POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.10.2018, 17:02:18] • Polska

Neutralizacja min morskich z okresu II Wojny Światowej w Gdyni

Neutralizacja min morskich z okresu II Wojny Światowej w Gdyni

fot. Organizator

W dniu dzisiejszym, 11 października, rozpoczęła się faza bojowa operacji neutralizacji morskich min dennych typu GC znalezionych w pobliżu portu w Gdyni. Miny stanowią pozostałość po II Wojnie Światowej.

Operację przeprowadzają marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogi niszczyciela min ORP Czajka, trałowca ORP Gopło, oraz żołnierzy Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców. Działania Marynarki Wojennej RP realizowane są we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, jednostkami pływającymi UM oraz funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej z całego Trójmiasta.

Nurkowie-minerzy z GNM każdą ze znalezionych min zamocują do stropów i za pomocą zbiornika wypornościowego uniosą ok. 2 m nad dno. Miny zostaną przeholowane w toni wodnej do miejsca niszczenia, wyznaczonego przez Urząd Morski, o głębokości zbliżonej do tej, na której dotychczas zalegały. Po posadzeniu każdej z min na dnie, ich ładunki zostaną wypalone za pomocą modułowego systemu ładunku kumulacyjnego "Pluton". Wariantem zapasowym, w przypadku niewypalenia ładunku, jest neutralizacja min za pomocą ładunków wybuchowych. W celu minimalizacji ewentualnych skutków wybuchów na środowisko, w trakcie trwania akcji przeprowadzone zostanie płoszenie ssaków morskich i ptaków przy pomocy mikro ładunków, szybkich łodzi motorowych oraz stacji hydrolokacyjnych z okrętów.

Neutralizacja min morskich z okresu II Wojny Światowej w Gdyni

fot. Organizator

Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych oraz duży promień rażenia, konieczne jest zamknięcie trójmiejskich plaż i wprowadzenie zakazu wchodzenia ludzi do wody.

Akcja neutralizacji min planowana jest w dniach 11-13 października. W razie niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych może zostać przedłużona o kolejne dni.

Foto: GNM 13.dTr
Tekst: Sekcja Prasowa 8.FOW


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■