POGODA

Reklama


Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [02.12.2018, 00:59:13] • zachodniopomorskie

„Aktywny i bezpieczny senior - wykręć numer oszustowi”- prezentacja nowych spotów przygotowanych przez zachodniopomorskich policjantów

„Aktywny i bezpieczny senior - wykręć numer oszustowi”- prezentacja nowych spotów przygotowanych przez zachodniopomorskich policjantów

fot. Policja

Policja Zachodniopomorska od wielu lat dba o bezpieczeństwo najstarszej części społeczeństwa. Od wielu lat w naszym województwie realizowany jest program profilaktyczny "Bezpieczny senior", laureat europejskiej nagrody konkursu ECPA, a projekt „Aktywny i bezpieczny senior – wykręć numer oszustowi” jest kontynuacją programu.

W ramach programu policjanci spotykają się z seniorami przekazując najistotniejsze zasady jakimi należy się kierować, aby ustrzec się zagrożeń związanych z oszustwami metodą na tzw. wnuczka, policjanta. Nie zapominamy również o uczestnikach ruchu drogowego, którzy nie tylko są pieszymi ale również aktywnymi kierowcami, uczestniczącymi nierzadko w zdarzeniach drogowych. W związku z tym, że bliskie jest nam dobro osób w dojrzałym wieku poszukujemy nowych form dotarcia do jak najszerszej części społeczeństwa, w tym rodzin i przyjaciół seniorów.

Odpowiedzią na to jest projekt "Aktywny i Bezpieczny senior" realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem SOS dla Rodziny przy wsparciu finansowym rządowego programu Razem bezpieczniej - angażujący starsze osoby do działania na rzecz profilaktyki. W ramach projektu został zrealizowane zostały filmy profilaktyczne, w których wystąpili seniorzy.

Nakręcono sześć epizodów filmowych: „Oszustwo na policjanta”, „Samotność” „Na szklankę wody”, „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, „Przemoc domowa”, „Przy bankomacie”. Materiał filmowy spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym wydźwiękiem w środowisku medialnym, jak i seniorów.

Warto wspomnieć, że spot filmowy przedstawiający oszustów wykorzystujących dobre serce seniorów i proszących o szklane wody zajął II miejsce w konkursie ogłoszonym przez MSWiA. Natomiast spot telewizyjny o przemocy domowej uzyskał wyróżnienie. Doskonałym zatem uzupełnieniem filmów są spoty telewizyjne, które zostały dziś zaprezentowane podczas debaty społecznej z seniorami. Są one zrobione również w wersji dla osób głuchych.

„Wykręć numer oszustowi, to do Ciebie nie zadzwoni”- to spot, który ma zmotywować długoletnich abonentów tego samego numeru stacjonarnego do jego zmiany aby ograniczyć możliwość wyszukiwania przez oszustów potencjalnych ofiar.
„Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni” - jest odpowiedzią na nowe zagrożenia związane z utratą kosztowności lub innych wartościowych przedmiotów. Sprawcy wykorzystując chęć zrobienia przez seniorów zakupów po atrakcyjnej cenie zachęcają do powąchania perfum, które w rzeczywistości są środkiem usypiającym.
Tak przedstawione historie dodają odwagi i pokazują, że warto swój los wziąć we własne ręce i tym samym zapobiec wielu ryzykowanym sytuacjom. Liczymy na to, że taka droga przekazu przekona, nie tylko samych seniorów, ale również ich rodziny do wsparcia i dbania o siebie nawzajem pod względem bezpieczeństwa. Bez pomocy rodziny nasze działania są ograniczone, szczególnie gdy w grę wchodzi samotność starszego człowieka.

Wydział Prewencji KWP w Szczecinie/AG


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 10 listopada Urząd Miasta Świnoujście i Terenowy Punkt Paszportowy będą nieczynne Drodzy mieszkańcy i goście Świnoujścia, informujemy, że zgodnie z Kodeksem pracy – w poniedziałek 10 listopada 2025 r. Urząd Miasta Świnoujście oraz Terenowy Punkt Paszportowy będą nieczynne. W razie konieczności załatwienia bieżących spraw, zapraszamy Państwa w piątek 7 listopada lub w środę 12 listopada ■ W kolejnych tygodniach tunel będzie również wyłączany z ruchu w następujących terminach: - 07/08 listopada 2025 - 14/15 listopada 2025 - 21/22 listopada 2025 - 28/29 listopada 2025 - 05/06 grudnia 2025 - 12/13 grudnia 2025 - 19/20 grudnia 2025. ■ W Albi, we Francji, odbyły się Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym - Karolina Romańska: 201,293 km (oficjalny scratch), 174. open, 5. wśród Polek ■ Przejedziemy całą S3! Dwujezdniowa ekspresówka od Świnoujścia aż do granicy z Czechami! ■ W niedzielę 26 października 2025 r., o godzinie 11.45 z Placu Mickiewicza wystartuje Masa Krytyczna - Świnoujście na Rowery. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Świnoujście oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz". Rowerowy przejazd po mieście odbędzie się po raz 24. Trasa dostępna jest na załączonej mapie. Rowerzyści będą mieli do pokonania dystans o długości ok. 3,5 km. Przewidywany czas przejazdu wyniesie około 30 minut ■