Australijscy naukowcy przedstawili wyniki badań, które dowodzą, że systematyczny ruch działa równie skutecznie jak terapia lekowa. Wysiłek powoduje, że spada znacznie ryzyko zachorowań na chorobę Parkinsona, Alzheimera, czy popadania w stany depresyjne. Duża aktywność ruchowa pożądana jest również przy bólach głowy w terapii nowotworowej.
Już nawet umiarkowany ruch podczas spacerów oddziałuje pozytywnie na mózg. Rezultaty takie uzyskali naukowcy z zespołu Nicola Lautenschlagera z Uniwersytetu Melbourne obserwujący grupę 138 osób od 50 roku życia wzwyż. Wszystkie wybrane do badań osoby nie miały jeszcze oznak demencji starczej, ale narzekały na problemy z pamięcią. W trakcie przeprowadzanego eksperymentu miały za zadanie regularnie wykonywać wysiłek fizyczny. Po 6 miesiącach naukowcy podsumowali, że u obserwowanych osób poprawiła się znacznie zdolność zapamiętywania.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że sama terapia lekowa przy chorobie Alzheimera może być nieskuteczna. Obecnie na świecie pomimo jej stosowania chorych jest 27 mln osób. Według prognoz do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 106 mln.
niech pokaza staraa nie mloda
fakt niezla jest :D
ladna pani xD