Przez kilka ostatnich dni na numer alarmowy 112 i 997 wielokrotnie były wykonywane połączenia z tego samego numeru telefonu. Mężczyzna dzwonił z różnymi prywatnymi problemami. Ani razu nie potrzebował pomocy, nie było sytuacji, która zagrażałaby jego życiu. Po prostu dzwonił bo chciał porozmawiać, często będąc pod wpływem alkoholu. W związku z tym policjanci namierzyli użytkownika telefonu, z którego były nawiązywane połączenia. Za blokowanie telefonicznego numeru alarmowego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1,5 tys. złotych. W tym przypadku mieszkaniec Mierzyna został ukarany grzywną w wysokości 1000zł.
Pamiętajmy, że każde wybranie numeru alarmowego bez potrzeby, blokuje linie osobie, która w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, często ratującej ludzkie życie. Czasami zdarza się również tak, że zgłaszane są sytuacje, nie znajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Wynikają one z ludzkiej złośliwości, braku wyobraźni, a także braku zrozumienia dla tych ludzi, dla których faktycznie przeznaczone są numery alarmowe. Pamiętajmy również, że czasami zamiast dzwonić na numer alarmowy możemy skorzystać z pomocy dzielnicowego, który umówi z nami termin spotkania i pomoże w konkretnej sytuacji.
Komenda Powiatowa Policji w Policach przypomina, że od 20 września br. numer alarmowy 997 w Policach jest obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatorów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. Spory odsetek zgłoszeń, które trafiały do Policji, to zgłoszenia niepotwierdzone czy też niezwiązane z jakimkolwiek zagrożeniem, jak przypadek opisany powyżej. Przełączenie numeru alarmowego 997 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych.
Pamiętaj – ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby!