POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 10:40:10] • zachodniopomorskie

Ratownicy OSP podnoszą swoje kwalifikacje

Kurs dotyczący patofizjologii nurkowania i pierwszej pomocy, szkolenia w zakresie technik linowych oraz alpinistyki miejskiej – użytecznych przy ewakuacji osób poszkodowanych. To przykłady zajęć, w których wezmą udział ratownicy OSP. Działania poprawiające bezpieczeństwo i ratownictwo na Pomorzu Zachodnim wspiera Urząd Marszałkowski WZ.

W Gdyni płetwonurkowie z kołobrzeskiej Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej TRYTON wezmą udział w kursie dotyczącym patofizjologii nurkowania i pierwszej pomocy. Zajęcia obejmują takie zagadnienia jak: wpływ środowiska wodnego na organizm, urazy ciśnieniowe, nurkowanie z zatrzymanym oddechem czy choroba dekompresyjna. Zajęcia praktyczne odbywają się w komorach dekompresyjnych. Udział w szkoleniu pozwoli na profesjonalną realizację akcji ratowniczo-poszukiwawczych w wodach morskich i śródlądowych.

Trzyetapowe szkolenie przejdzie kilkunastu ratowników OSP z powiatu myśliborskiego i gryfińskiego. Podczas zajęć na basenie uczestnicy nauczą się różnych technik ratowniczych, używanych w trakcie prowadzonych akcji, a kurs z obsługi łodzi na wodach śródlądowych pozwoli na szybkie i skuteczne dotarcie do osoby tonącej. Kolejnym etapem szkolenia będzie zdobycie wiedzy niezbędnej do udzielania pomocy osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia. Ćwiczenia te odbywać się będą na fantomach. Dodatkowo każdy z uczestników zapozna się z działaniem automatycznego defibrylatora.

Kurs zastosowania sprzętu alpinistycznego i technik liniowych, przydatnych w ratownictwie wysokościowym oraz interdyscyplinarne treningi ratownicze to działania, w których uczestniczyć będą ratownicy OSP „Szczecin”. Marszałkowskie wsparcie pozwoli także na zakup sprzętu takiego jak: liny, uprzęże, taśmy czy bloczki.

Łączna kwota przeznaczona z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego na wymienione działania to blisko 30 tys. zł.

W najbliższą sobotę, 16 marca 2019 r. o godzinie 12 Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek podpisze w Kołobrzegu, na terenie Portu Jachtowego, umowę umożliwiającą realizację zaplanowanych działań przez POSP Tryton.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■