iswinoujscie.pl • Czwartek [05.07.2018, 16:39:29] • Polska
1 lipca 2018 r. ruszył JPK na żądanie

fot. Organizator
Od 1 lipca wszyscy podatnicy, w tym mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej. Do 30 czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorców.
JPK na żądanie KAS
„JPK na żądanie to korzyść dla administracji skarbowej i dla podatników. Przekazanie danych JPK znacząco przyśpieszy prowadzone postępowania kontrolne, pozwoli uniknąć wizyty w urzędzie lub przyjmowania kontrolujących w siedzibie firmy. Kontrole będą bardziej obiektywne i przejrzyste dla podatników. Kontrolowany i kontrolujący zyskają większą pewność dotyczącą materiałów wykorzystywanych w trakcie czynności sprawdzających i kontrolnych" – mówi wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Paweł Cybulski.
„Data 1 lipca 2018 r. jest warta odnotowania. Od tego momentu większość podatników będzie przekazywała dane w toku kontroli w formie plików JPK. Dzięki możliwości pozyskiwania danych w formie plików JPK zmieniamy oblicze kontroli dotyczących podatków. Wprowadzamy nowe technologie, które pozwolą zautomatyzować proces kontroli. Chcemy szybciej i niższym kosztem dla podatnika realizować zadania" – dodaje dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami MF Przemysław Krawczyk.
KAS może żądać JPK od podatnika, a także od kontrahenta, jeżeli prowadzi on księgi podatkowe w formie elektronicznej.
Jakie struktury JPK będą przekazywane na żądanie

fot. Organizator
Sposoby przekazania JPK na żądanie
„Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatne narzędzia, dzięki którym przedsiębiorca może przekazać JPK na żądanie: aplikację Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK oraz aplikację e-mikrofirma w zakresie faktur (struktury JPK_FA). Przedsiębiorcy nie powinni mieć problemów z udostępnieniem organowi podatkowemu JPK na żądanie. System informatyczny Ministerstwa Finansów jest przygotowany na przyjęcie dodatkowych plików JPK. Ponadto MF opracowało i wykonało aplikację dla urzędników KAS, która jest wykorzystywana do weryfikacji i potwierdzania prawidłowości plików JPK przekazywanych na żądanie organu podatkowego" – informuje wiceminister finansów Paweł Cybulski.

fot. Organizator
JPK na żądanie – informacje dla podatników
Szczegółowe informacje na temat JPK na żądanie wraz z broszurami MF zostały opublikowane w Portalu Podatkowym.
Pytania dotyczące JPK na żądanie można przesyłać na adres e-mail: jpk.helpdesk@mf.gov.pl.
Pomocą podatnikom służą też konsultanci z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie
Osobiście uważam, że ustawowo każdy polski obywatel powinien raz w roku napisać na siebie donos do wszystkich pisowskich organów represji takich jak: policja, straż miejska, sok, żandarmeria, abw, cbś, cba, służby celne, skarbowe, inspekcja transportu drogowego, straż marszałkowska, turbo ochrona rządu, prokuratura i pis ciągle rozbudowuje potencjał napadowo-represyjny, ale mamy wielkie szczęście, że obecna Polska nie jest państwem policyjnym, PRL to był dopiero policyjny terror, tam istniało ORMO !!, strach wspominać.