POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [22.11.2019, 12:50:43] • zachodniopomorskie

Atak terrorystyczny w Elektrowni Dolna Odra - ćwiczenia sztabowe

Atak terrorystyczny w Elektrowni Dolna Odra - ćwiczenia sztabowe

fot. Policja

Pozorowany atak terrorystów na terenie Elektrowni Dolna Odra, podłożenie ładunków wybuchowych, ewakuacja osób z budynku administracyjnego serwerowni i akcja kontrterrorystyczna Policji - taki był scenariusz ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego. Ćwiczenia polegały na sprawdzeniu procedur obowiązujących w przypadku ataku terrorystycznego.

Scenariusz zakładał, że do zakładu przyjechali studenci, którzy chcieli się zapoznać z procedurami technologicznymi oraz podejmowanymi przez zakład inwestycjami proekologicznymi. Studenci uzyskali zgodę na zwiedzanie pod nadzorem pracownika elektrowni.

Podczas zwiedzania studenci rozeszli się w różne strony. O tym fakcie zostali powiadomieni pracownicy ochrony, którzy po kilkunastu minutach ujęli kilku studentów.

Atak terrorystyczny w Elektrowni Dolna Odra - ćwiczenia sztabowe

fot. Policja

Jak się potem okazało pozostali młodzi ludzie weszli na zbiornik do odsiarczania, gdzie rozwiesili transparent z hasłami proekologicznymi żądając wezwania mediów, by mogli wygłosić swój manifest. Protestujący byli zaopatrzeni w jedzenie, śpiwory, hamaki i mogli tam spędzić nawet kilka dni.

Dodatkowo protestujący poinformowali, że na terenie zakładu podłożyli bomby, które zdetonują, gdy nie zostaną spełnione ich żądania.

Dalszy bieg wydarzeń obejmował negocjacje z protestującymi na zbiorniku, ewakuowanie pracowników z budynku administracyjnego, w którym mieści się serwerownia obsługująca procesy technologiczne, neutralizację pozostawionych na terenie zakładu ładunków wybuchowych, szturm jednostki kontrterrorystycznej. Równocześnie działania podejmowała Straż Pożarna.

Celem ćwiczeń było mi.in. doskonalenie i sprawdzenie umiejętności współdziałania służb, a także wypracowanie wniosków dotyczących odporności obiektów elektrowni na zagrożenie bezpieczeństwa.
Istotnym elementem przeprowadzonej symulacji było także sprawdzenie procedur przeprowadzenia negocjacji z osobami na dużej wysokości.

Atak terrorystyczny w Elektrowni Dolna Odra - ćwiczenia sztabowe

fot. Policja

W ćwiczeniach udział wzięły:

- Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie ( Oddział Prewencji Policji w Szczecinie, Pododdział Kontrterrorystyczny w Szczecinie, Sztab Policji),
- Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie,
- Straż Pożarna z Gryfina,
- Służby Elektrowni Dolna Odra.

podkom. Anna Gembala


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [27.11.2019, 16:44:40] • [IP: 178.235.147.**]

Mam nadzieje ze terrorysty zaplaca za cala akcje.Odechce im sie glupot.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa 8 maja 2025 r. Uroczystość rozpocznie o godz. 11.00 na Placu Słowiańskim pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” poprzez złożenie kwiatów przez władze administracyjne i samorządowe, służby mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. Druga część uroczystości odbędzie się o godzinie 11.30 na Cmentarzu Komunalnym w Świnoujściu przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej” ■