POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [16.03.2019, 11:35:27] • Polska

Kamery obserwują ponad 1300 przejazdów kolejowych

Brawura, pośpiech, łamanie przepisów – zachowania kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych coraz częściej rejestrują kamery. W 2018 r. przybyło 116 monitorowanych skrzyżowań. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystują nagrania w szkoleniach, kampanii na rzecz bezpieczeństwa i karaniu niebezpiecznych kierowców. Nagrania potwierdzają statystyki – 99% zdarzeń na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2018 r. zamontowały monitoring na kolejnych 116 przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i śląskim. Liczba skrzyżowań z kamerami na koniec 2018 r. wzrosła do 1343. Monitoring pozwala kolejarzom obserwować sytuację na przejeździe, a jeśli to konieczne na bieżąco reagować. Nagrania służą również przy postępowaniach wobec kierowców, którzy łamią zasady bezpieczeństwa i zagrażają życiu pasażerów pociągów. W 2018 r. było 1211 wniosków do policji w sprawie ukarania nieostrożnych kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.

Nagrania nieprawidłowych zachowań kierowców są wykorzystywane w szkoleniach organizowanych przez PLK, np. seminariach dla instruktorów nauki jazdy. Od 2016 r. PLK zorganizowały 27 spotkań dla instruktorów. Materiały o szkolenia kierowców trafiły do ponad 2 000 nauczycieli. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, PLK publikują także w sieci nagrania z przejazdów i animacje ze wskazówkami dla kierowców. Filmy, prezentujące realne sytuacje z przejazdów, mają przestrzec kierowców przed brawurowym zachowaniem. Przyczyny tragedii i najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijania rogatek, wjeżdżania pod opadające rogatki, ignorowania znaków stop.

– Modernizacja linii i przejazdów kolejowo drogowych, dodatkowe urządzenia zabezpieczające i monitoring zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei. Nagrania z monitoringu wykorzystujemy, by przestrzec użytkowników skrzyżowań przed brawurą. Na policję trafiają te materiały, które pokazują łamanie przepisów i są podstawą do karania lekceważących bezpieczeństwo kierowców. W 2018 r. było 1211 wniosków, to o ponad 200 więcej niż rok wcześniej – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.

Dodatkowe działania dla bezpieczeństwa
#ŻółtaNaklejkaPLK podnosi poziom bezpieczeństwa na przejazdach. W 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych specjalnymi żółtymi naklejkami. Na każdej #ŻółtaNaklejkaPLK umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby dyspozytorskie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów na tej linii. To kolejna akcja dla zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych realizowana w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!”.

W 2018 r. na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 208 wypadków i kolizji, w wyniku których 51 osób zginęło, a 34 zostały ciężko ranne. Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych to poniżej jednego procenta wszystkich wypadków komunikacyjnych. Za 99 % odpowiadają kierowcy i od ich zachowania w dużej mierze zależy bezpieczeństwo.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■