POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.04.2020, 10:30:56] • Szczecin

145-letni nagrobek syna znanego szczecinianina zabezpieczony przez policjantów

145-letni nagrobek syna znanego szczecinianina zabezpieczony przez policjantów

fot. Policja

Policjanci zabezpieczyli 145 - letni nagrobek pochodzący z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie. To już kolejny zabytek odnaleziony w tym miesiącu przez szczecińskich policjantów. Miejski konserwator zabytków zdecydował o przewiezieniu go na Cmentarz Centralny w Szczecinie.

W dniu 27 kwietnia 2020 roku policjant Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zajmujący się odnajdywaniem zaginionych zabytków otrzymał informację od pracownika ZBiLKU w Szczecinie, że na opuszczonym terenie poprzemysłowym przy ul. Klonowica w Szczecinie, widział płytę nagrobną z czarnego granitu.

Policjanci na miejscu odnaleźli kompletny, 145-letni nagrobek z czarnego granitu, należący do gimnazjalisty Richarda Delbrücka, urodzonego 4 czerwca 1860 roku a zmarłego 6 stycznia 1875 roku.
Hugo Bruno Richard Delbrück, mieszkał przy ul. Dębogórskiej 37, był synem znanego dyrektora fabryki dr. Hugo Delbrücka i jego żony Idy Rosamunde Delbrück z d. Liedke. Hugo Delbrück był dyrektorem największej cementowni na Pomorzu - Portland Zement Fabrik w Żelechowej (nm. Züllchow) i przewodniczącym Stowarzyszenia Niemieckich Cementowni, po jego śmierci w 1900 roku szczecinianie i pracownicy firmy upamiętnili jego zasługi dla rozwoju przemysłu - pomnikiem na wzgórzu Widok w Zdrojach - monopterosem - czyli świątynią z kolumnadą nazwaną - Cap Delbrück.

200-kilogramowy nagrobek pochodził z Cmentarza Grabowskiego w Szczecinie, który funkcjonował w latach 1802-1900 i był pierwszym komunalnym cmentarzem miasta Szczecina. Nie wiadomo jak znalazł się 6 km dalej i jakie były jego losy w XX w. Decyzją miejskiego konserwatora zabytków nagrobek został przewieziony, przy pomocy technicznej szczecińskiej Straży Miejskiej, na Cmentarz Centralny w Szczecinie.
To już drugi nagrobek zabezpieczony w tym miesiącu przez szczecińskich policjantów. 2 kwietnia policjanci zabezpieczyli najstarszy, istniejący nagrobek z dawnego Cmentarza Grabowskiego, należący do maklera giełdowego Johanna-Juliusa Röschera (1800-1867).

W grudniu 2019 roku policjanci zabezpieczyli dwie zabytkowe macewy z cmentarza przy ul. Gorkiego, które ocalono spod piły w zakładzie kamieniarskim. Większa macewa liczyła prawie dwa metry i ważyła ok. 700 kg, znajdowała się na grobie Josepha Brasch (1840-1913); druga, mierząca ponad 160 cm i ważąca ok. 450 kg, znajdowała się na grobie Marii Salinger z d. Wollenberg (1844-1916) i Idy Cohn z d. Wollenberg (1854-1929).

O losie zabytków znalezionych w ziemi decyduje wojewódzki konserwator zabytków, który zawiaduje zabytkami należącymi do Skarbu Państwa. W przypadku większych miast Polski, uprawnienia konserwatorskie zostały scedowane na miejskich konserwatorów zabytków, którzy współdziałają z Policją w zakresie odzyskiwania i zabezpieczania zabytków.

kom. dr Marek Łuczak


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [29.04.2020, 02:30:16] • [IP: 37.47.146.***]

Jezuuu nue piseajcie sie.ze ten nagrobek Zostal wykopany.A czy czytall pan redaktir co adold powiwdzial ?...ake niw wyszlo. .No prawda

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■