POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.11.2019, 08:49:30] • zachodniopomorskie

Studenci Akademii Sztuki z pomysłami dla zachodniopomorskiego biznesu

Studenci Akademii Sztuki z pomysłami  dla zachodniopomorskiego biznesu

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Garderoba z elektroniką przypominającą o codziennych czynnościach? Specjalna wkładka do walizek, dzięki której sprawdzimy czy wszystko spakowaliśmy? To niektóre z pomysłów studentów szczecińskiej Akademii Sztuki. Pomysłów specjalnych, bo przygotowanych na tematy zadane przez zachodniopomorskich przedsiębiorców. Forum Innowacji Pomorza Zachodniego, to nowy cykl spotkań i debat, które mają przybliżyć do siebie świat nauki i biznes. Przedsiębiorcy poznali możliwości uczelni oraz kreatywne podejście jej studentów.

- Kiedy powstawała Akademia Sztuki chcieliśmy, by była ona znaczącym wsparciem dla regionalnych przedsiębiorców. Kształcenia kwitnie, a transfer wiedzy i możliwości do gospodarki, to ciągle wyzwanie. Chcemy, by przedsiębiorcy poznali ten dobry adres, by wiedzieli gdzie można znaleźć kreatywne rozwiązania i pomysły. Połączenie sztuki, nauki i biznesu może dać lepsze produkty, a co za tym idzie lepiej płatne miejsca pracy. Forum Innowacji Pomorza Zachodniego może stać się miejscem, gdzie rodzą się pomysły na współpracę – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Uznana winnica, producent designerskiej pościeli, firma produkująca konstrukcje metalowe, przedstawiciele branży metalowo-maszynowej czy sektora IT. Oni są zainteresowani czerpaniem z potencjału szczecińskiej Akademii Sztuki i jej pomysłów. Jak w natłoku codziennych obowiązków pamiętać o łyku wody, czy innych drobnych sprawach? Jak spakować się na wyjazd służbowy? O propozycje rozwiązania tych tematów przedsiębiorcy poprosili studentów. Gdy Ci rozpoczęli prace koncepcyjne, właściciele firm mieli okazję zobaczyć m.in. laboratoria Centrum Przemysłów Kreatywnych dedykowane grafice, cyfrowemu modelowaniu, technikom ceramicznym, rejestracji obrazu filmowego, fashion designu czy form złotniczych.

Przedstawione przez studentów pomysły zaskoczyły przedsiębiorców kreatywnością. W propozycji młodych projektantów, o codziennych czynnościach mogłaby przypominać elektroniczna wszywka do kurtki, która współpracowałaby z naszym telefonem. To on docelowo by nas informował o wcześniej sygnalizowanych potrzebach. Wszywka równocześnie mogłaby ładować telefon. Z kolei jako rozwiązanie dla podróżnych zaproponowano wkładkę do walizek. Dzięki specjalnej aplikacji i wykorzystaniu technologi rozszerzonej rzeczywistości, podróżny mógłby sprawdzić czy wszystko spakował. To propozycje, a w zasadzie prezentacja kreatywności i nieszablonowego myślenia.

Jak wyjaśniali Hubert Dyba i Radosław Nagay z Akademii Sztuki, zachodniopomorskie firmy wciąż rzadko myślą o designie produktu, a jeśli już to robią, to najczęściej ograniczają się do wyglądu produktu czy opakowania. Dla światowych liderów np. w elektronice, o designie myśli się co najmniej jako o procesie produkcyjnym czy nawet jako strategii rozwoju firmy. Te przedsiębiorstwa, które zapominają o ulepszeniu lub odświeżeniu swoich wyrobów, często zmagają się z kryzysami lub są zmuszone budować swoją pozycję niemal od nowa.

Forum Innowacji Pomorza Zachodniego to nowy cykl wydarzeń organizowanych przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, które ma pełnić rolę platformy współpracy i kontaktu biznesu ze światem nauki. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Centrum Przemysłów Kreatywnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Awaria sieci wodociągowej usunięta. Ciśnienie w sieci wraca do normy. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu poinformował o zakończeniu prac związanych z usuwaniem awarii sieci wodociągowej. Prace naprawcze zostały zakończone dziś o godzinie 11:40. Jednocześnie przeprowadzono płukanie sieci wodociągowej przy ujęciu wody SUW „Granica” ■🚔 Zachodniopomorskie: 9 wypadków, 3 ofiary śmiertelne, 48 pijanych kierowców w długi weekend – wzrost tragicznych statystyk! W porównaniu do roku poprzedniego (2024) nastąpił znaczący wzrost wypadków ( 80%), ofiar śmiertelnych ( 200%), rannych (50%), nietrzeźwych kierujących (15%) ■ ⚠️ Uwaga! Dziś (23.06) od godz. 16:00 do 23:00 w całym woj. zachodniopomorskim możliwe burze z gradem, intensywny deszcz (do 30 mm), silny wiatr (do 90 km/h). Zachowaj ostrożność! ■ Ruch między węzłami Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje został przekierowany na nową S3. Ruch odbywa się na tym odcinku z zawężeniem do jednego pasa w każdą stronę. Częściowo uruchomiony został węzeł Międzyzdroje, nie ma już tymczasowego ronda i ruch jest płynniejszy. To kolejny etap udrażniania przejazdu nową S3 ■ W dniu 18 czerwca o godz. 11.00 w Auli SP1 przy Narutowicza 10 odbywa się gala finałowa Miejskiego Konkursu Fotograficznego na 80- lecie SP1. ■ Joanna Agatowska uzyskała absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2024 ■ Po rozpatrzeniu raportu o stanie gminy miasto Świnoujście Prezydent Joanna Agatowska uzyskała votum zaufania od Rady Miasta ■ Pełna przejezdność drogi S3 przed wakacjami jest zagrożona, wykonawcy apelują do Premiera ■ Ryszard Grobelny; "bardzo niepokojącym zjawiskiem, także w Świnoujściu, jest stale spadający przyrost naturalny" ■ Nową formułę prezentacji raportu o stanie miasta omówił specjalny gość sesji - Ryszard grobelny. Raport dostępny jest w formie strony internetowej ■ Z powodu awarii jednego z promów typu „Bielik” obsługujących przeprawę „Warszów” pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, kursowanie promów odbywa się obecnie w trybie nieregularnym. Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi informuje, że zespół techniczny pracuje nad jak najszybszym usunięciem usterki i przywróceniem promu do eksploatacji. Do czasu zakończenia naprawy pasażerów obsługuje wyłącznie jeden prom typu „Karsibór”. Oznacza to, że czas oczekiwania na przeprawę może się wydłużyć, szczególnie w godzinach szczytu ■ Podczas Dnia Dziecka w parku Zdrojowym trwała zbiórka na leczenie Adasia Orlika. Wolontariusze zebrali 9.308,37 zł, 176,97 euro, 2 korony czeskie i żeton do wózka ■ Byli pracownicy „Odry” spotkają się 28 czerwca o godz. 16:00 w Forcie Anioła – to coroczna okazja, by powrócić wspomnieniami do czasów, gdy zakład zatrudniał tysiące osób i tętnił życiem. W przeddzień Dnia Rybaka będzie czas na rozmowy, uśmiechy i integrację przy grillu ■