Warzywa i owoce mają wiele właściwości odżywczych i są nieocenionym źródłem m.in. witamin, składników mineralnych czy dobroczynnego błonnika pokarmowego, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym do ochrony przed chorobami, utrzymania dobrej formy oraz samopoczucia.
- Światowa Organizacja Zdrowia określiła zalecaną, dzienną porcję warzyw i owoców w diecie – 500g, jako część pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia. Do pięciu porcji warzyw i owoców, oprócz produktów w tradycyjnej, surowej formie, wliczyć można również garść suszonych owoców, talerz zupy jarzynowej czy szklankę soku owocowego bądź warzywnego. Najwartościowsze są jednak świeże warzywa i owoce, a także krótko gotowane w niewielkiej ilości wody lub na parze – wówczas w największym stopniu zachowują one swoją cenną wartość odżywczą – zapewnia Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalista ds. żywienia i ekspert kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”. - Jeśli więc gotujemy, dusimy bądź pieczemy te produkty, róbmy to jak najkrócej, by nie pozbawiać ich ważnych dla zdrowia mikroelementów – dodaje. Najwięcej witamin tracą warzywa smażone, dlatego lepiej unikać przygotowywania ich w ten sposób.
Jak przygotować smaczne i wartościowe dania na bazie warzyw i owoców?
Odpowiedzi na to pytanie udzielą wkrótce wyjątkowi i znani eksperci, którzy swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem wspierać będą III edycję kampanii informacyjno-edukacyjnej „Warzywa i owoce – na szczęście!” – Agnieszka Piskała-Topczewska i Marcin Budynek.
Dietetyk Agnieszka Piskała-Topczewska jest absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Zdrowie i racjonalne odżywianie to nie tylko jej zawód, ale i pasja.
Marcin Budynek to mistrz kulinarny, założyciel oraz właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, której motto brzmi: „Smacznie, świeżo, zdrowo”. Jego specjalnością jest kuchnia polska w nowatorskim wydaniu. Inspiracje czerpie z bogactwa natury, dlatego często wykorzystuje produkty regionalne. Jest propagatorem zdrowego żywienia, także wśród najmłodszych.
Tegoroczna edycja kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” będzie miała przede wszystkim charakter kulinarny.
- Celem I edycji kampanii było budowanie wśród Polaków świadomości na temat wpływu spożywania warzyw i owoców na nasze zdrowie i poczucie szczęścia, w oparciu o wiedzę medyczną, psychologiczną
i socjologiczną. W II edycji zaprosiliśmy do współpracy ekspertów: dietetyka sportowego, trenera personalnego i psychologa sportu, którzy pokazali, jak wcielić w czyn zalecenia w trzech obszarach: właściwej, zrównoważonej diety, bogatej w warzywa i owoce, aktywności fizycznej oraz motywacji do jej uprawiania. W tym roku kampania przebiegać będzie pod hasłem: „przyGOTUJ się na DOBRE…”,
a więc: dobre życie, zdrowie, samopoczucie, zwyczaje, decyzje, chwile, jedzenie i smaki. Z jednej strony to zachęta do działania i wezwanie do podjęcia odpowiednich kroków w kierunku zmiany nawyków żywieniowych, z drugiej zaś zapowiedź, w jaki sposób będziemy to robić – poprzez konkretne propozycje kulinarne, wspólne gotowanie, pomysły na wspaniałe i wartościowe dania, w których głównymi składnikami będą polskie warzywa i owoce – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii.
Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Warzywa i owoce – na szczęście!” sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku: www.warzywaiowocenaszczescie.pl
www.facebook.com/warzywaiowocenaszczescie