Prysznic bez barier
Rewolucj± by³o pojawienie siê w latach 60. ubieg³ego stulecia pierwszego prysznica bez wanny. Od tego czasu kabina sta³a siê niemal niezbêdnym elementem wyposa¿enia ³azienek. Ale i ona sama poddana zosta³a metamorfozie. Sta³a siê minimalistyczna, elegancka oraz szyta na miarê. Ewoluowa³ nie tylko jej wygl±d i konstrukcja, ale przede wszystkim funkcjonalno¶æ i znaczenie dla u¿ytkowników. Dzi¶ mówi±c o kabinie mamy coraz czê¶ciej na my¶li odpowiednio zaprojektowan± strefê prysznicow±, pozbawion± barier i… brodzika.
Dziêki rozwi±zaniom odprowadzaj±cym wodê prysznicow±, ³azienki zyska³y na przestronno¶ci, a sama kabina zmieni³a swój wygl±d. Wprowadzili¶my do swoich s³owników takie pojêcia, jak „walk-in” czy „³azienka bez barier”. Zmiany te przynios³y sporo korzy¶ci dla estetyki wnêtrza – zniknê³y bowiem szklane, zabudowane kabiny, które dodatkowo pomniejsza³y ju¿ i tak niewielk± przestrzeñ – jak równie¿ dla samych u¿ytkowników, w tym osób starszych i niepe³nosprawnych – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.
Na rynku istnieje wiele wariantów odwodnieñ: dekoracyjne – z rusztem ze stali nierdzewnej, do wype³niania p³ytkami i kamieniem oraz modele z mo¿liwo¶ci± przyciêcia profilu i dopasowania do wymiarów powierzchni prysznica. To, które z nich wybierzemy, zale¿y od stylu wnêtrza i naszego gustu.
Po¿egnanie z kompaktami
Nie o aparatach fotograficznych tu mowa, ale o tradycyjnych miskach WC z widocznym zbiornikiem i sp³uczk±, które ust±pi³y miejsca stela¿om podtynkowym. Tak zrodzi³ siê m.in. trend na p³askie powierzchnie w ³azience, które ³atwiej utrzymaæ w czysto¶ci. Dziêki rozwi±zaniom podtynkowym toalety sta³y siê bardziej dyskretne i higieniczne.
To ogromna zmiana w aran¿acji i projektowaniu ³azienek. Znajdziemy w nich wiêcej p³askich powierzchni, ergonomii i minimalizmu. To, co ma byæ niewidoczne, jest ukryte w ¶cianie. Co wiêcej – zyska³a sama przestrzeñ. Modu³y podtynkowe mog± byæ bowiem montowane nie tylko równolegle do ¶ciany, ale tak¿e w wersji naro¿nej czy wolnostoj±cej. Dziêki temu mamy wiêksz± swobodê w projektowaniu ustawno¶ci pomieszczenia – wyja¶nia ekspert TECE.
W przypadku tego typu rozwi±zañ jedynym widocznym elementem pozostaje miska WC i przycisk, który z kolei mo¿emy dopasowaæ do stylu wnêtrza.
Technologia dla higieny
Technologia ma ogromny wp³yw na nasze ¿ycie. Odk±d wkroczy³a do wnêtrz, coraz trudniej poradziæ sobie bez udogodnieñ, jakie za sob± niesie. Innowacyjne lustra LED, armatura z termostatem czy rozwi±zania sanitarne oszczêdzaj±ce zu¿ycie wody – to tylko wybrane przyk³ady rozwi±zañ poprawiaj±cych komfort korzystania z ³azienki.
W¶ród nich warto wymieniæ tak¿e bezdotykowe przyciski sp³ukuj±ce czy wielofunkcyjny terminal WC. Rozwi±zania te wyposa¿one s± w czujnik ruchu, dziêki któremu, po zbli¿eniu siê u¿ytkownika do toalety, pod¶wietlane s± klawisze. To dodatkowo pomaga w orientacji w ciemno¶ci. Sp³ukiwanie odbywa siê bezdotykowo, co z kolei zapobiega gromadzeniu siê bakterii i zanieczyszczeñ. W przypadku terminala mo¿emy mówiæ tak¿e o takich funkcjach, jak oczyszczanie powietrza, regulacja wysoko¶ci miski czy programowanie indywidualnych ustawieñ – wyja¶nia Aleksandra Drozdalska.
Rozwi±zania te zmieni³y oblicze wspó³czesnych ³azienek. Dziêki nim pomieszczenia sanitarne sta³y siê bardziej minimalistyczne i funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb konkretnych u¿ytkowników. Jak bêd± prezentowaæ siê nasze ³azienki za kilka lat? Czas poka¿e. Jednak ju¿ dzi¶ warto obserwowaæ trendy i przygl±daæ siê nowym pomys³om na aran¿acjê wnêtrz.
A jak uszkodzi siê sp³uczka podtynkowa, to co? Prujemy tynki? Ju¿ sobie wyobra¿am w ciasnej ³azience prysznic bez ¶cianek - wszystko zachlapane i co wtedy? £azienka ze zdjêcia jest doskona³a tylko wtedy, gdy posiadamy liczn± s³u¿bê. Komu chcia³oby siê szorowaæ nierówne p³ytki?