POGODA

Reklama


Wydarzenia

Marynarka Wojenna RP • Piątek [15.08.2008, 15:16:10] • Świnoujście

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W 8.FOW

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Jacek Kwiatkowski

15 sierpnia to Święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej nad Rosją Sowiecką. W okresie II Rzeczypospolitej obchodzone było bardzo uroczyście dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny. Obchodzono je podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i do 1947 r. w Wojsku Polskim. W następnych latach zaniechano jego obchodów, pomimo iż nigdy nie zostało anulowane żadnym aktem prawnym i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1DP im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990-1992 Święto obchodzono w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopiero ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła w dniu 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego. Wtedy też po raz pierwszy odbyły się centralne obchody tej uroczystości.

W tym uroczystym dniu na okrętach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podniesiono wielką galę banderową. Natomiast same uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Chrystusa Króla z udziałem kompanii honorowej 8.FOW i pocztów sztandarowych służb mundurowych oraz kół i stowarzyszeń kombatanckich. Po mszy, delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów, harcerzy, służb mundurowych (w tym 8.FOW) oraz mieszkańcy miasta, na Placu Słowiańskim, pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej”, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetniła szczecińska Orkiestra Garnizonowa 12. Dywizji Zmechanizowanej oraz okręty z 12. Dywizjonu Trałowców. W Świnoujściu do zwiedzania został udostępniony okręt ORP „DĄBIE”, a w Ustce ORP „RESKO”.

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Mirosław HEBERLEJ

Tego dnia w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego, w pokazie sprzętu wojskowego w ramach Festynu Żołnierskiego, uczestniczyli marynarze z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa. Warszawskiej publiczności zaprezentowali sprzęt inżynieryjno – saperski w postaci: kombinezonów antywybuchowych EOD-9 i SRS-5, manipulatora teleskopowego oraz pojazdu Quad Bombardier Can-Am (w wersji gąsienicowej).

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Jacek Kwiatkowski

W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, minister Bogdan KLICH wręczył wybranej kadrze, pierwsze egzemplarze nowo wydanego „Kodeksu Honorowego Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego”. Zaszczytu tego w Marynarce Wojennej doznało dwóch żołnierzy zawodowych. Jedną z nich jest st. mar. Barbara ADAMKIEWICZ, sanitariusz z 12. Dywizjonu Trałowców.

Dzień wcześniej, 14 sierpnia br., w jednostkach wojskowych flotylli w Świnoujściu, Dziwnowie i Kołobrzegu odbyły się uroczyste zbiórki kadry, marynarzy i pracowników wojska. W Sali Tradycji 8.FOW, w Klubie Garnizonowym, dowódca flotylli kontradmirał Jerzy LENDA w imieniu ministra Obrony Narodowej wręczył akty nominacji na wyższy stopień wojskowy oraz odznaczył medalami żołnierzy zawodowych z jednostek świnoujskiej flotylli. Zaszczytu odznaczenia dostąpili m.in.:
- srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”: kmdr ppor. Tadeusz Kusiakiewicz, kmdr ppor. Marek Pestka, kmdr ppor. Tomasz Popiołek, kmdr ppor. Adam Sobotkiewicz, kpt. Alina Mosionek, kpt. mar. Wojciech Rosłan, mł. chor. szt. Jacek Kapłan, st. bosm. szt. Krzysztof Szymański, st. bom. Piotr Szęfel.
- brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”: kmdr ppor. Jan Zieliński.

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Jacek Kwiatkowski

Mianowanymi na wyższy stopień wojskowy zostali: na stopień kapitana marynarki – por. mar. Adam Pociecha, na porucznika marynarki – ppor. mar. Michał Otremba. Dowódca flotylli mianował bsmt. Norberta Stróżyka na stopień bosmana.

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Jacek Kwiatkowski

W gronie wyróżnionych przez dowódcę Marynarki Wojennej znaleźli się: medalem „Za zasługi dla MW RP” – kmdr Adam Staniek, kmdr por. Zbigniew Klimas, kmdr por. Marek Czarnecki, kmdr ppor. Józef Gerasimiuk, „Odznaką Pamiątkową MW RP” – kmdr por Marek Kowalski, kmdr por. Dariusz Jaromin, kmdr por. Artur Kiryluk, kmdr ppor. Marek Pestka

ŚWIĘTO  WOJSKA  POLSKIEGO W 8.FOW

fot. Jacek Kwiatkowski

kmdr ppor. Artur WASIEWSKI rzecznik prasowy 8.FOW


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Niedziela [17.08.2008, 11:42:12] • [IP: 83.21.59.***]

Żmurkiewicz swoją osobą psuje atmosferę każdej uroczystości. Co tu dużo gadać, jest personą non grata. ...

Gość • Niedziela [17.08.2008, 11:12:09] • [IP: 217.97.199.*]

79.72.64..kretyn, idiota..to mało powiedziane...

Gość • Niedziela [17.08.2008, 10:49:50] • [IP: 83.12.40.***]

Chyba ciebie nie było!!

Gość • Niedziela [17.08.2008, 01:50:49] • [IP: 80.54.123.***]

szczególnie, że fasoli nie było!

Gościnnie • Sobota [16.08.2008, 21:26:55] • [IP: 80.245.182.***]

bardzo ładna parada była, i nawet fajnie orkiestra grała tylko trochę krótko...bardzo przyjemnie było na to wszystko popatrzeć

Gość • Piątek [15.08.2008, 20:16:40] • [IP: 80.245.188.***]

Jakie piękne to nasze wojsko na defiladach. A na codzień?

Gość • Piątek [15.08.2008, 18:20:58] • [IP: 79.72.64.***]

i Wy tez całujcie wszystkich!! w * hahaha:D

Gość • Piątek [15.08.2008, 16:53:12] • [IP: 217.97.193.**]

I chlopaki tez niech was caluja!

Gość • Piątek [15.08.2008, 16:25:40] • [IP: 217.97.199.*]

wielkie brawo dla dowodcy!!nareszcie ktos dojrzał ze jest 8 flotyla i miasto swinoujscie..wszystkiego najlepszego w dniu Waszego swieta..zeby Was dzisiaj pieknie całowały wasze dziewczyny!!

Gość • Piątek [15.08.2008, 15:45:15] • [IP: 217.97.193.**]

Pierwrzy!!

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■