POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.08.2018, 16:15:03] • Szczecin

Ta wystawa rzuci nowe światło na Sierpień ‘88

Trwają obchody 30. rocznicy strajków w Sierpniu 1988 roku w Szczecinie. W ramach organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego obchodów zaplanowano m.in. wystawę plenerową, która zaprezentuje unikalne materiały ikonograficzne z Sierpnia 88. Zapraszamy na otwarcie wystawy w piątek 17 sierpnia o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Szczecinie.

Wystawa plenerowa „Samotny Strajk. Sierpień 1988” to nowe opracowanie przez Centrum Dialogu Przełomy planszowej historii wydarzeń sierpniowych, zawierające niepublikowane dotychczas zdjęcia.

Przypomniane zostaną sylwetki istotnych postaci zaangażowanych w strajk, niestety, w większości dziś już zapomnianych. Kontrapunktem do wspomnień strajkowych będą materiały pokazujące codzienne życie miasta, które zdaje się być niezainteresowane strajkiem. Refleksja ogólna wynikająca z wystawy dotyczy samotności walczących.

Wystawa będzie prezentowana na Placu Solidarności w dniach 17 sierpnia - 30 września 2018. Otwarcie 17 sierpnia br. o godz. 12.00. Wstęp wolny.

„Szczecin ’88. Tu zaczęła się wolność” – pod tym hasłem od maja do września br. odbywają się wydarzenia upamiętniające Sierpień ’88, organizowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, we współpracy z partnerami: Muzeum Narodowym - Centrum Dialogu, Operą na Zamku oraz Teatrem Polskim w Szczecinie. W tym roku mija 30 lat od strajków, które pośrednio doprowadziły do Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej w Polsce.

Lekcje historii dla młodzieży z zachodniopomorskich szkół, spotkania ze świadkami historii, piknik rodzinny, wystawa, koncert i inne działania artystyczne. To tylko niektóre punkty z bogatego programu obchodów.

Otwarcie wystawy „Samotny Strajk. Sierpień 1988”
Piątek 17 sierpnia br., godz. 12.00
Plac Solidarności, Szczecin

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■