- To, że udało nam się przebudować gospodarkę jest faktem. Gdy 10 lat temu zostawałem marszałkiem, mieliśmy mało inwestorów, ubogą ofertę inwestycyjną i drugie najwyższe bezrobocie w Polsce. Wyzwaniem było tworzenie miejsc pracy i przyciąganie inwestorów z zewnątrz. Tym zajmowałem się od początku pracy w samorządzie, jeszcze w Goleniowie. Chcieliśmy ściągać inwestorów, wspierać eksporterów i to robiliśmy. Dziś najważniejsze jest tworzenie dobrych jakościowo miejsc pracy, które będą zaspokajały aspiracje ludzi dobrze wykwalifikowanych, chcących zarabiać dobre pieniądze. – mówi Olgierd Geblewicz. By pomóc w tym procesie, marszałek województwa zachodniopomorskiego zdecydował się na skonsolidowanie w Urzędzie Marszałkowskim działań związanych z gospodarką.
Przedsiębiorcy, inwestorzy, eksporterzy, start-upy, instytucje otoczenia biznesu, samorządy, klastry branżowe, uczelnie - te grupy wzmacniają i rozwijają siłę gospodarczą Pomorza Zachodniego. Na ich potrzeby odpowiada Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Nowa komórka powstała poprzez połączenie dawnego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów z zespołem ds. innowacji w Wydziale Zarządzania Strategicznego.
- Zmienił się system przyciągania inwestycji i promocji eksportu. Z Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych zrobiła się Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Niestety nie na naszą korzyść. Zostaliśmy odcięci od większych projektów. O ile wcześniej przysyłano do nas inwestorów, którymi się zajmowaliśmy, czy otrzymaliśmy zapytania eksportowe, to system promocji polski za granicą został rozsypany w gruzy. Została wymazana pamięć instytucjonalna. Coś zaczęto od nowa, to nie do końca wychodzi i my musieliśmy tej sytuacji sprostać poprzez wzmożoną aktywność własną. – wyjaśniał Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Jacek Wójcikowski.
Do głównych zadań nowego wydziału należy wzmacnianie współpracy biznesu ze światem nauki oraz innowacyjności w regionie, a także wdrażanie regionalnej strategii innowacji, czyli wsparcia najmocniejszych i najbardziej perspektywicznych branż w regionie. To szereg działań kierowanych do przedsiębiorstw wpisujących się w 5 Regionalnych Specjalizacji (biogospodarka, działalność morska i logistyka, przemysł metalowo-maszynowy, usługi przyszłości, turystyka i zdrowie), a także 8 Inteligentnych Specjalizacji (wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe, zaawansowane wyroby metalowe, produkty drzewno-meblarskie, opakowania przyjazne środowisku, produkty inżynierii chemicznej i materiałowej, nowoczesne przetwórstwo rolno-spożywcze, multimodalny transport i logistyka, produkty oparte na technologiach informacyjnych). Firmy z obszarów inteligentnych specjalizacji odpowiadają za generowanie większości przychodów w regionie, w tym prawie całości przychodów z eksportu. Do tych przedsiębiorstw kierowana jest znacząca ilość środków unijnych dedykowanych gospodarce Pomorza Zachodniego w ramach RPO WZ 2014-2020, a celem wsparcia jest podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Dla wszystkich przedsiębiorców CIG jest swoistym punktem obsługi, który udziela kompleksowej informacji dotyczącej procedur i przepisów, możliwości dofinansowania różnych form działalności na poziomie zarówno regionalnym, jak i krajowym oraz świadczy usługi doradztwa.
- Wierzymy, że będziemy w stanie stwarzać dobrą płaszczyznę pomiędzy przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a nauką. Wierzę, że tworzenie lepszych jakościowo miejsc pracy może wynikać z synergii i zdolności do kooperacji, i takie cele postawiłem przed Centrum Inicjatyw Gospodarczych. - podsumowywał Olgierd Geblewicz.
Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w tym roku można wymienić rozpoczynającą się budowę wartej ponad 250 mln zł fabryki Kion Grup w Kołbaskowie, czy kończące się inwestycje w parki logistyczne Lidl w Stargardzie, czy Waimea w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów. Do tej pory swoją działalność ulokowało w regionie ponad 5000 firm z kapitałem zagranicznym. Liczba podmiotów zagranicznych na 10 tys. mieszkańców jest na Pomorzu Zachodnim druga najwyższa w kraju. Region jest wręcz nazywany „małą Danią” z uwagi na to, że duńskie inwestycje przewyższają nawet te niemiecki.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego