iswinoujscie.pl • Piątek [12.10.2018, 10:52:48] • zachodniopomorskie
Hala produkcyjna w ZK Stargard otwarta!
fot. Organizator
To efekt sukcesu jakim okazał się program „Praca dla więźniów”. W hali odpłatną pracę podejmie 50 skazanych.
W hali o powierzchni 1000 m2 odpłatne zatrudnienie w różnych formach znajdzie 50 skazanych. Będą oni wykonywali elementy oprzyrządowania do sieci trakcji kolejowej. Całość inwestycji została sfinansowana ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
Sukces programu ”Praca dla więźniów”
Gdy obejmowałem funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości byliśmy pod względem zatrudnienia więźniów na szarym końcu w Europie. Dziś gonimy światową czołówkę. Nasz program był strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie przedsiębiorców, ale i osadzonych przerosło nasze oczekiwania.
fot. Organizator
W Stargardzkiej hali o powierzchni użytkowej 1000 mkw. zatrudnienie znajdzie 50 osób. Firma Kuca Sp. z o.o. zatrudni osadzonych przy produkcji osprzętu sieci trakcji kolejowej. Jest to wielka szansa dla tych osób, ponieważ zdobędą atrakcyjny zawód, poszukiwany na rynku pracy. – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Ważna inwestycja w regionie
Obecni na uroczystości Poseł na Sejm RP Michał Jach Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jak i Prezydent Stargardu Rafał Zając w swoich wystąpieniach podkreślali, że oddana do użytku inwestycja ma znaczenie również dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Podkreślali korzyści płynące z udziału w programie „Praca dla więźniów” nie tylko dla skazanych w procesie ich powrotu do lokalnej społeczności, ale także dla pracodawców, którzy tak jak dzierżawca hali firma KUCA Sp. z o.o. zdecydują się zatrudnić skazanych.
fot. Organizator
Nuka w szkole przepustką do odpłatnej pracy
Warto podkreślić, że działając w stargardzkiej jednostce Centrum Kształcenia Ustawicznego prowadzi naukę między innymi w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego ślusarza. Dzięki temu wykwalifikowani absolwenci szkoły będą kierowani do pracy u kontrahenta dzierżawiącego halę. Sytuacja tak niesie korzyści dla obu stron. Perspektywa podjęcia odpłatnej pracy po ukończeniu szkoły jest bodźcem do podjęcia nauki przez skazanych. Pracodawca pozyskuje natomiast wykwalifikowanych pracowników.
fot. Organizator
Rozbudowa jednostki w ramach programu modernizacji Służby Więziennej.
W trakcie uroczystości wmurowano akt erekcyjny pod budowę pawilonu mieszkalnego realizowanego w ramach „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020”. Inwestycja zakłada budowę nowego budynku penitencjarnego o pojemności 258 osadzonych wraz z infrastrukturą techniczną niezbędną do użytkowania oraz placami spacerowymi, a także budynku gospodarczego w skład którego wchodzić będą kuchnia, magazyny żywności, pralnia. Po przyznaniu środków budżetowych w kolejnym roku planowana jest budowa pawilonu mieszkalnego o pojemności 258 osadzonych oraz budynku administracyjnego. W wyniku tej inwestycji, poprawie ulegną warunki pełnienia służby funkcjonariuszy oraz pracy pracowników cywilnych, a także warunki bytowe osadzonych.
Tekst : mjr Sebastian Matuszczak
Zdjęcia : mjr Patryk Pruński