POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.09.2018, 17:31:29] • Polska

W trosce o tkaniny. Jak odpowiednio je suszyć i prasować?

W trosce o tkaniny. Jak odpowiednio je suszyć i prasować?

fot. Organizator

Są tacy, którzy lubią prasowanie, a nawet się przy tym relaksują. Dobra wiadomość dla pozostałych: są sposoby na to, żeby stosik rzeczy do prasowania szybko zniknął, a ubrania wyglądały świetnie. Przydaje się do tego wiedza na temat suszenia i prasowania różnych tkanin.

Wieszaj na mokro
Stosik wypranych ubrań leży już przygotowany, oczyma wyobraźni widzisz dziesiątki czekających na ciebie zagnieceń, zwłaszcza na koszulach. Jest prosty sposób na to, by zagnieceń było mniej. Ubrania, od razu po wyjęciu z pralki, póki są jeszcze wilgotne, porządnie strzepnij i starannie powieś, najlepiej na wieszakach. Dzięki temu ułożą się naturalnie, a to oznacza łatwiejsze prasowanie. Kupując suszarkę wybierz tę z grubszymi drutami. Takie rozwiązanie również sprawi, że zagniecenia będą łatwiejsze do wyprasowania.

Temperatura robi różnicę
Zabieramy się do prasowania. Najpierw nastaw odpowiednią temperaturę żelazka. To ważne: jeśli jest za zimne, to prasowanie niewiele daje, zagniecenia zostają. Jeśli jest za gorące, można uszkodzić tkaninę. Różne tkaniny prasuje się w różnych temperaturach. Informację o tym znajdziesz na metce ubrania.
W jakiej temperaturze prasować popularne tkaniny? Sztuczne materiały, jak nylon i stylon, nie lubią bardzo gorącego żelazka, wystarczy im 60-90°C. W wyższej temperaturze (90-120°C) prasujemy wiskozę albo jedwab, zarówno naturalny, jak i sztuczny. Popularne tkaniny naturalne potrzebują już bardzo rozgrzanego żelazka. Wełnę prasujemy w 120-150°C, bawełnę w 150-180°C, a len w 180-220°C.

Jak prasować mieszanki?
Ubrania są często zrobione z różnych tkanin. Na przykład: w jakiej temperaturze wyprasować T-shirt, który w 50% zrobiony jest z bawełny, a w 50% z poliestru? W przypadku mieszanek zasada jest prosta: prasuj zawsze w maksymalnej temperaturze przewidzianej dla bardziej wrażliwej tkaniny. Jeśli nie masz pewności, z jakiej mieszanki tkanin zrobione jest ubranie, zrób najpierw próbę na małym, niewidocznym miejscu, np. na wewnętrznym szwie.

Gładkość doskonała z obu stron
Wyobraź sobie, że prasujesz koszulę z jednej strony, skutecznie wygładzając jednocześnie drugą. Możesz w ten sposób oszczędzić mnóstwo czasu. Jak to się robi? Nie, nie potrzebujesz do tego ani specjalnego kursu dla profesjonalistów, ani czarodziejskich zaklęć. Warto przyjrzeć się deskom umożliwiającym takie dwustronne prasowanie.
– Podam tu przykład deski z pokrowcem Total Reflect, który ma nieprzepuszczalną, w pełni aluminiową warstwę. Dzięki temu odbija parę, oddając prawie 100% ciepła do prasowanego materiału. Efektem jest doskonała gładkość po obu stronach – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.
W ten sposób można wygładzić każdą tkaninę.

Tkaniny to mają wymagania
O tym, jak prasować różne tkaniny i ich kompozycje, można napisać książkę. Tyle miejsca nie mamy, ale warto zapamiętać garść podstawowych zasad sprawnego prasowania. Prasowanie zaczynaj od środka ubrania i prasuj wzdłuż włókien tkaniny. Ubrania z delikatnych materiałów, jak wiskoza, jedwab lub satyna, a także ciemne kolory, napisy czy nadruki prasuj zawsze na lewej stronie. Natomiast na prawej stronie prasuj wełnę i jasne ubrania bawełniane.
Niektóre tkaniny bardzo nie lubią prasowania na sucho, ale metody, w zależności od materiału, są różne. Jeśli prasujesz wełnę lub dżinsy, połóż wilgotną tkaninę między ubranie a żelazko. Z kolei ubrania z bawełny, poliestru i lnu podczas prasowania powinny być lekko wilgotne – mgiełka ze spryskiwacza będzie w sam raz.
Jak się okazuje prasowanie może pójść sprawnie – teraz pozostaje już tylko poukładać i porozwieszać wyprasowane rzeczy.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■