POGODA

Reklama


Wydarzenia

Urząd Miasta Świnoujście • Czwartek [31.07.2008, 07:05:16] • Świnoujście

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Dla uczczenia 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2008 r. o godz. 17.00, na czas 1 minuty zostaną włączone syreny alarmowe na terenie Miasta.

Wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” i połączone było z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją oddziałów powstańczych.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej. Podczas walk zginęło 10 tysięcy powstańców, a 7 tysięcy uznano za zaginiętych. Znaczne straty ponieśli Niemcy - zginęło około 10 tysięcy żołnierzy, zaginęło około 6 tysięcy.Wojska niemieckie straciły 300 czołgów, dział i samochodów pancernych.

Choć Powstanie nie osiągnęło zakładanych celów militarnych i politycznych, dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.


komentarzy: 20, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-20 z 20

Gość • Piątek [01.08.2008, 21:06:25] • [IP: 88.156.234.***]

Cienko dzis pjaly swinoujskie sereny o 17. 00!.

Gość • Piątek [01.08.2008, 20:15:45] • [IP: 80.245.188.***]

Czy gdyby powstanie się powiodło to rząd z Londynu przybyłby do Warszawy sprawować władzę nad narodem polskim?

zwykla • Piątek [01.08.2008, 15:59:58] • [IP: 83.3.1.**]

osobiscie mialam szczescie poznac tych wspanialych ludzi...widzialam wspaniale wystawy, jedna byla zrobiona w podziemiach.sciany oklejone wielkimi zdejciami tych ktorzy zgineli, efekty myzyczne. .i glosy..mozna bylo wejsc tylko z latarka-oddczucia dokladnie jak z kanalow...lzy same laly sie...tylu mlodych wspanialych ludzi zginelo za wolnosc!!i ojczyzne! a teraz co mamy...? nieswiadomych burakow ktorzy pisza co im wpadnie do glowy...nie znaja historii..nie potrafia sluchac innych! WSTYD!!

Gość • Piątek [01.08.2008, 09:34:53] • [IP: 217.97.199.*]

Chwała Bohaterom, hańba i wieczne potępienie, tym trzem których ambicje przebiły zdrowy rozsądek...

ryynio • Czwartek [31.07.2008, 23:37:44] • [IP: 83.249.82.**]

jeszcze nie zmieniliscie tekstu?? to skandal...przeciez POWSTANIE WARSZAWSIKIE...nie jest wyjatkowym poprzez to ze polskie wojsko stracilo 17.000 zolnierzy...a niemcy 16.000 zolniezy...podczas II wojny to przyszcz...najwazniejsza informacja, której nie ma powinna byc, ze bylo to najwieksze powstanie w dziejach jezeli chodzi o miasta, ze pochlonelo 200.000 ludzi...cywili którzy tez walczyli, ze zburzono 95% budynków w Warszawie, podobnie jak Hiroszima, takie informacje sie podaje...

Gość • Czwartek [31.07.2008, 22:26:51] • [IP: 92.42.113.***]

Te waflu z 21.38 spadaj na drzewo ze swoimi komentarzami.

Gość • Czwartek [31.07.2008, 21:53:50] • [IP: 195.117.222.*]

jak ci za dużo hałasu palancie to zamieszkaj w lesie, tam jest twoje miejsce

Gość • Czwartek [31.07.2008, 21:38:12] • [IP: 88.156.232.***]

I po co toto będzie wyło? mało to hałasu w mieście?

Gość • Czwartek [31.07.2008, 17:17:02] • [IP: 217.97.199.*]

a moj śp. mąż..brał udział w akcji" Burza"ps.Bartek mial wtedy 16 lat...

Komitet Ochrony Orłów/KOO • Czwartek [31.07.2008, 16:40:19] • [IP: 80.245.182.***]

Cześć i CHwała Bochaterom z Powstania ! Szacunek za straconą młodosć i przelana krew 104 Kompania Syndykalistów 535 pluton Słowaków Oddział Barry Zgrupowanie Bartkiewicz Zgrupowanie Pułku Baszta Batalion Iwo Batalion Bełt Batalion Bończa Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana Koło Brygada Dywersji Broda 53 Batalion" Parasol" Batalion Pięść Powstańcze Oddziały Specjalne Jerzyki Obwód Praga AK Batalion Zaremba-Piorun Załoga Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Batalion Zośka Zgrupowanie Żaglowiec Zgrupowanie Żbik Zgrupowanie Żmija Zgrupowanie Żniwiarz Zgrupowanie Żubr Zgrupowanie Żyrafa Grupa Kampinos Batalion Kiliński Kompania Koszta Zgrupowanie Krybar Zgrupowanie Kryska Zgrupowanie Kuba-Sosna I wiele wiele innych !! Pokój ich duszą !

Gość • Czwartek [31.07.2008, 16:05:12] • [IP: 92.42.117.***]

Apeluje. Uszanujcie taką chwile chwilą ciszy.

Wczasowicz • Czwartek [31.07.2008, 15:31:51] • [IP: 217.97.193.***]

"a 7 tysięcy uznano za zaginiętych" To nie jest po polsku pracowniku UM Świnoujścia.

Gość • Czwartek [31.07.2008, 12:50:31] • [IP: 192.168.118.***]

szkoda ze nasi chlopcy brali jencow, ale pocieszyc sie mozna tylko ze ukraincy, waffen ss i lachmany z oddzialow dirwelangera dostawali odrazu kulke w leb

ryynio • Czwartek [31.07.2008, 11:10:26] • [IP: 83.249.82.**]

urzedu miasta Swinoujscie...znowu klapa...jak mozna zapomniec..?? i nie wymienic najwazniejszych uczestników powstania..CYWILI...zginelo ich prawie 200.000...dwiescie tysiecy...bylo to najwieksze powstanie w dziejach

Gość • Czwartek [31.07.2008, 11:09:47] • [IP: 93.94.184.**]

Do: Gość • Czwartek [31.07.2008, 08:47] • [IP: 192.168.118.***]. I tobie tez tego samego:)

Gość • Czwartek [31.07.2008, 09:47:37] • [IP: 83.21.22.***]

Wspaniali Polacy, wspaniali LUDZIE.

Gość • Czwartek [31.07.2008, 09:33:04] • [IP: 217.97.199.*]

Adm...DZIEKUJE, ze pamietałeś!!

Gość • Czwartek [31.07.2008, 09:31:33] • [IP: 217.97.199.*]

Gdzie są chłopcy z tamtych lat!!patrzę na rodzinne pamiatki z tamtych dni..12 dziewczynki były sanitariuszkami, chłopcy dziwigali butelki z benzyna i bron wiekszą od nich.."bo na tygrysy mamy wisy"..."warszawskie dzieci pojdziemy w boj!!czesc ich pamięci!!

Gość • Czwartek [31.07.2008, 08:47:14] • [IP: 192.168.118.***]

h..j w dupe wszystkim szkopom, kalmukom i ukrainskim swiniom

Gość • Czwartek [31.07.2008, 08:17:53] • [IP: 92.42.119.***]

slonko swieci

Oglądasz 1-20 z 20
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■