Komitet (Baltic Sea Regional Advisory Council) powsta³ w 2006 r., doradza Komisji Europejskiej i krajom cz³onkowskimi UE w sprawach rybo³ówstwa. W jego sk³ad wchodz± zwi±zki rybaków i przetwórców ryb z krajów ba³tyckich i ich organizacje europejskie (2/3 sk³adu) oraz organizacje przyrodnicze, ekologiczne, wêdkarskie i konsumenckie z regionu Ba³tyku i miêdzynarodowe (1/3 sk³adu).
Wtorkowa rekomendacja Komitetu i wydana wcze¶niej rekomendacja naukowej Miêdzynarodowej Rady Badañ Morza s³u¿± Komisji Europejskiej w okre¶laniu limitów po³owowych dorsza na 2009 rok. KE przekazuje rekomendacje Radzie Ministrów krajów Unii, a ta w pa¼dzierniku ustala ostateczne limity po³owowe dla Ba³tyku na kolejny rok.
Wed³ug naukowców z ICES, oba stada dorsza - na ³owisku zachodnim i na wschodnim - s± zagro¿one. Rada w maju zarekomendowa³a obni¿enie kwot po³owowych dla stada zachodniego - na zachód od Dar³owa. Nie ma ona przekroczyæ 13,7 tys. ton, podczas gdy w 2008 r. wynios³a 19,2 tys. ton.
Dla stada wschodniego - na wschód od Dar³owa - naukowcy zalecili, by limit po³owów nie przekracza³ 48,6 tys. ton (w 2008 r. 38,8 tys ton), pod warunkiem, ¿e ca³kowicie ustan± nielegalne po³owy, szacowane na 30-40 procent powy¿ej limitów.
Dla Polski limit na ³owisku zachodnim na 2008 r. wyniós³ 2,24 tys. ton, a na wschodnim 10,25 tys. ton dorsza.
22 maja Polska wprowadzi³a zakaz po³owu dorszy na Ba³tyku wszystkim jednostkom o d³ugo¶ci powy¿ej 12 m. Zakaz po³owów przez jednostki o d³ugo¶ci mniejszej od 12 metrów ma wej¶æ w ¿ycie od 20 czerwca. Zakazy bêd± obowi±zywa³y do koñca wrze¶nia. Wed³ug danych resortu Polska przekroczy³a ju¿ przyznany nam limit na 2008 r.
Dorsz jest wed³ug naukowców kluczowym elementem ekosystemu Morza Ba³tyckiego. Wyniki wielu badañ wskazuj±, ¿e zmniejszenie zasobów dorsza przyczynia siê m.in. do niekorzystnego zjawiska - kwitnienia alg na Ba³tyku. (PAP)
Wiêcej na www.kurier.szczecin.pl