Łazienka to miejsce, w którym coraz częściej spotkać możemy inteligentne rozwiązania. Producenci odważnie sięgają po technologie, która pozwalają kreować prawdziwie modernistyczne urządzenia. Samoczyszczące się toalety, wanny z hydromasażem czy lustra ze zintegrowanym wyświetlaczem - a to wszystko sterowane za pomocą smartfona! Również baterie zaskakują użytkowników swoimi funkcjami. O nowoczesnej armaturze sanitarnej przeznaczonej do łazienki opowiada Joanna Gręda, ekspert marki Oras, fińskiego producenta armatury sanitarnej.
- Nowoczesna armatura sanitarna stoi pod znakiem bezdotykowego uruchamiania. W konstrukcji baterii bowiem umieszczono specjalne sensory ruchu, które wykrywają obiekty nawet w wilgotnych i zakurzonych pomieszczeniach. A co za tym idzie uruchamiają przepływ wody bezbłędnie i tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Co więcej, dzięki temu unikamy marnotrawienia wody, co widocznie przekłada się na nasze niższe rachunki – nawet o 50%. Mniejsze zużycie wody zapewnia także aerator zamontowany w wylewce. Dzięki napowietrzaniu wypływającej wody znacznie zmniejsza jej faktyczną ilość, nie wpływając przy tym na komfort użytkowania baterii. Ostatnio niezwykle popularne stały się także eko-przyciski. To niewielkie udogodnienie ma naprawdę ogromną moc sprawczą. Potrafi oszczędzić nawet 57% wody, co oznacza dla przeciętnego, 4-osobowego gospodarstwa domowego oszczędności o wartości nawet 800 zł rocznie! W bateriach umywalkowych eko-przycisk znajduje się w górnej części dźwigni a jego działanie polega na ograniczeniu zużycia wody oraz jej temperatury, co jednocześnie chroni przed poparzeniem.
Dzięki takim funkcjonalnościom oszczędzamy podczas codziennego korzystania z baterii i nawet nie musimy o tym pamiętać. Dopiero gdy nastąpi potrzeba uruchomienia silniejszego strumienia wody należy nacisnąć szary przycisk i jednocześnie podnieść dźwignię. Do inteligentnych rozwiązań łazienkowych zaliczyć można również baterie, a w zasadzie całe zestawy natryskowe, które wyposażone są w specjalne oprogramowanie.
Pozwala ono cieszyć się prawdziwymi zabiegami odnowy biologicznej w zaciszu swojej łazienki. Funkcjonalność ta polega na naprzemiennym traktowaniu swojego ciała ciepłymi i zimnymi strumieniami w odpowiednich sekwencjach. Programy dobieramy w zależności od potrzeb i samopoczucia – może być odprężający, regenerujący lub dodający energii. Współczesna inteligentna łazienka oznacza także możliwość sterowania jej elementami za pomocą smartfona i aplikacji mobilnej.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można np. ustawić maksymalny czas przepływu wody z baterii, czas jego zamknięcia po odsunięciu dłoni od sensora, czułość czujnika, a także tryb czyszczenia oraz automatycznego płukania. Aplikacja informuje nas również o żywotności bateryjki zasilającej ostrzegając o zbliżającym się czasie jej wymiany.
Inteligentna łazienka to pomieszczenie służące przede wszystkim relaksowi, które sprawia, że korzystanie z niej jest łatwe i przyjemne. Innowacyjna technologia to zatem nieodłączny element współczesnego, modnego pokoju kąpielowego.