W ramach akcji „Uśmiechnij się, podaj dalej” wolontariusze Fundacji „Dr Clown” będą rozdawać uśmiechy w Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim. 5 października w Gdańsku w okolicach Dworca Głównego oraz Dworca we Wrzeszczu, oraz w Gdyni w okolicach Dworca Głównego w godz.17.00-18.00 a także w Starogardzie Gdańskim od 16.00 do 17.00 w okolicach Galerii Neptun będzie można spotkać wolontariuszy Fundacji “Dr Clown” z Regionu Pomorze, otrzymać naklejkę z uśmiechem oraz dowiedzieć się więcej o wolontariacie w Fundacji.
Akcja obejmie także 23 inne miasta. Będą to: Będą to: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Kielce, Leszno, Chełm, Kielce, Kraków, Krasnystaw , Leszno, Lublin, Łódź, Międzyrzec Podlaski, Opole, Poznań, Prudnik, Przemyśl, Rzeszów, Sieradz, Suwałki, Szczecin, Toruń, Warszawa i Zamość. Kolorowo ubrani i zaopatrzeni w swoje niecodzienne akcesoria wolontariusze Fundacji „Dr Clown” podarują przechodniom naklejki i grafiki z uśmiechem i dobrymi myślami, w wielu miejscowościach zaprezentują spotkanym osobom pokazy żonglerki, wielkich baniek mydlanych oraz opowiedzą o „Terapii śmiechem” oraz wolontariacie w Fundacji „Dr Clown”.
– Dzień Uśmiechu to wyjątkowa okazja do tego, żeby na ten jeden dzień wyjść ze szpitali i pokazać się mieszkańcom miast, w których działamy. Za pośrednictwem akcji „Uśmiechnij się, podaj dalej” chcemy zanieść miastom uśmiech oraz ideę “Terapii śmiechem” . Będziemy zarażać przechodniów pozytywnym nastrojem, zachęcając do wspólnego uśmiechu – tłumaczy Natalia Budzyńska, Pełnomocniczka Fundacji „Dr Clown” na Pomorzu.
Cudowna moc uśmiechu
Śmiech łagodzi stres, stymuluje pracę mózgu, poprawia koncentrację, kojarzenie i pamięć. Dotlenia, stymuluje układ odpornościowy, łagodzi wiele dolegliwości psychosomatycznych, takich jak: uporczywe migreny, ataki astmy, alergie, bezsenność, reumatoidalne zapalenia stawów, wrzody żołądka i dwunastnicy. Śmiech pobudza przemianę materii i przyśpiesza trawienie, a więc sprzyja odchudzaniu, pomaga nawet walczyć z chrapaniem, działając korzystnie na mięśnie podniebienia i gardła. Zwiększa atrakcyjność i pewność siebie, ale przede wszystkim – zbliża ludzi do siebie. Do tych zbawiennych właściwości śmiechu odwołuje się Fundacja „Dr Clown”, „lecząc śmiechem” chore dzieci, osoby niepełnosprawne i w kryzysach życiowych oraz seniorów. „Doktorzy clowni”, przeszkoleni pedagogicznie i w dziedzinie klaunady wolontariusze Fundacji, odwiedzają szpitale i placówki specjalne z programem „Terapii śmiechem”. Dr Bajka, Dr Profesor, Dr Ciapciak, Dr Tęcza i 600 innych „doktorów clownów”, przebranych w fantazyjne stroje i z pełnym repertuarem gagów, akcesoriów, sztuczek i empatycznych rozmów, pomaga podopiecznym zapomnieć o smutku i chorobie. Rocznie docierają do 60 000 potrzebujących. Na Pomorzu Fundacja odwiedza chorych w szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Malborku, rocznie odwiedzając tam ok 4000 podopiecznych