POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [19.11.2019, 08:11:12] • zachodniopomorskie

Młodzi i wybitni naukowcy z ZUT-u docenieni przez ministra

Młodzi i wybitni naukowcy z ZUT-u docenieni przez ministra

fot. Organizator

Sandra Ilona Paszkiewicz oraz Piotr Franciszczak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT znaleźli się w gronie 211 wybitnych młodych naukowców, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Listę stypendystów opublikował w piątek resort nauki.

Jarosław Gowin uhonorował stypendiami naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania i mają na swoim koncie imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu.

W gronie laureatów znaleźli się dr inż. Sandra Ilona Paszkiewicz oraz dr inż. Piotr Franciszczak, których doceniono za badania naukowe prowadzone w zakresie inżynierii materiałowej.

Dr Paszkiewicz jest adiunktem w Katedrze Technologii Materiałowych. Obecnie realizuje prace badawcze nad syntezą nowych materiałów polimerowych opartych częściowo lub w całości na surowcach odnawialnych (m.in. związkach pochodzenia roślinnego, takich jak skrobia czy ligninoceluloza). Dr Piotr Franciszczak zajmuje się kompozytami wzmacnianymi włóknami krótkimi do przetwórstwa wtryskowego. Opracowywane przez niego procesy wytwarzania mają zapewnić wyższe parametry mechaniczne oraz obniżyć koszt materiałowy. Laureaci będą otrzymywali stypendia w wysokości 5390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat. Na ich sfinansowanie resort nauki przeznaczył ponad 40 mln zł.

Młodzi i wybitni naukowcy z ZUT-u docenieni przez ministra

fot. Organizator

W tym roku wpłynęło prawie 1,5 tys. wniosków o przyznanie stypendium, z czego ok. 1,4 tys. spełniło warunki formalne i zostało poddanych ocenie. Wnioski oceniał zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców.

Z informacji resortu nauki wynika, że w tym roku przyznano o 30 stypendiów więcej niż w ostatniej edycji. Najwięcej stypendystów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego (23), Uniwersytetu Warszawskiego (17) i z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10).

Mateusz Lipka
Rzecznik Prasowy
ZUT w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■