– Seniorzy, których napotykamy podczas naszej, już 20-letniej pracy w szpitalach, hospicjach i domach seniora, to bardzo często osoby samotne lub takie, które z powodu oddalenia od bliskich szczególnie potrzebują ciepła i uśmiechu. Nierzadko nasze odwiedziny to jedyne, na jakie mogą czekać. Stąd tym większa potrzeba, by w ich święto zanieść im uśmiech, najserdeczniejsze życzenia, chwilę zabawy i radości na przełamanie samotności i smutku – wyjaśnia Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.
Dlatego 14 listopada, w Światowy Dzień Seniora osoby starsze w szpitalach, hospicjach, domach seniora i Domach Pomocy Społecznej odwiedzą „Doktorzy Clowni” z Fundacji „Dr Clown” z wyjątkowymi atrakcjami. Będą sesje jogi śmiechu, okolicznościowe kartki z życzeniami, zabawy taneczne, zajęcia z elementami choreoterapii, animacje oraz inne elementy „Terapii śmiechem”, po które ci specjaliści od leczenia śmiechem sięgają w swojej działalności. Na co dzień w ten sposób pomagają chorym dzieciom, osobom niepełnosprawnym i seniorom w ponad 80 miastach.
Fundacja chce również przypomnieć, jak wielki potencjał tkwi w osobach starszych.
– Seniorzy w Fundacji „Dr Clown” to nasi podopieczni, ale też w naszych szeregach bezcenni, aktywni wolontariusze, liderzy, darczyńcy, ambasadorzy. W każdej z tych ról dzielą się swoim cennym doświadczeniem i mądrością życiową, na co dzień obserwujemy więc, jak wiele mają do zaoferowania. Chcemy o tym przypominać, podziękować im za to symbolicznym uśmiechem i pokazać, jacy są dla nas ważni – dodaje Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.
Akcja „Uśmiech dla seniora” odbywa się w 14 miastach: Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Opolu, Kupie, Gdańsku, Sieradzu, Suwałkach, Szczecinie, Ustrzykach Dolnych, Warszawie, Zamościu i Zielonej Górze.
Fundacja „Dr Clown” prowadzi program „Terapii śmiechem” w szpitalach i placówkach specjalnych od 1999 roku. Jej motto brzmi: Uśmiech leczy! Fantazyjnie przebrani, przeszkoleni wolontariusze Fundacji, zaopatrzeni w charakterystyczne kolorowe noski, koją lęk i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją podopiecznych. W swojej pracy sięgają po interaktywne zabawy, jogę śmiechu, „magiczne” akcesoria, iluzję, klaunadę i wspierające rozmowy.
Każdego roku „Doktorzy Clowni” docierają do 58 000 podopiecznych w 150 szpitalach i placówkach w ponad 80 miastach. W tym roku Fundacja „Dr Clown” świętuje 20-lecie działalności.
Więcej informacji o Fundacji „Dr Clown”: www.drclown.pl , www.facebook.com/fundacja.dr.clown
Urszula Hajn
Specjalistka ds. public relations
Fundacja "Dr Clown"