POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Pi±tek [02.08.2019, 15:23:46] • Szczecin

Jubileusz WSPR na Jasnych B³oniach

Jubileusz WSPR na Jasnych B³oniach

fot. Organizator

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie powo³ane zosta³o 11 sierpnia 1949 roku i pocz±tkowo mie¶ci³o siê w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzy¿a przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dy¿ury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres us³ug obejmowa³ tak¿e dzia³alno¶æ ambulatoryjn±, stomatologiê i wenerologiê. Obszar dzia³alno¶ci obejmowa³ Szczecin i jego okolice.

Potrzeby Pogotowia Ratunkowego w zakresie transportu sanitarnego zabezpiecza³ oddzielny zak³ad – Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego. Pogotowie korzysta³o z samochodów oraz kierowców. Na pocz±tku lat 50., gdy WKTS powstawa³a, du¿a jej czê¶æ mie¶ci³a siê w Pogotowiu Ratunkowym przy al. Wojska Polskiego (obecnie znajduje siê tu siedziba szczeciñskiej filii WSPR). Karetki gara¿owa³y tam w by³ych stajniach. Siedziba kierownictwa WKTS, warsztatów i pozosta³ego taboru samochodowego mie¶ci³a siê przy ul. Mazowieckiej, gdzie do dzi¶ znajduje siê czê¶æ administracyjna WSPR w Szczecinie.

W latach 50. w¶ród taboru WKTS by³y ró¿ne samochody, pojawia³y siê takie marki aut jak Skoda, Fiat, Chevrolet, Volvo czy Opel. W wiêkszo¶ci by³y to ju¿ bardzo wys³u¿one pojazdy. Mechanicy nierzadko musieli dokonywaæ cudów, aby auta by³y zawsze w pe³ni gotowo¶ci. W pó¼niejszych latach rozwój polskiej motoryzacji spowodowa³, ¿e chorych coraz czê¶ciej przewo¿ono Warszawami, a od koñca lat 60. Fiatami 135p.

Zg³oszenia dotycz±ce pacjentów, którym pomocy mia³o udzieliæ Pogotowie, trafia³y do biura wezwañ. W ka¿dym powiecie w województwie znajdowa³o siê co najmniej jedno biuro wezwañ.

Zespó³ Lotnictwa Sanitarnego w Szczecinie utworzono w 1956 r. Za³ogê stanowili piloci, a tak¿e lekarze, felczerzy i pielêgniarze pogotowia, którzy do swej dyspozycji mieli samolot PO-2 w wersji sanitarnej. W 1960 roku espó³ otrzyma³ nowoczesny sprzêt, szybki samolot dwusilnikowy Super Aearo oraz ¶mig³owiec SM-1. Od 1975 r. w miejsce ¶mig³owca SM-1 zaczêto u¿ywaæ nowoczesnych wówczas dwusilnikowych ¶mig³owców Mi-2 o napêdzie turbinowym. Wraz z wymian± sprzêtu nast±pi³o polepszenie jako¶ci ¶wiadczonych us³ug – samoloty by³y szybsze i bardziej skuteczne w akcjach ratunkowych.

Jako pierwszy w Polsce w dniu 1 sierpnia 1994 roku uruchomiony zosta³ na terenie lotniska w Szczecinie D±biu zespó³ ¶mig³owcowej s³u¿by ratunkowej, który w tym czasie stanowi³ odpowiednik HEMS. Zespó³ ten funkcjonowa³ w strukturze szczeciñskiego pogotowia do 19 czerwca 2000 roku, a nastêpnie zosta³ przekazany do tworz±cego siê SPZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z dniem 1 stycznia 1999 Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego oraz Oddzia³y Pomocy Dora¼nej by³ego województwa szczeciñskiego zosta³y w³±czone w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W nastêpnych latach w³±czano kolejne powiaty wschodniej czê¶ci województwa zachodniopomorskiego.
Na przestrzeni lat struktura zatrudnienia i funkcjonowania WSPR uleg³a wielu zmianom. Aktualnie zatrudnionych jest ok. 60 lekarzy, 850 ratowników medycznych i 50 dyspozytorów. Zamiast wielu biur wezwañ funkcjonuj± dwie dyspozytornie – jedna w Ko³obrzegu, druga w Szczecinie. Na terenie województwa dzia³a 89 zespo³ów ratownictwa medycznego w 47 lokalizacjach. WSPR posiada blisko 140 pojazdów specjalistycznych wyposa¿onych w najnowocze¶niejszy sprzêt i aparaturê medyczn± oraz ¶rodki ³±czno¶ci. Znaczn± czê¶æ taboru stanowi± auta marki Mercedes Benz Sprinter.

Miejsce: Jasne B³onia (parking przy ul. Piotra Skargi)
Data i godzina: 10.08.2019 r. godz. 11.00
Ramowy plan wydarzenia:
g. 11.00 – Oficjalne rozpoczêcie + zaproszenie na tort, wystawê i atrakcje
g. 11.30 – 12.00 – Tort dla mieszkañców – krojenie i rozdawanie + wystêp muzyczny
g.12 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na ¿ywo do mikrofonu (1)
g.12.30 – Konkurs dla mieszkañców
13.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na ¿ywo do mikrofonu (2)
g.13.30 – Konkurs dla mieszkañców
g.14.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na ¿ywo do mikrofonu (3)
g.14.30 – Konkurs dla mieszkañców
g.15.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na ¿ywo do mikrofonu (4)
g.11. 30 – 15.00 – Atrakcje / zabawy dla dzieci / darmowe badania / ogl±danie wystawy / zwiedzanie ambulansu, wozu stra¿ackiego i policyjnego radiowozu / pami±tkowe zdjêcia / karetka Escape Room

Paulina Targaszewska
rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ O godz. 16.00 w tunelu pod ¦win± wprowadzono ruch wahad³owy. W ¦winouj¶ciu tworz± siê korki. Ca³y czas kursuj± promy na przeprawie w centrum miasta ■ Oko³o godziny 14:30 dosz³o do zderzenia samochodów w tunelu pod ¦win±. Na miejscu pracuj± s³u¿by, które maj± jak najszybciej udro¿niæ przejazd ■ Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Zwyciêstwa 8 maja 2025 r. Uroczysto¶æ rozpocznie o godz. 11.00 na Placu S³owiañskim pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodleg³o¶æ Rzeczpospolitej” poprzez z³o¿enie kwiatów przez w³adze administracyjne i samorz±dowe, s³u¿by mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje organizacji, zwi±zków, stowarzyszeñ, szkó³ oraz mieszkañców i go¶ci. Druga czê¶æ uroczysto¶ci odbêdzie siê o godzinie 11.30 na Cmentarzu Komunalnym w ¦winouj¶ciu przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny ¦wiatowej” ■