POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [24.09.2019, 10:52:11] • Polska

Systemy dotykowe, czyli przestrzeń publiczna bezpieczna dla wszystkich

Systemy dotykowe, czyli przestrzeń publiczna bezpieczna dla wszystkich

fot. Organizator

Poruszając się po mieście lub odwiedzając miejsca publiczne, takie jak galerie handlowe czy dworce, zwykle nie zwracamy uwagi na to po czym chodzimy. A to, jaka nawierzchnia została zastosowana w danym miejscu ma ogromny wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo. Ważny jest nie tylko odpowiedni sposób obróbki materiału, ale także występujące na jego powierzchni wypukłości, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

Próg minimalny
Mówiąc o osobach niepełnosprawnych na myśl przychodzą nam osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Nie jest to jednak jedyna grupa odbiorców, której dedykowane są systemy dotykowe w przestrzeniach publicznych. Równie ważną grupą są osoby niewidome lub niedowidzące. Jednak wymagania zarówno jednych, jak i drugich są zupełnie różne. O ile dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim progi na drogach nie są wskazane, o tyle dla osób niewidomych lub niedowidzących stanowią bardzo istotną wartość informacyjną. Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie tzw. progu minimalnego, który nie stanowi przeszkody dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, a sprawia jednocześnie, że osoby niewidome lub niedowidzące doskonale odczytują przekazywane za ich pomocą komunikaty.

W dobrą stronę
Systemy bezdotykowe najczęściej spotkać można przy przejściach dla pieszych lub przy przystankach komunikacji miejskiej. Występują także na peronach dworców, w centrach handlowych czy na lotniskach. Ścieżka taka jest kontrastowa w porównaniu do pozostałej części nawierzchni. Wyróżnia się zarówno fakturą, jak i nierzadko również kolorem. Zwykle składa się z pasa prowadzącego posiadającego podłużne wypukłości, który ułatwia poruszanie się w prawidłowym kierunku. Istnieją również systemy dotykowe składające się z elementów punktowo wypukłych, które znajdują się np. w miejscach docelowych, do których prowadzi ścieżka lub w miejscach, w których pieszy powinien podjąć decyzję o kierunku dalszego poruszania lub zachować szczególną ostrożność z uwagi na występujące schody. Systemy dotykowe zatem to swoiste przewodniki dla osób, które nie są w stanie samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po mieście.

Z trwałego materiału
Systemy dotykowe, tak jak tradycyjne nawierzchnie w przestrzeniach publicznych, warto produkować z materiałów wysokiej jakości, odpornych zarówno na częste eksploatowanie, jak i zmienne warunki atmosferyczne. – Materiałem, który sprawdza się idealnie w przestrzeniach publicznych jest beton szlachetny. Terazzo dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, modułowych i rozmiarowych. Wszystko po to, by zagwarantować spójność systemu. Materiał ten zapewnia wysoką antypoślizgowość (R11-R-13) oraz odporność na ścieranie <18 cm³/mm². Wyróżnia go także niska nasiąkliwość. Dodatkowo istnieje możliwość dopasowania grubości betonu do przewidzianych obciążeń. Co więcej komponenty zaliczane do systemu dotykowego są łatwe do utrzymania w czystości dzięki impregnacji i hydrofobizacji – radzi Andrzej Chłopek - ekspert marki DASAG - lidera w produkcji tego typu rozwiązań.

Dominika Szewczyk
PR & Content Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■