Program Społecznik realizowany jest w województwie zachodniopomorskim od roku 2017. Dzięki niemu organizacje pozarządowe i, co szczególnie ważne, grupy nieformalne, mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ciekawe wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe czy edukacyjne. Wachlarz społecznikowskich działań jest szeroki: uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych, społecznych, sportowych, inscenizacjach czy festiwalach średniowiecznych. Powstała książka kucharska, organizowane są warsztaty dla dzieci. Do tej pory Społecznicy przeprowadzili blisko 2 tys. takich akcji i będzie ich jeszcze więcej.
Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (operator programu) 10 stycznia 2020 r. opublikowała listę projektów, które otrzymają dofinansowanie. Będą one realizowane od 1 lutego do 31 lipca 2020 r. Taki podział czasowy wynika z ubiegłorocznych zmian. Od tej edycji Społecznik stał się programem trzyletnim, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego.
– W nowy rok wchodzimy z nowymi postanowieniami. Chcemy częściej uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i sportowych. Wykorzystajmy do tego lokalne pomysły Społeczników. Pierwsze półrocze zapowiada się naprawdę ciekawie. Zapewniam, nie zabraknie wydarzeń, które pozwolą nam lepiej poznać się i uwolnić dobrą energię, rozwinąć przyjaźń, podzielić się swoją pasją czy nawet pomóc w rewitalizacji małych ojczyzn – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Prawie dwa miliony dla Społeczników
Na opublikowanych przez KARR S.A. listach znajdziemy projekty z dwóch filarów programu. Są to Mikrodotacje (dotacje do 4 tys. zł) oraz wybierane w internetowym głosowaniu Regionalne Inicjatywy Obywatelskie (dotacje do 10 tys. zł).
W rozstrzygniętym rozdaniu, Mikrodotacje zostaną udzielone 351 projektom. Społecznicy na ich realizację otrzymają prawie 1,4 mln zł. Wśród dofinansowanych przedsięwzięć są już dobrze znane działania takie jak projekt „Kulą w raka” Stowarzyszenia Koszalińskiego Klubu Amazonek czy rowerowy rajd organizowany przez klub Gryfus, a nowością może być np. mobilny plac zabaw przygotowany przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki. Społecznicy zaproszą też na wydarzenia sportowe dla dzieci (Dobra Piątka 2020 w Policach), dzień gier i zabaw bez telefonu, bibliotekę uliczną w gminie Dobra czy wiosenne sprzątanie Skolwina. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział okręgowy w Koszalinie zorganizuje dla najmłodszych warsztaty muzyczne w afrykańskich rytmach czy wyda tomik poezji. Dzięki pomysłowości Społeczników będziemy też promować ekologię, bezpieczeństwo czy brać udział w wydarzeniach integrujących pokolenia i wzmacniających sąsiedzkie relacje.
Warto zawalczyć o te głosy
W internetowym głosowaniu mieszkańców dofinansowanie zdobyło 50 przedsięwzięć, a Społecznicy na ich wykonanie otrzymają prawie pół miliona złotych. Każda uprawniona do głosowania osoba mogła oddać głos na trzy inicjatywy o zasięgu wojewódzkim oraz jedną inicjatywę o zasięgu powiatowym (zgodnie z miejscem zamieszkania). Oddano łącznie 12 782 ważne głosy.
Najwięcej głosów (inicjatywa o zasięgu wojewódzkim) zdobył „Festiwal Przysmaków Polskich”, który odbędzie się już w maju w Koszalinie. Podczas wspólnej biesiady będzie można spróbować polskich, tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez regionalnych restauratorów i producentów z gospodarstw ekologicznych. Drugi pod względem popularności głosów mieszkańców okazał się projekt „Lato z Szachami”. Rodzinny turniej odbędzie się na początku wakacji w Łazach. Uznanie głosujących zdobył również projekt „Dla każdego coś fajnego – Wakacje 2020” (trzeci najwyżej oceniony). To przedsięwzięcie skierowane głównie do dzieci i młodzieży z powiatów: pyrzyckiego, gryfińskiego, myśliborskiego. Dzięki dotacji w świetlicach w miejscowościach Gminy Kozielice odbywać się będą zajęcia kulinarne, taneczne, ruchowe oraz warsztaty z technik zdobienia.
Kolejna szansa w kwietniu
Przed Społecznikami kolejna szansa na pozyskanie dotacji już w kwietniu, wtedy rozpocznie się nabór na działania realizowane w II połowie 2020 r.
W danym roku kalendarzowym Społecznicy mogą pozyskać wsparcie na minimum 500 pomysłów realizowanych w ramach Mikrodotacji (budżet 2 mln zł) oraz minimum 100 Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich (budżet 1 mln zł).
Program Społecznik realizowany jest w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych KARR S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (www.wws.wzp.pl). Społecznicy o swoich działaniach informują m.in. w mediach społecznościowych na profilu Programu Społecznik. Posługują się też takimi hasztagami: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR
Listy dofinansowanych projektów dostępne są pod adresem:
• Listy rankingowe PROGRAM SPOŁECZNIK na lata 2019-2021– MIKRODOTACJE nabór I na rok 2020
spolecznik.karrsa.eu/2020/01/10/listy-rankingowe-program-spolecznik-na-lata-2019-2021-mikrodotacje-nabor-i-na-rok-2020/
• Listy rankingowe PROGRAM SPOŁECZNIK na lata 2019-2021– REGIONALNE INICJATYWY OBYWATELSKIE nabór I na rok 2020
target=_blank>spolecznik.karrsa.eu/2020/01/10/listy-rankingowe-program-spolecznik-na-lata-2019-2021-regionalne-inicjatywy-obywatelskie-nabor-i-na-rok-2020/
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego