POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [31.03.2020, 08:16:16] • zachodniopomorskie

Inwestorzy i przedsiębiorcy wspierają w zachodniopomorskiem walkę z COVID – 19

Inwestorzy i przedsiębiorcy wspierają w zachodniopomorskiem walkę z COVID – 19

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kupują maseczki, przekazują pieniądze, oferują pomoc. Inwestorzy zagraniczni oraz zachodniopomorscy przedsiębiorcy, którzy kilka lub kilkanaście lat temu zdecydowali, że na Pomorzu Zachodnim będą budować swój biznes, wspierają regionalną służbę zdrowia w walce z epidemią COVID – 19.

Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie to placówka, która jest w tzw. szpicy walki z pandemią Koronawirusa COVID – 19 w zachodniopomorskiem. To właśnie do tej jednostki najczęściej kierowane jest wsparcie ze strony regionalnych przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych, obecnych w regionie od lat. Jako jedna z pierwszych, z pomocą ruszyła firma DGS Polska, producent sprzętu medycznego. Duński inwestor przekazał 20 tys. masek ochronnych dla lekarzy i personel medycznego. W pomoc szpitalowi zaangażował się także producent jachtów z Goleniowa, firma Technologie Tworzyw Sztucznych, która na konto placówki przelała pieniądze. Firma zapowiedziała przekazanie do szpitala również kombinezonów ochronnych, taką odzież TTS przekazał już do sztabów kryzysowych w Dębnie, Wałczu czy Goleniowie.

- W minionych latach od wielu naszych inwestorów zagranicznych mogliśmy usłyszeć, że Pomorze Zachodnie traktują jako nowy dom, miejsce, które pozwoliło im rozwijać biznes. Płynące od nich, ale także od naszych lokalnych przedsiębiorców wsparcie, pomoc dla regionalnej służby zdrowia, to wspaniały i bardzo gest. Jest tym bardziej cenny, że wszyscy zdajemy sobie sprawę ze zmieniającej się sytuacji gospodarczej – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Kolejny przykład niezwykłej postawy, to ulokowana w Stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii firma Klippan. Przedsiębiorstwo przekazało kilkaset gotowych kostiumów ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek ze szpitala w Stargardzie. Pracownicy firmy przygotowali także wykroje odzieży ochronnej, w tym maseczek i fartuchów. Takie szablony ułatwiają tworzenie odzieży ochronnej szwalniom a także osobom zaangażowanym w pomoc. Klippan Safety Polska na co dzień produkuje m.in. łóżka i systemy składowania, które są montowane w kabinach ciężarówek. Ponad 75 specjalnych kombinezonów ochronnych dla miasta Goleniów przekazała firma LM Wind Power. Odzież trafiła ostatecznie do Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej.

Pomoc od przedsiębiorców płynie także do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Tamtejsza Fabryka Zabawek „Kolor Plusz” zaprojektowała przyłbice ochronne, które personel medyczny stosuje jako dodatkową ochronę przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W produkcję osłon zaangażowała się także Politechnika Koszalińska, włączając się w ogólnopolską akcję wykorzystania drukarek 3D. Łącznie Szpital otrzymał już ponad 70 przyłbic, co podniosło bezpieczeństwo pracy. Darowizny pieniężne dla placówki na zakup trzech respiratorów przekazały spółki komunalne z Koszalina: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Miejska Energetyka Cieplna.

Budujących przykładów jest znacznie więcej. Firma Troton z Ząbrowa przekazała miastu Kołobrzeg kilka tysięcy rękawic jednorazowych, kilkadziesiąt litrów płynów do dezynfekcji oraz setki ręczników papierowych. Grupa Animex Foods i jej siostrzana spółka Agri Plus zapowiedziała, że do szpitali zlokalizowanych w regionach działalności przedsiębiorstw skieruje 1,5 mln zł. Szczeciński deweloper Lesław Siemaszko przekazał szpitalowi przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie pieniądze na zakup 1150 kombinezonów ochronnych. W pomoc finansową włączyły się również takie przedsiębiorstwa państwowe jak Grupa Azoty, Lotos czy Zarząd Portów Morskich Szczeci i Świnoujście.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■