POGODA

Reklama


Wydarzenia

Kurier Szczeciñski • Sobota [21.06.2008, 07:47:12] • Region

Wch³on±æ Niemcy

Szczecin ze wzglêdu na swoje po³o¿enie ma najwiêksze szanse, by staæ siê pierwsz± polsk± metropoli± przekraczaj±c± granice. Rz±dowy projekt w sprawie uk³adu metropolitalnego dopuszcza w³±czanie innych gmin ni¿ polskie. Niemcom z Meklemburgii-Pomorza Przedniego pomys³ siê podoba.

- Trzeba byæ g³upim, ¿eby nie wspó³pracowaæ - mówi dosadnie Mogens Brattig, z meklemburskiego biura BVMW, najwiêkszego zwi±zku przedsiêbiorców w Niemczech. - Przed wojn± Szczecin by³ stolic± ca³ego Pomorza i dzi¶ nadal jest najbli¿szym du¿ym miastem w pobli¿u dla wielu mieszkañców Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Naszym celem powinno byæ zamienienie granicy pañstwowej w co¶ przypominaj±cego granicê miêdzy województwami, czy te¿ landami federalnymi.

Wed³ug przedstawicieli samorz±du gospodarczego, wspó³praca miêdzy polskimi i niemieckimi gminami w ramach uk³adu metropolitalnego powinna byæ mo¿liwie wolna od biurokracji.

- Oczywi¶cie, wyobra¿am sobie sytuacjê, w której prezydent Szczecina staje na czele metropolii kieruj±c pracami zespo³u polskich i niemieckich burmistrzów - twierdzi Brattig. - Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e nie mo¿e powstaæ nowa struktura biurokratyczna, która bêdzie tylko kosztowaæ mieszkañców. Powstaj±ca metropolia musi im s³u¿yæ.

W rz±dowym projekcie ustawy nazywanej w uproszczeniu metropolitaln± jest mo¿liwo¶æ, by w sk³ad zwi±zku metropolitalnego wchodzi³y gminy inne ni¿ polskie. To furtka przede wszystkim dla Szczecina, bo pozosta³e wymienione w dokumencie miasta nie maj± mo¿liwo¶ci spe³nia wymogów ustawowych.

W¶ród wymogów s± realnie istniej±ce powi±zania spo³eczne i ekonomiczne. A coraz wiêcej pracuj±cych Szczecina ¿yje po drugiej stronie granicy, powstaj± wspólne przedsiêbiorstwa, od lat budowane s± zrêby polsko-niemieckiego szkolnictwa.

- Ju¿ teraz deklarujê, ¿e Szczecin chce wspó³pracy z gminami niemieckimi i jest otwarty na wszelkie pomys³y - zapewnia Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Ustawa metropolitalna otworzy nowe pola wspó³dzia³ania.

Szczecin w ostatnim czasie zintensyfikowa³ kontakty z gminami przygranicznymi. Pod koniec kwietnia, wraz z niemieckimi burmistrzami, Krzystek prezentowa³ przedstawicielom rz±du federalnego porozumienie gmin, nazywane PAPS od pierwszych liter ich nazw: Pasewalk - Anklam - Prenzlau - Szczecin.

- Pasewalk jest niemal nieznany nikomu w Europie - t³umaczy zalety wspó³pracy Rainer Dambach, burmistrz Pasewalku. - Dziêki polsko-niemieckiej wspó³pracy tu na pograniczu mamy szansê to zmieniæ. Mo¿emy staæ siê przyk³adem transgranicznych kontaktów na wielu p³aszczyznach.

Artur RATUSZYÑSKI
¼ród³o: www.kurier.szczecin.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-3 z 3

Go¶æ 3. • Niedziela [22.06.2008, 23:07:36] • [IP: 88.156.233.***]

Go¶ciu nr 2. nie wym±drzaj siê tak, bo z twojej wypowiedzi raczej niewiedza i zuchwa³o¶æ wychodzi na wierzch.HISTORIA JEST MATKA PRZYSZ³OSCI, a kto nie s³ucha ojca i matki ten mo¿e zostaæ bez chatki.Nie zachowuj siê jakby¶ wszystkie rozumy tego ¶wiata pozjada³, bo z Twojej wypowiedzi wynika, ¿e jeszcze du¿o wiedzy Ci brakuje i szacunku dla przesz³o¶ci.

Go¶æ • Sobota [21.06.2008, 15:02:15] • [IP: 87.205.207.**]

Kiedy¶ ¦winouj¶cie by³o stolic± powiatu Uznam-Wolin i mo¿e warto do tego wróciæ, nawi±zuj±c DO TRADYCJI NIE TYLKO NIEMIECKIEJ, PRUSKIEJ, ALE I POLSKIEJ, PRAS£OWIAÑSKIEJ, SZWEDZKIEJ, DUÑSKO-WIKIÑSKIEJ na tych wyspach...

Go¶æ • Sobota [21.06.2008, 11:23:58] • [IP: 83.21.84.***]

Niestety zanim" prawdziwi polscy patrioci" dojd± do wniosku, ¿e nie ¿yjemy w ¶redniowieczu i ¿e za s³upkiem granicznym jest jaki¶ ¶wiat jeszcze to du¿o czasu minie

Ogl±dasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w ¦winouj¶ciu ma przyjemno¶æ zaprosiæ w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Ko³a Plastycznego, dzia³aj±cego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki G³ównej przy ul. Pi³sudskiego 15. Wstêp wolny! ■ Policzono pieni±dze ze skarbonek sztabu WO¦P w ¦winouj¶ciu. Zebrano 235 tys. z³otych. Kwota zbiórki w ¦winouj¶ciu z pewno¶ci± wzro¶nie poniewa¿ nie obejmuje trwaj±cych aukcji, wp³ywów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Pañstwowej Szko³y Muzycznej I stopnia w ¦winouj¶ciu oraz Orkiestry Wojskowej, który mia³ siê odbyæ w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, zosta³ odwo³any ■ 5 marca w ¦winouj¶ciu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegaj± przede wszystkim mê¿czy¼ni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to tak¿e mê¿czyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, ¿e kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatno¶ci do s³u¿by. Koñczy siê ona wydaniem za¶wiadczenia o uregulowanym stosunku do s³u¿by wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w ¦winouj¶ciu bêdzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wej¶cie od ul. Matejki ■ Rozpoczê³y siê prace nad budow± ulicy Nowojachtowej w ¦winouj¶ciu, która ma po³±czyæ ulice Jachtow± i Uzdrowiskow±. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkañców s± mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, granicz±cy z Parkiem Zdrojowym, stanowi±cy naturalne schronienie dla licznych zwierz±t, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pe³ni±cym funkcjê naturalnego filtra powietrza dla ¦winouj¶cia ■