POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [26.01.2020, 18:00:11] • Polska

Cykl: Zapytaj stomatologa - Nieprzyjemny zapach  ust – poznaj przyczyny i rodzaje tej dolegliwości, dowiedz się jak skutecznie ją zlikwidować

Cykl: Zapytaj stomatologa - Nieprzyjemny zapach  ust – poznaj przyczyny i rodzaje tej dolegliwości, dowiedz się jak skutecznie ją zlikwidować

fot. Organizator

Nieprzyjemny zapach z ust to zmartwienie wielu osób. Może skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, powodować wstydliwe sytuacje, prowadzić do wycofania z życia towarzyskiego i do wielu innych krępujących czy nieprzyjemnych wydarzeń. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu, czy można zapobiec tej dolegliwości i jak z nią skutecznie walczyć.

Nieodpowiednia higiena czy schorzenie?
We współczesnych czasach niezwykle ważny jest wygląd zewnętrzny, ubiór oraz higiena osobista… a także oddech. Jeśli jest on nieświeży, to prawdopodobnie mamy do czynienia z halitozą. Jest to termin medyczny określający odczuwanie nieprzyjemnego zapachu wyczuwalnego w trakcie wydychania powietrza. Jeśli myślicie, że problem pojawił się w XX lub XXI wieku, to jesteście w błędzie. „Zły oddech” znali już starożytni Egipcjanie. W tzw. Papirusie Ebersa z 1550 r. p.n.e. wskazywano, że najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest specjalna mikstura na bazie kadzideł, cynamonu, mirry i miodu. Natomiast współcześni Hipokratesowi polecali płukanie ust czerwonym winem z przyprawami. Z kolei w renesansie zły oddech, w dużym uproszczeniu, był łączony z morowym powietrzem, które odpowiadało za epidemie groźnych chorób.

Dziś wiemy, że nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają w 85 do 90 proc. problemy związane z niewłaściwą higieną i schorzeniami w obrębie jamy ustnej. Jest to tzw. halitoza fizjologiczna, za którą odpowiadają bakterie beztlenowe. Rozwijają się one w tylnej części języka, przy nieszczelnych plombach oraz uzupełnieniach protetycznych i produkują lotne związki siarki. Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z naszych ust to próchnica lub bakteryjne choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł (halitoza patologiczna).

Wizyta u stomatologa – czy to konieczne?
Pierwszym krokiem w walce z nieświeżym oddechem powinna być wizyta u dentysty i wykonanie standardowego przeglądu stanu jamy ustnej. Bardzo często zdarza się, że osoby zmagające się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust nie do końca przestrzegają podstawowych zasad higieny jamy ustnej i lekceważą symptomy innych schorzeń. - Prawidłowa higiena to podstawa, jednak samo szczotkowanie zębów może nie wystarczyć. Szczotkujmy zęby dwa razy dziennie, a do tego używajmy nici dentystycznej, płynów do płukania ust, oraz czyśćmy język. Chodzi głównie o to, żeby pomiędzy zębami i na ich styku z dziąsłem nie zostawały resztki pokarmu oraz nie tworzyła się płytka bakteryjna i kamień nazębny.– mówi Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Jeśli nie będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad, możemy spodziewać się tego, że po pewnym czasie pojawi się próchnica oraz schorzenia dziąseł i śluzówki, a to już otwarta droga do nieprzyjemnego oddechu. – Dlatego oprócz higieny jamy ustnej tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne. W ten sposób można jak najszybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej i je eliminować. Istotne jest również regularne czyszczenie kamienia nazębnego – podkreśla lekarz stomatolog. Brak szybkiej reakcji może powodować stany przewlekłe oraz pogłębianie się dyskomfortu związanego z nieświeżym oddechem.
Pamiętajmy również o tym, że ważnym elementem ochrony naszych zębów i dziąseł jest nie tylko higiena, profilaktyka i naprawa ubytków. Pomocna w przeciwdziałaniu schorzeniom w obrębie jamy ustnej jest także prawidłowa dieta. Unikajmy pokarmów zawierających kwasy oraz wszelkiego rodzaju słodyczy. –

Pojawienie się kwasów w jamie ustnej obniża pH, co w konsekwencji prowadzi do wypierania minerałów, z których zbudowane jest szkliwo zębów. Podobnie działają słodycze, które zwiększają wydzielanie kwasów. Dlatego jeśli chcemy, żeby nasze szkliwo było w dobrym stanie, musimy usunąć z naszej diety w szczególności napoje energetyczne, izotoniczne, soki, alkohol, kwaśne potrawy oraz słodycze – stwierdza Markiewicz-Piotrowska. Ważne jest również picie wody i stymulowanie wyzwalania śliny, która chroni nasze szkliwo i utrzymuje odpowiednie pH w ustach.

Skomplikowana diagnoza
Osobnym zagadnieniem jest przypadek, gdy w obrębie jamy ustnej wszystko jest w najlepszym porządku, a nasze dziąsła i zęby są prawdziwymi okazami zdrowia. Pomimo tego problem z nieświeżym oddechem dalej występuje. Przyczyn może być wiele, jednak na pierwsze miejsce wśród nich wysuwają się schorzenia migdałków, czyli przewlekłe zapalenie lub ropnie migdałków i angina. Jednak nie wszyscy badacze są zgodni co do tego. Nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany innymi problemami zdrowotnymi z układem oddechowym, pokarmowym, a także chorobami ogólnoustrojowymi lub braniem określonych leków.

Jeśli zatem okaże się, że problem z brzydkim oddechem z ust nie jest spowodowany problemami natury stomatologicznej, warto wybrać się do lekarza rodzinnego, żeby skierował nas do odpowiedniego specjalisty.

Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■