POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.11.2018, 10:26:32] • Polska

Utarty sposób na ziemniaka: Jak smacznie uczcić Dzień Placków Ziemniaczanych?

Utarty sposób na ziemniaka: Jak smacznie uczcić Dzień Placków Ziemniaczanych?

fot. Organizator

Czym byłaby polska kuchnia bez dań stworzonych na bazie ziemniaka? Na podium najchętniej przygotowywanych przysmaków znajdują się oczywiście placki, które dzięki swojej popularności dorobiły się nawet własnego święta. Przypadający 13 listopada Dzień Placków Ziemniaczanych warto uczcić w prawdziwie smakowitym i chrupiącym stylu.

Niezależnie od sposobu podania, chrupiące placki ziemniaczane to danie, które zachwyca pomimo swojej prostoty. Recepturę składającą się z zaledwie trzech składników możemy urozmaicić o dowolne, ulubione dodatki, odkrywając coraz to nowe wariacje tego ponadczasowego smakołyku. Choć kojarzone głównie z kuchnią polską, obecne są również w kuchni skandynawskiej, żydowskiej, ukraińskiej, niemieckiej, a nawet koreańskiej.

Placki z czterech krańców świata

Zgodnie z podaniami historycznymi receptura placków ziemniaczanych od wieków nie uległa zmianie. Do najpopularniejszych odmian placków, jakie spotkać można w kuchni zagranicznej, należą ukraińskie deruny, które po usmażeniu są dodatkowo polewane gęstym sosem, z dodatkiem sera lub grzybów, i zapiekane w naczyniu żaroodpornym. Białoruskie dranyky, mimo podobnej nazwy, muszą zostać obowiązkowo uzupełnione mięsnym farszem. Na uwagę wielbicieli placków ziemniaczanych zasługuje także szwajcarski rösti – duży placek z dodatkiem cebuli, boczku i masła, który przyrządza się zarówno z surowych, jak i ugotowanych ziemniaków, lecz bez dodatku mąki i jajek. Na bazie samych ziemniaków z dodatkiem chili, szalotki czy grzybów powstają także koreańskie gamja-jeon. Latkes to z kolei placki ziemniaczane obecne w kuchni żydowskiej, gdzie do utartych na grubych oczkach ziemniaków dodaje się również marchewkę, pietruszkę czy seler. Dawniej to właśnie inne warzywa stanowiły podstawę latkes, a ziemniaki dołączyły do nich dopiero po odkryciu Ameryki, skąd też słynne warzywo przywędrowało do Europy. Irlandzką odmianą placków ziemniaczanych są z kolei boxty (bacstaí), których ciasto mieszane jest dodatkowo z maślanką i sodą oczyszczoną. W odróżnieniu od polskiej wersji, smażone są nie w małych porcjach, a na większych patelniach, jak naleśniki.

Czym dopełnić chrupkość?
Ze względu na swój uniwersalny smak, placki ziemniaczane doskonale komponują się z najróżniejszymi dodatkami. W wersji wytrawnej, najczęściej dodawana jest do nich drobno pokrojona cebula, którą miesza się z surową masą. – Z utartymi ziemniakami apetycznie skomponują się także wiórki sera, które pod wpływem wysokiej temperatury na patelni delikatnie się roztopią i zarumienią. Najlepszym gatunkiem sera żółtego będzie delikatna Gouda typu holenderskiego lub Aldamer typu szwajcarskiego, z intensywniejszą, orzechową nutą. Dodatkiem, który urozmaici smak placków może stać się także gęsty, aromatyczny sos, przyrządzony na bazie serka topionego kremowego. Z powodzeniem zastąpi on kwaśną śmietanę – doradza Ewa Polińska z MSM Mońki. Nie bez znaczenia pozostają także metody przyprawiania. Obok klasycznego duetu soli i pieprzu, który w przypadku ziemniaków jest niezastąpiony, warto skorzystać z inspiracji regionalnych i na wzór kuchni podlaskiej dopełnić recepturę odrobiną majeranku. Nie brak również zwolenników placków ziemniaczanych w słodkiej odsłonie, oprószonych cukrem pudrem, polanych śmietanką kremówką lub posmarowanych konfiturą.

Więcej ciekawych informacji o tematyce kulinarnej na www.msm-monki.pl.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■