POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [15.11.2018, 19:22:06] • Polska

Sto lat Związku Miast Polskich – wspólny obraz pamięci

Sto lat Związku Miast Polskich – wspólny obraz pamięci

fot. Organizator

Nie byłoby niepodległej Polski bez silnych i gospodarnych miast. W 100. rocznicę odbudowy samorządu terytorialnego i utworzenia Związku Miast Polskich włączamy się w obchody stulecia Niepodległej Rzeczpospolitej. Z tej okazji wydaliśmy publikację „Sto lat Związku Miast Polskich 1917-2018” autorstwa Bogdana Mościckiego oraz przygotowaliśmy publicznie dostępną platformę informacyjno-edukacyjną „Miasta polskie w Niepodległej (1917-2018)”, która powstała na podstawie materiałów nadesłanych z miast i ich instytucji. Działania te dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach projektu „Związek Miast Polskich i miasta w odbudowie niepodległości”.

Historia ZMP zaczęła się w listopadzie 1917 przyjęciem statutu nowo powołanej organizacji na Zjeździe Delegatów Miast. Przed ówczesnymi samorządowcami stały wielorakie wyzwania. Miasta musiały w przeciągu kilku lat nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Podobnie było po upadku komunizmu. Odnowiony w 1991 roku Związek Miast Polskich zabiegał o rewitalizację miast i prawne uporządkowanie statusu samorządów, nadganiając dziesięciolecia PRL-u.

Książka przybliża w publicystycznej formie działalność Związku, który zaczął się tworzyć półtora roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, z inicjatywy ludzi rozumie­ją­cych, jakie wielkie znaczenie dla odbudowy i rozbudowy kraju mają społeczności lokalne i ich liderzy. Miasta tworzyły związek - zarówno ten powojenny, jak i współczesny - przede wszy­stkim po to, aby za jego pośrednictwem wpływać na rząd i parlament. Dlatego opis działań dotyczących legislacji stanowi główną treść tej książki. Ważną rolę w historii ZMP odegrali jego działacze, z których życiorysami warto się zapoznać. Pozycja jest dostępna tutaj.

Natomiast platforma zwana też „Archiwum miast” (http://www.miasta.pl/archiwummiast) jest stale budowaną bazą zawierającą zdjęcia, publikacje i inne historyczne dokumenty (obe­cnie znajduje się w niej już ponad 500 materiałów), które udostępniły nam polskie miasta. Na stronie tej znajdują się również filmy o miastach i Związku Miast Polskich, a także plansze wystawy „Samorządni i Niepodlegli”, które pokazują paralele między początkami Związku w czasach międzywojennych a „nowymi początkami” lat dziewięćdziesiątych XX.

Wszystkie te materiały mają zwiększyć świadomość mieszkańców na temat roli władz i społeczności lokalnych naszych miast w odbudowie państwowości w jej wymiarze zdecentralizowanym. Wpisują się one w jedną opowieść o ważnych wydarzeniach i osobach lokalnych, które odegrały ważną rolę w odtworzeniu polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości oraz ponownie po upadku PRL-u. Przedstawiamy, z konieczności fragmentaryczny, ale jednak wspólny obraz pamięci. Zapraszamy do lektury oraz oglądania.

Kontakt: Joanna Proniewicz. rzecznik prasowa ZMP, 601 312 741, joanna.proniewicz@zmp.poznan.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■