POGODA

Reklama


Wydarzenia

rzeczpospolita.pl • Poniedziałek [26.03.2007, 09:24:30] • Świnoujście

Nie każdy chory powinien trafić do kurortu

Nie każdy chory powinien trafić do kurortu

fot. Sławomir Ryfczyński

Pacjent zbyt cierpiący nie może zostać skierowany do sanatorium. Wiadomo też, jakie schorzenia będą leczone wdanym kurorcie.

Minister zdrowia pierwszy raz ustalił szczegółowe zasady kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego w akcie prawnym o randze rozporządzenia (z 13 lutego 2007 r., DzU nr 44, poz. 285, zacznie obowiązywać od 28 marca). Jest w nim cały katalog wskazań i przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego. Ma to zapewnić chorym bezpieczeństwo, a kuracjuszom efektywność terapii. Lekarz nie może kierować ani kwalifikować na takie leczenie inaczej, niż mówią przepisy.

I tak, przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego są np. przewlekłe choroby zakaźne (czynna gruźlica, choroby pasożytnicze, grzybica, świerzb, lamblioza); ogniska zapalne (ropne zapalenie migdałów, ropne zapalenie zatok obocznych nosa, ropnie okołozębowe, grzybice skóry); padaczka z częstymi napadami, niektóre ostre niedokrwienne choroby serca. Z pewnością nie powinni trafić do uzdrowiska np. chorzy po zawale, który mieli dwa tygodnie wcześniej, czy z wybitnie dodatnią próbą wysiłkową. Nie ma tam miejsca również dla osób cierpiących na choroby, które trzeba leczyć chirurgicznie, np. kamicę pęcherzyka, nerki czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Załącznik do rozporządzenia mówi o tym, do jakich uzdrowisk mogą być kierowane osoby cierpiące na różne schorzenia. Na przykład chorzy kardiologicznie mają do wyboru Busko, Ciechocinek, Duszniki, Inowrocław, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Konstancin, Kudowę-Zdrój, Nałęczów, Polanicę, Rabkę, Rymanów, Sopot, Świnoujście, Ustroń, Ustkę i Wieniec-Zdrój.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ EFKA Festiwal 2025. 20.07 | niedziela KITEFort, Plaża przy Wiatraku, ul. Uzdrowiskowa od 13:00 AFTERPARTY – DJ sets: Rizzo, Daddy, M44, En7oy (Pure Psychedelic) ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■