W tym wyjątkowym okresie mundurowi dołożą wszelkich starań, by wspierać podróżujących i udzielać im pomocy. Jednak mimo świątecznej atmosfery nie będzie „taryfy ulgowej” wobec osób, które w sposób rażący naruszą przepisy ruchu drogowego i tym samym narażą innych na ryzyko utraty życia czy zdrowia.
Dlatego też, w czasie działań Bezpieczny Nowy Rok policjanci pełniący służbę na drogach zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdów, jak też sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci.
Przed podróżą pamiętajmy również o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. Należy między innymi sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne, stan opon. Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.
Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w dzień. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.
Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Kierujący na tzw. „podwójnym gazie” zagraża nie tylko sobie, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne.
Pamiętajmy, za kierownicę wsiadamy tylko wtedy, gdy mamy pewność że jesteśmy trzeźwi. Nie wierzmy w mity, że kawa, zimy prysznic czy tłusty posiłek sprawi, że szybciej wytrzeźwiejemy. Organizm potrzebuje czasu na wydalenie alkoholu i regenerację.
Zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG