Klimatyzacja ma szereg zalet, nie jest jednak wolna od minusów. Niewłaściwa konserwacja układu klimatyzacji może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami dla Twojego zdrowia i kondycji auta. Jednak prawidłowe jej użytkowanie to nie tylko komfort podróży, ale i większe bezpieczeństwo. Sprawdźmy, co w klimatyzacji piszczy.
1. Skąd się bierze zimne powietrze?
Zanim we wnętrzu auta pojawi się chłodne powietrze, w układzie klimatyzacji czynnik chłodzący spręża się i rozpręża, skrapla i paruje, pokonując długą trasę prowadzącą do nawiewów. Podstawowy podział układu klimatyzacji to część wysoko- i niskociśnieniowa. Przez nie przechodzi powietrze oraz czynnik chłodzący, który na początku zostaje sprężony w kompresorze. Następnie zmienia swoją postać z gazowej w ciekłą i trafia do osuszacza, gdzie zostaje oczyszczony. Dalej przedostaje się do parownika. To właśnie tu temperatura powietrza się obniża, po czym trafia ono do kanałów wentylacyjnych.
2. Klimatyzacja przydaje się nie tylko w ciepłe dni
Schłodzone powietrze daje wytchnienie w czasie upalnych dni. Jednak to nie jedyna zaleta klimatyzacji. Ze względu na właściwości osuszające przydaje się ona tak naprawdę o każdej porze roku. Włączenie klimatyzacji zimą sprawia, że szyby szybko odparują i zwiększa się widoczność na drodze.
3. Klimatyzacja może pozytywnie oddziaływać na zdrowie
Komfort jazdy, jaki oferuje klimatyzacja, przekłada się także na samopoczucie podróżujących. Przede wszystkim zapewnia ona większą koncentrację. Chłodne powietrze sprawia, że człowiek się uspokaja, dzięki czemu jazda w klimatyzowanym aucie może być bezpieczniejsza niż w samochodzie bez tego układu. Dodatkowym plusem, który pomaga ukoić nerwy, jest cisza wewnątrz auta. Nie musisz otwierać okien w czasie jazdy, dzięki czemu nie dociera do Ciebie hałas ani spaliny. Dodatkowo otwarte okna to częsty powód stanów zapalnych ucha czy szyi – czego również możesz uniknąć dzięki klimatyzacji.
4. Klimatyzacja może szkodzić
Należy pamiętać, że źle użytkowana klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu równie mocno, co otwarte podczas jazdy okna. Po pierwsze, istotne jest odpowiednie ustawienie nawiewów, tak aby strumień zimnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na części ciała podróżujących. Może to bowiem doprowadzić do stanów zapalnych mięśni i stawów. Po drugie, warto pamiętać, że klimatyzacja osusza powietrze, co ma negatywny wpływ na Twoje oczy, zwłaszcza jeśli nosisz soczewki. W tej sytuacji rozwiązaniem są krople nawilżające, których można używać wszędzie tam, gdzie działa klimatyzacja, nie tylko w samochodzie.
1. O klimatyzację należy dbać
Kolejnym aspektem odpowiedniego użytkowania klimatyzacji jest jej regularne czyszczenie i odgrzybianie. To również ma wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli nie zadbasz o czystość w układzie klimatyzacji, pojawią się w nim pleśń, grzyby i bakterie. Wówczas już tylko krok dzieli Cię od przeziębienia, pojawienia się alergii czy migreny.
5. Oznaki zanieczyszczonej klimatyzacji
Aby uniknąć problemów zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na oznaki zagrzybienia układu klimatyzacji. Należy do nich: zaduch, nieprzyjemny zapach wydobywający się z wywiewów, zwiększony hałas przy włączonej klimatyzacji oraz wilgoć, która sprawia, że szyby zaczynają parować. W żadnym wypadku nie lekceważ takich sygnałów. Jak najszybciej umów się w serwisie Norauto, gdzie eksperci przeprowadzą zabieg odgrzybiania klimatyzacji oraz wymienią filtr kabinowy. Samodzielne czyszczenie układu za pomocą specjalnego środka to mniej dokładny sposób, jednak warto stosować go pomiędzy wizytami w serwisie.
6. Klimatyzacja może powodować szok termiczny
Szok termiczny to kolejny problem związany z niewłaściwym korzystaniem z klimatyzacji. Zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą powietrza wewnątrz auta a tą na zewnątrz to szybka droga do przeziębienia. Najbardziej odpowiednim poziomem chłodzenia jest temperatura różniąca się o 7℃ od temperatury powietrza na zewnątrz. Zatem przy 30-stopniowych upałach odpowiednia będzie temperatura powyżej 20℃. Dodatkowo, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego, stopniowo zwiększaj temperaturę na ostatnim etapie trasy.
7. Klimatyzacja a koszty eksploatacji auta
Jeśli korzystasz z klimatyzacji w samochodzie, musisz pamiętać, że zwiększa ona także koszty eksploatacji auta. Jest to konsekwencja wydatków związanych z serwisowaniem układu – jego czyszczeniem, odgrzybianiem czy napełnianiem oraz ewentualnymi naprawami niektórych jego części. Klimatyzacja to także większe zużycie paliwa – nawet o kilkanaście procent.
8. Klimatyzacja ulega awariom
Oczywiście awarie klimatyzacji mogą się pojawić, jeśli jest ona często i długo eksploatowana, jednak najczęściej wynikają one z niewłaściwego użytkowania. Oprócz odpowiedniego czyszczenia i przeglądów klimatyzacji zadbaj także o jej regularną pracę. Niezależnie od pory roku powinna ona być włączana na kilkanaście minut przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu przez klimatyzację przepłynie olej, który odpowiednio zakonserwuje układ i sprawi, że sprężarka nie ulegnie zatarciu.
9. Pamiętaj, że samo nabicie klimatyzacji to za mało!
W upalne dni, pojawia się wiele ogłoszeń, które zachęcają do taniego napełnienia klimatyzacji, aby cieszyć się chłodem w swoim aucie. Niestety oddanie klimatyzacji w ręce niewykwalifikowanego mechanika może spowodować liczne problemy z jej działaniem. Jeśli zadba on jedynie o czynnik chłodzący, nie sprawi to, że klimatyzacja będzie działać idealnie. Do tego niezbędne jest regularne dbanie o nią i czyszczenie. Więcej informacji o klimatyzacji w pojeździe znajdziesz na stronie www.norauto.pl.