POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [17.12.2018, 14:12:43] • Polska

Pokonaj smog – jak walczyć o czyste powietrze?

Pokonaj smog – jak walczyć o czyste powietrze?

fot. Organizator

Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nasz kraj rocznie wydaje 30 mld euro na walkę z konsekwencjami smogu. A walka ta nie jest łatwa – smog atakuje na wielu frontach. Wpływa negatywnie na zdrowie, środowisko i gospodarkę. Na szczęście do walki z nim może stanąć każdy, wystarczy poznać źródło złego stanu powietrza oraz podjąć odpowiednie działania. Jak to zrobić?

Aż 94% Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak tylko część z nich usiłuje się przed nim bronić. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinie, jedynie co piąty badany śledzi alerty smogowe i, kiedy poziom smogu jest wysoki, ogranicza wychodzenie na zewnątrz lub zakłada specjalne maski antysmogowe.

Nie każdy jednak wie, w jaki sposób długoterminowo wpłynąć na zmniejszenie poziomu smogu. Aby ułatwić tę walkę, Vaillant przygotował infografikę, w której wskazuje winowajców smogu i krok po kroku wyjaśnia, jak można skutecznie wpłynąć na ich pokonanie.

Smog – poznaj przeciwnika

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia, głównie pyły i gazy powstałe ze spalania węgla w piecach, spaliny samochodowe lub te wytwarzane przez zakłady przemysłowe. Można wyróżnić dwa rodzaje smogu:

• Smog fotochemiczny (utleniony) – powstaje głównie w lecie, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a na ulicach panuje duży ruch. Tak zwany smog typu Los Angeles. W Polsce czasami występuje w Krakowie.
• Smog klasyczny (typ londyński) – to o nim myślimy, gdy rozmawiamy o smogu w Polsce. Występuje najczęściej w okresie zimowym (od listopada do lutego), w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której domy ogrzewane są w nieekologiczny sposób.
Poznaj winowajców smogu i sprzymierzeńców w walce z nim

Przyczyn wysokiego poziomu smogu w Polsce należy szukać w przestarzałych kotłach na paliwa stałe, braku właściwego ocieplenia domu, który generuje większe zużycie paliwa, oraz w transporcie samochodowym. Aby wpłynąć na polepszenie stanu powietrza w sezonie zimowym, warto wymienić dotychczasowe urządzenia grzewcze, zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii i prawidłowo ocieplić budynek.

Dzięki instalacji nowoczesnego kotła kondensacyjnego obniżysz emisję spalin – urządzenie to zużywa nawet o 30% mniej paliwa niż tradycyjne „kopciuchy”. Natomiast urządzenia wykorzystujące OZE (np. pompa ciepła) wcale nie emitują CO2 w miejscu eksploatacji.

5 kroków, które sprawią, że walka ze smogiem będzie skuteczna

Do walki ze smogiem należy podejść kompleksowo, a wsparcie pojedynczych osób może przyczynić się do znaczących zmian stanu powietrza. Jak w prostych krokach możesz wesprzeć walkę o czyste powietrze?

1. Zmodernizuj system grzewczy w swoim domu – aby nie generować ogromnych ilości niekorzystnych dla środowiska zanieczyszczeń, warto wymienić stare urządzenia grzewcze na nowoczesne i efektywniejsze kotły kondensacyjne lub zdecydować się na ekologiczną pompę ciepła.
2. Generuj własną energię – wystarczy, że zamontujesz instalację fotowoltaiczną, aby zyskać niezależność energetyczną. Prąd do sprzętów domowych (w tym także do pracy pompy ciepła) pozyskasz z odnawialnego źródła energii – słońca.
3. Postaw na rekuperację – dzięki niej nie tylko odzyskasz ciepło powietrza wewnętrznego w trakcie wentylacji, ale również oczyścisz powietrze.
4. Zadbaj o termomodernizację i ociepl dom – przez nieodpowiednio izolowane ściany budynku ucieka aż do 40% energii cieplnej.
5. Przesiądź się z samochodu w komunikację miejską – w dużych miastach samochody generują nawet 20% smogu.

Więcej informacji o walce ze smogiem znajdziesz w przygotowanej przez markę Vaillant infografice „Pokonaj smog – jak walczyć o czyste powietrze?”.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■