POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [28.11.2019, 14:07:35] • Polska

Co trzeci Polak nie planuje dnia

Co trzeci Polak nie planuje dnia

fot. Organizator

36 proc. Polaków nie planuje swojego dnia – wynika z badania „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem". Ci, którzy starają się to robić, najczęściej do zarządzania czasem i jego kontroli wykorzystują zegarek, kalendarz ścienny lub aplikację w smartfonie. To kolejny dowód na spontaniczność Polaków i dosyć swobodne podejście do planowania – zarówno dnia, czy nieco odleglejszej przyszłości.

Dlaczego warto planować dzień?
Jednym z kluczowych obszarów, którym sprzyja planowanie dnia, jest praca. Każdy dąży do tego, by swoje obowiązki wykonywać sumiennie i właśnie tak być postrzeganym przez współpracowników czy przełożonego. A wystarczy przecież niewiele, by ułożyć listę zadań na dany dzień, ustalić priorytety, wyznaczyć sobie sposób pracy nad każdym konkretnym zadaniem, wystrzec się tzw. „pożeraczy czasu", takich jak powiadomienia w mediach społecznościowych, przestać odkładać rzeczy na później – to jedna z najprostszych dróg do poprawienia swojej produktywności. Pamiętaj też, że mityczny multitasking na dłuższą metę nigdy nie zda egzaminu.

Planowanie przydaje się jednak nie tylko w pracy, ale także na co dzień – w natłoku obowiązków domowych. Łatwo bowiem znaleźć wymówkę, by pranie, zmywanie czy prasowanie poczekało na swoją kolej... do jutra. A przecież byłoby jeszcze łatwiej spisać kluczowe obowiązki domowe, ustalić ich kolejność, nakleić na lodówce – na przykład w formie przypominajki – i potraktować ją jako dzienny czy tygodniowy plan sprzątania?

Nie planujemy ani dalszej przyszłości, ani dnia
W badaniu „Czas ma znaczenie", zrealizowanym dla marki Lorus, sprawdzono stosunek naszego społeczeństwa do zagadnień powiązanych z szeroko rozumianym czasem – a więc kwestii takich, jak planowanie przyszłości czy organizacja dnia, marnowanie czasu, skojarzenia związane z tym słowem czy funkcję zegarków i znaczenie, jakie nasze społeczeństwo im przypisuje. Jednym z najbardziej interesujących wyników badania jest informacja o stosunku Polaków do planowania przyszłości w dłuższej perspektywie. Uśredniając te dane, praktycznie w żadnej z dziedzin życia nie myślimy w perspektywie dłuższej niż rok – zarówno, jeśli chodzi o sprawy związane ze zdrowiem, edukacją, karierą zawodową, mieszkaniem czy finansami. Jak się okazuje, nie inaczej jest w kwestii planowania... dnia.

Co będzie, to będzie
Ankietowani, biorący udział w badaniu, mieli wskazać, co najczęściej pomaga im w planowaniu i organizacji dnia. Najczęściej wskazywanym narzędziem lub przedmiotem okazał się zegarek (nie tylko naręczny) – tę odpowiedź wskazało 28 proc. uczestników procesu badawczego. Kolejne najpopularniejsze wybory to: kalendarz ścienny, aplikacja w smartfonie (zdecydowanie popularniejsza w grupie wiekowej 18-39 lat) oraz kalendarz książkowy. Rzadziej zaś korzystamy z dedykowanych programów na komputerze czy papierowych planerów.

Zdecydowanie najbardziej alarmuje jednak inna statystyka – 36 proc. uczestników, udzielających odpowiedzi na pytanie o planowanie dnia, przyznało, że... w ogóle tego nie robi.

– Ciekawie prezentuje się również różnica pomiędzy osobami, które posiadają zegarek na rękę i które go nie mają. Odsetek nieplanujących dnia i nieposiadających zegarka wynosi aż 56 proc., zaś dla posiadaczy zegarka – ledwie 30 proc. To potwierdza, że jest funkcjonalnym i przydatnym narzędziem, z którego społeczeństwo chętnie korzysta i dzięki któremu efektywniej kontroluje czas – podkreśla Aleksandra Choińska, ekspert marki Lorus.

Wiemy, że marnujemy czas przez nieplanowanie
Z innej części raportu wynika, że złe planowanie (lub jego brak) jest trzecią, najczęściej wskazywaną przyczyną marnowania czasu przez nasze społeczeństwo – zaraz za staniem w korkach czy odkładaniem rzeczy na później. O ile pierwszą z przyczyn można potraktować jako niezależną od nas (bo przecież nie mamy wpływu na ruch uliczny), tak druga i trzecia zależą już wyłącznie od nas samych!

Mariusz Jaroń


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Poniedziałek [02.12.2019, 00:02:32] • [IP: 5.173.128.***]

Wielu nie planuje bo po prostu nie ma nic do powiedzenia będąc w związku Pantoflarzem.To żona lub partnerka ustala rozkład dnia, a on bezwolnie to wykonuje.Taka jest rzeczywistość.

Gość • Sobota [30.11.2019, 10:47:03] • [IP: 93.94.190.***]

iswinoujscie.pl • Niedziela [24.11.2019, 07:07:20] • Co trzeci młody Polak nie martwi się o perspektywy swoich dzieci... ... Co trzeci Polak nie planuje dnia... ale... o perspektywy dzieci martwi się LGBT... a dni na resztę życia planuje ci Bruksela w kooperacji z LGBT, POKO i SLD. ..

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■