POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [02.08.2019, 08:37:57] • Region

Dialog i dobre sąsiedztwo, spotkanie Premier Meklemburgii z marszałkiem Geblewiczem

Dialog i dobre sąsiedztwo, spotkanie Premier Meklemburgii z marszałkiem Geblewiczem

fot. Organizator

Dyskusja o projektach, które podnoszą jakość życia na pograniczu, o tym jak skuteczniej sięgać po środki programu INTERREG, o tym jak wzmacniać dobre sąsiedztwo. Premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig spotkała się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. Obie strony chcą pogłębiać i ulepszać współpracę na polsko-niemieckie granicy. Wizyta w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego była także okazją do uczczenia pamięci o Powstańcach Warszawskich.

Już ponad 45 projektów o wartości przekraczającej 130 mln euro jest realizowanych na polsko-niemieckim pograniczu dzięki wsparciu środków INTERREG VA 2014-2020. Działania dotyczą m.in. takich dziedzin jak natura, kultura, transport, mobilność czy edukacja. Pozytywnych efektów nie brakuje, to chociażby objęcie ponad 3 tysięcy uczniów nauczaniem języka sąsiada, czy wczesna diagnostyka i leczenie chorób rzadkich u noworodków, który obejmie 120 000 polskich i niemieckich dzieci. To także projekty łączące trasy rowerowe wokół Zalewu Szczecińskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz i premier Manuela Schwesig chcą by ta współpraca była jeszcze lepsza.

- Rozmawiamy o tym jak wnieść naszą współpracę na kolejny poziom. Mamy pomysł by wspólnie zbudować Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej w ramach Euroregionu Pomerania, by jeszcze lepiej zarządzać funduszami Interregu, by realizować najlepsze pomysły z możliwych, które łączą społeczności po obu stronach granicy. – wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Żyjemy tutaj jako dobrzy sąsiedzi, nasi mieszkańcy już od dawna żyją w dobrym sąsiedztwie, ku temu chcemy realizować różne projekty, byśmy mogli się odwiedzać, spotykać, poznawać. Współpracujemy coraz ściślej w dziedzinie gospodarki i kultury. Chcemy pogłębiać to sąsiedztwo. 85% mieszkańców Meklemburgii chce dobrego sąsiedztwa z Polską i Polakami. – mówiła premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

Zarówno marszałek Geblewicz jak i premier Schwesig przyznali, że coraz więcej osób mieszka w Niemczech i pracuje w Szczecinie, ale także coraz więcej osób mieszkających w Polsce pracuje w Niemczech (według najnowszych informacji jest to ponad 7 tys. osób). Tylko te dane pokazują, że zacieśnianie współpracy i realizowanie wspólnych projektów to konieczność i odpowiedź na wybory już dokonane przez mieszkańców obu regionów. Wizyta premier Schwesig była również okazją do spotkania z beneficjentami Programu Interreg VA, m.in. przedstawicielami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Gminy Police, Gminy Miasta Szczecin, Zespołu Parków Krajobrazowych, Gminy Miasta Kołobrzeg, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie czy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a także polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami.
Podczas zaplanowanego na 1 sierpnia spotkania, obu stronom zależało na okazaniu szacunku Powstańcom Warszawskim. W dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania, Geblewicz i Schwesig złożyli kwiaty w kaplicy poświęconej Armii Krajowej w Katedrze św. Jakuba w Szczecinie.

Dialog i dobre sąsiedztwo, spotkanie Premier Meklemburgii z marszałkiem Geblewiczem

fot. Organizator

- Pamiętamy 1 sierpnia, pamiętamy Powstanie Warszawskie, pamiętamy wszystkie nasze trudne momenty we wspólnej historii i chcemy z nich wyciągać mądre wnioski na przyszłość, dlatego tak ważne jest by pamiętając o przeszłości dyskutować o przyszłości dla nas i naszych dzieci. – wyjaśnił Geblewicz.

- Ma dla nas szczególne znaczenie, że możemy być dziś tu razem z Państwem, w dniu 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, że wraz z Panem Marszałkiem jako osoby odpowiedzialne za politykę, że możemy spokojnie rozmawiać w atmosferze przyjaźni i zaufania. Chcemy by nasi obywatele żyli w dobrym sąsiedztwie i chcemy je wzmocnić. Nie zapominamy o tym jak wielkie cierpienie sprawiły przed laty Niemcy napadając na Polskę. Jestem wdzięczna, że możemy teraz rozmawiać, mamy zaufanie. -powiedziała Schwesig.

Dla premier Meklemburgii Pomorza Przedniego była to już druga oficjalna wizyta w Szczecinie. Manuela Schwesig odwiedziła m.in. Centrum Dialogu Przełomy, a wizyta w obiekcie była okazją do przybliżenia wojennych i powojennych losów mieszkańców Szczecina i regionu. Wizyta wpisuje się w coroczne spotkania przedstawicieli niemieckiego Landu i polskiego Województwa.

Z wyrazami szacunku

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [02.08.2019, 10:45:08] • [IP: 185.180.15.***]

Ale piękna kobieta. Nie to co u nas, jadowite i wredne.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■