wyspecjalizowanym w dziedzinie wirusologii klinicznej. Profesor Parczewski wskazuje również na konieczność rozwoju i przemodelowania opieki zdrowotnej w jednostce ze względu na to, że nikt dzisiaj nie jest w stanie określić, jak epidemia będzie wyglądać w przyszłości. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, że będzie nawracać z okresami dynamicznego wzrostu zachorowań. Epidemiczne występowanie nowych i odnawiających się czynników zakaźnych obserwowane jest nawrotowo co kilka lat, a zagrożenie transmisją zakażeń niezmiennie towarzyszy współczesnym społeczeństwom. Ponadto lokalizacja Szczecina, miasta portowego na pograniczu polsko-niemieckim dodatkowo wpisuje się w konieczność stworzenia nowoczesnego centrum, z możliwością izolacji i obserwacji osób zakażonych i potencjalnie zakażonych.

Budowa budynku na potrzeby Oddziałów Zakaźnych wraz z lądowiskiem i wyposażeniem terenu miałaby potrwać od listopada 2020 do marca 2023. Inwestycję wyceniono na 68 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WZ wyniosłoby 85 %, czyli ok. 58 mln zł. W efekcie zintegrowane zostałyby oddziały zakaźne dla dzieci i dorosłych, a pacjenci skupieni w jednym miejscu, co zmniejszyłoby ryzyko zakażeń. Inwestycja umożliwiłaby też izolowanie budynku w trakcie pandemii.

– Projekt budowy obiektu dla Oddziału Zakaźnego od wielu lat znajduje się na liście naszych priorytetowych inwestycji – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Oddział Zakaźny potrzebuje nowoczesnej infrastruktury, która umożliwi lekarzom pracę zgodnie z obowiązującymi procedurami, a pacjentom zapewni dobre i komfortowe warunki hospitalizacji.

Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Czwartek [07.05.2020, 15:23:31] • [IP: 5.174.19.***]

Panie Marszałku - Bóg stworzył Świat w 6 dni, Chińczycy wybudowali od zera szpital na ponad 1000 łóżek w 10 dni a Pan chce szpitalik budować 3 lata ? Z czym do współczesnego Świata ??

Gość • Czwartek [07.05.2020, 14:56:44] • [IP: 185.71.240.**]

super

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■