To już szósta edycja Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na realizację zwycięskich wniosków radni przeznaczyli dokładnie 2 200 031,83 zł: trochę ponad 2 000 000 zł na projekty tzw. twarde (inwestycyjne) i 200 000,00 zł na miękkie (czyli o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym).
NA TE PROJEKTY MOŻNA GŁOSOWAĆ
Projekty inwestycyjne tzw. twarde: „Budowa, modernizacja
lub remont elementu infrastruktury miejskiej oraz zakupy inwestycyjne”
1. PRZYSTAŃ KULTURY
Zwiększenie oddziaływania na uczniów różnymi projektami szeroko pojętej kultury: czytelnictwo, działania plastyczne, teatralne, muzyczne, edukacja historyczna. Dostosowanie pomieszczeń ułatwiających i uatrakcyjniających dostęp do kultury. Powiększenie biblioteki szkolnej i czytelni, zagospodarowanie pomieszczenia do prób teatralnych i muzycznych oraz na Izbę Pamięci Szkoły i Oświaty. Zadania realizowane w godzinach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 1 budynek B, ul. Witosa 12
2. NOWOCZESNA PRACOWNIA ENDOSKOPOWA I ZABIEGOWA
Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego do pracowni endoskopii celem realizacji badań profilaktycznych górnych i dolnych odcinków przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia) oraz zabiegów na videoendoskopach: usuwanie polipów i wczesnych zmian nowotworowych, rozszerzenie łagodnych i złośliwych zwężeń przewodu pokarmowego oraz hamowanie krwawień.
Miejsce: Szpital Miejski ul. Mieszka I 7
3. PRACOWNIA ARTYSTYCZNA
Stworzenie nowoczesnej pracowni artystycznej z niezbędnym wyposażeniem, bogatym zapleczem oraz sceną. Możliwość obcowania z różnymi dziedzinami sztuki. Odkrywanie przez ucznia zagadnień muzycznych i plastycznych głównie poprzez działania praktyczne. Stworzenie indywidualnych miejsc pracy wraz z zapleczem instrumentów. Stanowisko nauczyciela wyposażone w sprzęt multimedialny. Funkcja auli do kameralnych apeli i lekcji pokazowych oraz przedstawień.
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 6, budynek B, ul. Kościuszki 11
4. MONITORING PRAWOBRZEŻA
Montaż monitoringu wizyjnego Miasta obejmującego wszystkie osiedla prawobrzeża: Warszów (Ognica), Przytór-Łunowo, Karsibór. System do monitorowania wybranych obszarów prawobrzeża z jednostką rejestrującą obrazy ze wszystkich kamer. Poprawa bezpieczeństwa na obszarach monitorowanych. Zauważalny monitoring efektywnie odstrasza przed rozbojami.
Miejsce: Karsibór, Ognica, Warszów, Przytór-Łunowo
5. STADION NA PIĄTKĘ
Zwiększenie atrakcyjności korzystania z obiektu sportowo-rekreacyjnego poprzez zakup i montaż: zadaszenia trybun, profesjonalnej tablicy wyników, profesjonalnego zestawu nagłośnienia zewnętrznego, budki dla spikera i barierek odgradzających trybuny od płyty boiska. Doposażenie stadionu w sprzęt zwiększający efektywność trenowania oraz podnoszący atrakcyjność dla lokalnych oraz zewnętrznych klubów sportowych.
Miejsce: Obiekt sportowo-rekreacyjny ul. Białoruska 2
6. OCR OD JUNIORA DO SENIORA – PLAC AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Wykonanie placu aktywności fizycznej z elementami torów przeszkodowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (nawierzchni sportowej i mineralnej, oświetlenia oraz montaż monitoringu, a także zakup i montaż przeszkód, stojaków rowerowych, ławek i koszy na śmieci). OCR to biegi przeszkodowe – młoda dyscyplina sportowa promowana na całym świecie.
Miejsce: Dawna strzelnica LOK – OSiR ul. Matejki
Projekty nieinwestycyjne tzw. miękkie: „Przedsięwzięcie o charakterze zdrowotnym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym”
1. LABORATORIUM JĘZYKOWE OKNEM NA ŚWIAT
Wyposażenie sali lekcyjnej i utworzenie multimedialnej pracowni językowej składającej się z 22 stanowisk dla uczniów oraz stanowiska dla nauczyciela. Każde stanowisko uczniowskie wyposażone w słuchawki z mikrofonem, głośniki i pulpit „Student Box”, a stanowisko nauczyciela w sprzęt do kierowania i analizowania pracy uczniów. Doposażenie sali w tablicę multimedialną oraz w stoliki i ergonomiczne krzesła.
Miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny/ Szkoła Podstawowa Nr 9 ul. Sąsiedzka 13a
2. MNIEJ SIĘ STRESUJESZ LEPIEJ PRACUJESZ
Warsztaty profilaktyki stresu i wypalenia zawodowego dla osób czynnych zawodowo zatrudnionych w instytucjach i firmach na terenie Miasta. Dwudniowe profilaktyczne warsztaty wyjazdowe, na których będzie można nabyć wiedzę teoretyczną dotyczącą stresu i wypalenia zawodowego oraz zwiększyć własną samoświadomość i nabyć umiejętności praktyczne radzenia sobie ze stresem.
Miejsce: Szpital Miejski ul. Mieszka I 7
3. TEATR UCZY, BAWI I ROZWIJA
„Nauka przez zabawę” – hasło przewodnie projektu. Warsztaty dla uczniów klas 0-6 szkoły. Zdobycie wiedzy o teatrze starożytnym i współczesnym oraz ludziach, którzy go tworzyli w przeszłości i dzisiejszych twórcach. Nauka prezentowania zdolności aktorskich, wcielania się w postacie tragiczne i komiczne, odtwarzania roli mimów. Poznanie pracy reżysera, scenografa, muzyka, suflera itp.
Miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 6, budynek A ul. Staszica 17
-
4. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LATARŃ MORSKICH
Obchody na Warszowie Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich w trzecią niedzielę sierpnia każdego roku. Zwiedzanie Latarni Morskiej, Parada Neptuna, chrzest morski na plaży na Warszowie, zabawy i konkursy o tematyce morskiej, występy zespołów szantowych oraz zwiedzanie okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wydarzenie to forma kultywowania lokalnych walorów turystycznych oraz budowanie lokalnej tożsamości i pięknej tradycji.
Miejsce: Latarnia Morska ul. Bunkrowa 1
5. RATUJEMY UCZĄC
Projekt edukacyjny mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Miasta oraz korzystających z przyległych obszarów wodnych. Uświadomienie młodzieży, jak i osobom starszym, jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. W myśl powiedzenia „w zdrowym ciele, zdrowy duch” propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną i zapobieganie nałogom.
Miejsce: Teren Miasta
Głosować można:
- na Stanowisku Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;
- w Informacji Turystycznej, Plac Słowiański 6/1;
- w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 15;
- w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;
- w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;
- w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 3 – Osiedle Karsibór, ul. 1 Maja 40.
Uwaga. We wszystkich wyżej wymienionych miejscach można również pobrać karty do głosowania.
Wypełnione karty do głosowania można również przesłać pocztą internetową na adres: wo.kancelaria@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” oraz tradycyjną pocztą na adres Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski – na rok 2020”. Liczy się data stempla pocztowego.
Głosowanie kończy się o godz. 24:00 w dniu 27 września 2019 r. Wyniki poznamy w październiku. Dokładna data uzależniona jest od ilości oddanych głosów i czasu potrzebnego do ich sprawdzenia i podliczenia.
BIK UM Świnoujście