POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [26.02.2019, 17:41:38] • Polska

Urządzamy ogród na dachu płaskim – co warto wiedzieć?

Urządzamy ogród na dachu płaskim – co warto wiedzieć?

fot. Organizator

Polacy przyzwyczaili się do określonych form budowy domu czy stosowania konkretnych technologii architektonicznych. Właśnie dlatego zdecydowana większość inwestorów decyduje się na budynki o dwu- lub czterospadowych dachach. Wielu nie docenia licznych walorów dachów płaskich, a te po odpowiednim przygotowaniu, mogą być wymarzonym miejscem do odpoczynku.

Przestrzeń dachu płaskiego daje niemal nieograniczone możliwości adaptacji. Jej zagospodarowanie nie należy jednak do najłatwiejszych i wymaga dopełnienia niezbędnych formalności oraz sprostania kilku wyzwaniom wykonawczym. Mimo wszystko gra warta jest świeczki, gdyż do zyskania jest zwiększona powierzchnia domu lub dodatkowy teren do wypoczynku czy rekreacji.

Płaskie górą!
Co przemawia za budową domu ze stropodachem? Przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz ekonomia. Dachy bez spadku charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie niszczycielskiej siły wiatru. To ważne kryterium, biorąc pod uwagę nasilające się z roku na rok anomalie pogodowe w naszym kraju. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie finansowe. Dobrze zaprojektowany i wykonany dach płaski jest w stanie znacząco zredukować straty ciepła. Wszystko za sprawą zmniejszonej w stosunku do pokrycia spadzistego powierzchni zewnętrznej. Ta z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Część inwestorów idzie o krok dalej i wykorzystuje płaszczyznę zadaszenia do montażu kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Tego typu dach pozwala w pełni wykorzystać promieniowanie słoneczne podczas całego dnia. Stropodach to wreszcie idealne miejsce na zaaranżowanie ciekawej przestrzeni wypoczynkowej, np. zielonego tarasu.

Technicznym okiem
Z punktu widzenia polskiego prawa budowlanego stworzenie tarasu na dachu płaskim traktowane jest jako generalny remont, a co za tym idzie obwarowane sporą ilością formalności. Tworzenie naszego wymarzonego ogrodu na dachu należy więc rozpocząć od projektu oraz pozytywnie zaopiniowanego pozwolenia na budowę. Konieczne jest także pozyskanie odpowiednich ekspertyz dotyczących stanu i wytrzymałości budynku, a także przedłożenie planu przebudowy przestrzeni. Niezbędna będzie pomoc wykwalifikowanej ekipy i projektanta, którzy zadbają o istotne kwestie takie jak ciężar, izolacja czy odpowiednie odwodnienie. Odprowadzanie wody opadowej to niezwykle istotne zagadnienie i do niedawna spory problem, któremu stawiali czoła dekarze. - Dachy płaskie, które w rzeczywistości posiadają niewielki kąt spadku, wymagają zastosowania specjalistycznych systemów wewnętrznych. Ich najważniejszym elementem są wpusty dachowe, których zadaniem jest zbieranie wody opadowej. Podłączone do adapterów, łączą się z rurami spustowymi i odprowadzają deszczówkę - mówi Damian Dylewski, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Miejska dżungla
Zielona przestrzeń na dachu to rozwiązanie szczególnie rekomendowane, jeżeli dom znajduje się na działce o niewielkiej powierzchni. Niezagospodarowaną zwykle przestrzeń dachu płaskiego z powodzeniem można przekształcić w wymarzony ogród. Praktyka ta coraz częściej stosowana jest przez mieszkańców dużych miast, którzy są spragnieni zieleni i bliskości natury, a nie zawsze mają do niej wystarczający dostęp. Stropodach z powodzeniem obsadzimy drzewkami, krzewami i kolorowymi kwiatami.

Różnorodność kształtów i barw roślinności pozwoli kreować ciekawe formy przestrzenne i nadać indywidualny charakter zarówno budynku, jak i otoczenia. O czym należy pamiętać? Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie tarasu i zamontowanie barierek odgradzających nas od krawędzi dachu. Warto rozważyć także montaż częściowego zadaszenia, by nasz nowy ogród był funkcjonalny tak w upalne dni, jak i podczas opadów. Wielu architektów zieleni sugeruje także wydzielenie kilku mniejszych stref, przystosowanych do różnych aktywności.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■