POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [18.09.2018, 10:06:21] • zachodniopomorskie

Jak wspierać komunikację na obszarach wiejskich i turystycznych? Transport elastyczny odpowiedzią na potrzeby turystów i mieszkańców

Organizacja transportu publicznego na obszarach wiejskich, ograniczenie ruchu samochodów w regionach turystycznych czy możliwości uruchomienia elastycznych systemów transportowych – to niektóre z zagadnień poruszanych w trakcie prac nad międzynarodowym projektem „LAST MILE zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych”. Jakie rozwiązania zaproponowano dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz gmin nadmorskich - Dziwnowa, Wolina, Kamienia Pomorskiego i Międzyzdrojów?

Podsumowanie pierwszego etapu prac oraz prezentacja działań zaplanowanych do realizacji w kolejnych dwóch latach trwania projektu zostaną przedstawione podczas konferencji, która odbędzie się 19 września 2018 r. w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie. Początek spotkania o godzinie 10. Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli samorządów, organizatorów transportu publicznego, podmioty sektora turystycznego, organizacje i instytucje odpowiedzialne za polityki transportowe i turystyczne oraz reprezentantów środowiska akademickiego.

„LAST MILE - zrównoważona mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych” to międzynarodowy projekt, w którym obok regionów i instytucji z Austrii, Hiszpanii, Bułgarii, Słowacji i Luksemburga, uczestniczy Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, reprezentujące nasz region. Jednym z celów projektu jest znalezienie odpowiednich, dopasowanych do uwarunkowań konkretnych regionów turystycznych rozwiązań z wykorzystaniem zrównoważonego i elastycznego transportu.

Uczestników projektu w szczególności interesuje problematyka „ostatniej mili”, a więc sposób dotarcia od ostatniego przystanku transportu publicznego do atrakcji turystycznej, miejsca wypoczynku czy też imprezy kulturalnej. Zakres projektu obejmuje również zagadnienia dostępności do ośrodków gminnych i usług publicznych dla mieszkańców małych miejscowości, szczególnie w obszarach o niewielkiej gęstości zaludnienia. We wskazanych przypadkach rozwiązaniem jest często odpowiedni system transportu elastycznego będący uzupełnieniem oferty tradycyjnego regularnego transportu publicznego.

Podczas trwania I etapu projektu na podstawie wykonanych analiz regionalnych, międzynarodowej wymiany doświadczeń oraz opracowanych dokumentów eksperckich przygotowane zostały rekomendacje przeznaczone dla różnych szczebli zarządzania (od unijnego, poprzez krajowe i regionalne aż do lokalnego). Następnie wypracowane rekomendacje posłużyły do opracowania przez wszystkich partnerów projektu LAST MILE Regionalnych Planów Działań.

Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie opracowało plan obejmujący zarówno główny obszar realizacji projektu (Szczeciński Obszar Metropolitalny oraz nadmorskie gminy turystyczne - Dziwnów, Wolin, Kamień Pomorski i Międzyzdroje), jak i adresujący część inicjatyw do obszaru całego województwa oraz do szczebla krajowego.

Organizatorem konferencji jest Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Projekt LAST MILE jest finansowany w ramach Programu INTERREG EUROPA i opiera się na międzyregionalnej współpracy 7 partnerów z 6 krajów z całej Europy, obejmujących grupę około 50 regionalnych interesariuszy. Liderem projektu „LAST MILE” jest Agencja ds. Środowiska Austrii. Całkowity budżet projektu to 1 607 720 euro. Wartość dofinansowania ze środków INTERREG EUROPE wynosi 1 346 442 euro. Projekt rozpoczął się kwietniu 2016 r.

Partnerzy projektu „LAST MILE”:
Agencja Ds. Środowiska Austrii (Austria) – lider projektu
Zarząd Regionalny Wschodniego Tyrolu (Austria)
Agencja Wspierania Rozwoju Regionalnego Koszyce (Słowacja)
Klub "Zrównoważony Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego (Bułgaria)
Dyrekcja Mobilności i Transportu. Ministerstwo ds. Terytorium i Zrównoważonego Rozwoju. Rząd Katalonii (Hiszpania)
Park Krajobrazowy Górnej Sûre (Luksemburg)
Województwo Zachodniopomorskie - Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (Polska)


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■