POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [21.08.2008, 07:37:58] • Polska

Zmiana KK- wykonanie wyroku Trybunału

Nowelizacja kodeksu karnego, która weszła w życie 25 lipca 2008 roku penalizuje znieważenie funkcjonariusza publicznego tylko podczas i w związku z wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Nowe przepisy stanowią wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawą o zmianie ustawy - Kodeks Karny.(k.k.) Rada Ministrów przyjęła następujące brzmienie art. 226 par. 1 k.k. „ Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybrana podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Warunkiem karalności przestępstwa zniewagi funkcjonariusza będzie spełnienie jednocześnie dwóch przesłanek określonych w tym przepisie –tj. sprawca popełnia czyn zabroniony podczas i w związku z pełnieniem czynności służbowych.

Zmiana ta stanowi dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego opublikowanego dnia 19 października 2006 r. ( Dz.U. z 2006 r., Nr.190, poz. 1409).

Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 11 października 2006 r. uznał art. 226 § 1 k.k. w zakresie, w jakim penalizuje znieważenie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej dokonane niepublicznie lub dokonane publicznie, lecz nie podczas pełnienia czynności służbowych za niezgodny z art. 54 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

TK wydając wyrok zakresowy spowodował usuniecie normy prawnej w zaskarżonym przepisie, który jednak w swojej treści pozostał w kodeksie. Stanowiło to podstawę do rekonstrukcji normy.

TK w oparciu o praktykę sądów powszechnych i poglądy nauki prawa ustalił, że odpowiedzialność karna w oparciu o art. 226 § 1 k.k. obejmuje znieważenie funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej tylko w trzech wypadkach:

- podczas i w związku z pełnieniem czynności służbowych,

-podczas pełnienia czynności służbowych, oraz

- w związku z pełnieniem czynności służbowych.

Zakres art. 226 § 1 k.k.

Analizowany przepis art. 226 § 1 k.k. stanowi przykład regulacji gwarantującej funkcjonariuszowi szczególną ochronę prawną. Cechą charakterystyczną przestępstw przeciwko funkcjonariuszom publicznym jest zaostrzenie sankcji w stosunku do podobnych czynów karalnych, o zbliżonych znamionach, kierowanych w stosunku do innych osób.

Odpowiednikiem art. 226 § 1 k.k. jest art. 216 k.k. „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.” Porównanie obu przepisów prowadzi do wniosku, że ustawodawca surowiej traktuje „zniewagę funkcjonariusza”.

Zniewaga w zwykłej postaci zachodzi jedynie wtedy jeżeli został dokonana w obecności pokrzywdzonego (zniewaga bezpośrednia) , lub podczas jego nieobecności, ale publicznie (zniewaga publiczna ), lub tez w każdym zamiarze, jednak tak aby dotarła do danej osoby (zniewaga zaoczna).

W przypadku zniewagi funkcjonariusza żaden z tych elementów nie pojawia się jako konieczne znamię przestępstwa. Zaostrzeniu ulega także sankcja karna w stosunku do sprawcy- do roku pozbawienia wolności. Przestępstwo z art. 226 § 1 k.k. ścigane jest z oskarżenia publicznego, w przypadku „zwykłej” zniewagi ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Uzasadnienie wyroku TK

W uzasadnieniu wyroku TK uznał, że wadliwość regulacji art. 226 § 1 k.k. wynika z rozłącznego potraktowania przez ustawodawcę przesłanek zniewagi zawartych w sformułowaniach- w związku, oraz podczas wykonywania obowiązków służbowych, które prowadzi do nadmiernej ingerencji organów władzy publicznej w sferę wolności i wypowiedzi publicznej.

Nowelizacja art. 226 § 1 k.k. za punkt wyjścia przyjmuje konieczność ograniczenia zakresu penalizacji przestępstw zniewagi funkcjonariusza publicznego.

Zdaniem TK wyeliminuje to unormowanie, które wbrew dyspozycjom z art. 54 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP nadmiernie ograniczają swobodę wypowiedzi w sferze publicznej i prywatnej.

Nowe brzmienie art. 226 § 1 k.k. wyłączy możliwość inicjowanie odpowiedzialności karnej z oskarżenia publicznego w wypadkach zniewagi funkcjonariusza publicznego, która nie miała miejsca podczas wykonywania przez niego obowiązków służbowych, ani tez nie pozostawała z nim w związku.

Zmiana polega na tym, że sprawca karany byłby tylko w przypadku gdy dopuścił się zniewagi podczas pełnienia przez funkcjonariusza publicznego ( lub osobę przybraną mu do pomocy) obowiązków służbowych i zarazem znieważenie to miało związek z ich pełnieniem.

Konieczne jest kumulatywne spełnienie tych dwóch przesłanek prawnych z art. 226 § 1 k.k.

Krok jakim jest nowelizacja kodeksu karnego w omawianym zakresie może przyczynić się do wyeliminowania nadużyć wynikających z przewagi prawnej funkcjonariusza nad zwykłym obywatelem.

Anna Sergiej

źródło: prawnik.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do końca miesiąca ma zakończyć się budowa promenady wzdłuż ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego Cezarego Zdzieszyńskiego rozpoczęły się obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■