Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz z Norwegii na teren Polski ponad 48 ton odpadów w postaci lignosulfonianu wapnia, który zgłaszający deklarował jako plastyfikator do betonu lub pelletu. Planowany przez importera przywóz tego produktu miał obejmować blisko 70 pojazdów.
W trakcie analizy przesłanego zgłoszenia celnego uwagę funkcjonariuszy zwróciła niska wartość towaru oraz załączone do zgłoszenia dokumenty. Skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie (WIOŚ)
o przeprowadzenie oceny przywożonego towaru. WIOŚ stwierdził, że przywożony towar jest klasyfikowany jako odpad zielony. Zauważył również, że odbiorca towaru jest podmiotem nieuprawnionym, a dodatkowo sposób przetwarzania określony w dokumentach, jako utylizacja termiczna, jest sposobem zabronionym.
Tym samym, przemieszczenie tego towaru należy określić jako nielegalny, transgraniczny przywóz odpadów.
W związku z powyższym, do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, w celu prowadzenia postępowania dotyczącego powrotu odpadów do Norwegii.
Jest to drugie tak duże zatrzymanie odpadów zrealizowane przez zachodniopomorską KAS w ostatnim okresie. W połowie października uniemożliwiono przywóz drogą morską 2335 ton zrębek drewnianych, które również w ocenie WIOŚ okazały się odpadem.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie
BRAWO !!