POGODA

Reklama


Wydarzenia

infor.pl • Czwartek [19.06.2008, 07:17:44] • Polska

Gdy mamy obowi±zek naprawienia szkody

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC osób fizycznych w ¿yciu prywatnym pozwala unikn±æ finansowych k³opotów zwi±zanych z obowi±zkiem naprawienia szkody wyrz±dzonej osobie trzeciej.

Ubezpieczenie odpowiedzialno¶ci cywilnej w ¿yciu prywatnym jest oferowane przez ubezpieczycieli jako dodatkowa opcja do ubezpieczenia budynków i lokali mieszkalnych lub jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy. Ubezpieczenie to oferowane jest na polskim rynku przez wiêkszo¶æ znanych ubezpieczycieli, jak np. PZU SA, GENERALI Towarzystwo Ubezpieczeñ SA, UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeñ SA, WARTA Towarzystwo Ubezpieczeñ i Reasekuracji SA, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeñ Ergo Hestia SA. Przy wyborze ubezpieczenia jako samodzielnego produktu pamiêtajmy o tym, ¿e ubezpieczyciel bêdzie nam oferowa³ znacznie wiêkszy zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Nie tylko ubezpieczony skorzysta z ochrony

W ramach ubezpieczenia odpowiedzialno¶ci cywilnej ubezpieczyciel udzieli ochrony ubezpieczeniowej osobie fizycznej, gdy w zwi±zku z wykonywaniem czynno¶ci w ¿yciu prywatnym, w nastêpstwie czynu niedozwolonego (odpowiedzialno¶æ deliktowa) jest ona zobowi±zana do naprawienia szkody na osobie lub szkody rzeczowej wyrz±dzonej osobie trzeciej. Przy czym, za szkody na osobie uwa¿a siê straty powsta³e wskutek ¶mierci, uszkodzenia cia³a lub rozstroju zdrowia, a tak¿e utracone korzy¶ci poniesione przez poszkodowanego, które móg³by osi±gn±æ, gdyby nie dozna³ uszkodzenia cia³a lub rozstroju zdrowia. Z kolei, za szkodê w mieniu uwa¿a siê straty powsta³e wskutek zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy, a tak¿e utracone korzy¶ci poniesione przez poszkodowanego, które móg³by osi±gn±æ, gdyby nie nast±pi³a utrata, zniszczenie lub uszkodzenie rzeczy.
Ochron± ubezpieczeniow± w ramach ubezpieczenia OC w ¿yciu prywatnym zostanie objêty nie tylko ubezpieczaj±cy, ale tak¿e najbli¿sze osoby, które stale z nim zamieszkuj± i prowadz± wspólnie z ubezpieczaj±cym gospodarstwo domowe. Za osobê blisk± ubezpieczyciele uznaj± ma³¿onka, konkubenta, wstêpnego, zstêpnego, brata, siostrê, ojczyma, macochê, pasierba, te¶cia, te¶ciow±, ziêcia, synow±, przysposobionego, przysposabiajacego, pozostaj±cego pod opiek± lub przyjêt± na wychowanie w ramach rodziny zastêpczej w rozumieniu przepisów prawa rodzinnego.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie OC w ¿yciu prywatnym obejmuje swym zakresem np. szkody zalaniowe, ogniowe, szkody zwi±zane z brakiem nale¿ytej opieki na dzieæmi (np. wybicie przez nich szyby), szkody zwi±zane z posiadaniem zwierz±t, szkody zwi±zane z zaniedbaniem obowi±zku utrzymania posesji w nale¿ytym stanie, szkody powsta³e z tytu³u u¿ywania rowerów, sprzêtu p³ywaj±cego dla w³asnych potrzeb (rowery wodne, kajaki, ³odzie wios³owe, deski surfingowe z ¿aglem i bez ¿agla, pontony). Ubezpieczyciel udzieli równie¿ ochrony ubezpieczaj±cemu oraz osobom bliskim z tytu³u ich odpowiedzialno¶ci cywilnej, w zakresie roszczeñ osób trzecich, za szkody osobowe i rzeczowe spowodowane przez te osoby czynem niedozwolonym w zwi±zku z u¿ywaniem urz±dzeñ gospodarstwa domowego, spowodowaniem wypadku drogowego w charakterze przechodnia, posiadaniem pieców olejowych, butli gazowych lub innych zbiorników z gazem. Ciekawostk± jest, ¿e ochron± ubezpieczeniow± w ramach ubezpieczenia OC mog± zostaæ objête szkody powsta³e z tytu³u posiadania pasiek do 5 uli.
Zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje szkody z wypadków ubezpieczeniowych powsta³ych na terytorium Polski. Jednak po op³aceniu dodatkowej sk³adki ochrona ubezpieczeniowa mo¿e zostaæ rozszerzona o odpowiedzialno¶æ za szkody powsta³e poza terytorium Polski, zwi±zane z u¿ywaniem broni palnej czy wyrz±dzone przez pomoc domow±.

Wy³±czenia odpowiedzialno¶ci ubezpieczyciela

Najczê¶ciej ubezpieczyciele nie odpowiadaj± za szkody wyrz±dzone umy¶lnie przez ubezpieczonego lub osoby z którymi ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, wyrz±dzone przez ubezpieczonego bêd±cego w stanie nietrze¼wo¶ci lub pod wp³ywem narkotyków lub podobnie dzia³aj±cych ¶rodków, wynikaj±ce z wykonywania zawodu lub prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej, polegaj±ce na zap³acie wszelkiego rodzaju kar pieniê¿nych, grzywien s±dowych i kar administracyjnych, podatków, nale¿no¶ci publicznoprawnych, wynikaj±ce z wypadków lub kolizji drogowych, zwi±zane z naruszeniem praw autorskich, patentów, znaków towarowych i nazw fabrycznych. Zakres ubezpieczenia nie bêdzie równie¿ obejmowa³ odpowiedzialno¶ci cywilnej za szkody polegaj±ce na wyst±pieniu czystych strat finansowych nie zwi±zanych ze szkod± w mieniu ani na osobie, w warto¶ciach pieniê¿nych, dokumentach, planach, zbiorach archiwalnych, filatelistycznych, numizmatycznych albo dzie³ach sztuki, powsta³e w zwi±zku z oddawaniem nieruchomo¶ci w odp³atne u¿ytkowanie osobom trzecim na podstawie umowy najmu, dzier¿awy, u¿yczenia albo innego pokrewnego stosunku prawnego. Ponadto, ubezpieczyciel nie bêdzie odpowiada³ za szkody wyrz±dzone przez ubezpieczonego osobom bliskim ubezpieczonego, powsta³e w nastêpstwie dzia³añ wojennych, aktów sabota¿u, terroryzmu, strajków, niepokojów spo³ecznych, wynik³e z przeniesienia chorób zaka¼nych, o których istnieniu osoba objêta ubezpieczeniem wiedzia³a lub przy zachowaniu nale¿ytej staranno¶ci mog³a siê dowiedzieæ.

Sk³adka ubezpieczeniowa

Sk³adka ubezpieczeniowa ustalana jest wed³ug taryfy sk³adek obowi±zuj±cej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Uzale¿niona jest od wysoko¶ci sumy gwarancyjnej, okresu ubezpieczenia, zakresu ubezpieczeniowego (przedmiotowego, terytorialnego), indywidualnej oceny ryzyka. Op³acana jest zwykle jednorazowo przy zawieraniu umowy ubezpieczenia chyba ¿e w dokumencie ubezpieczenia okre¶lono inny tryb i terminy. Sk³adka ubezpieczeniowa mo¿e ulec zarówno obni¿eniu, jak i podwy¿szeniu. Obni¿enie sk³adki mo¿e nast±piæ wtedy, gdy ubezpieczaj±cy samotnie prowadzi gospodarstwo domowe lub samotnie wychowuje dzieci, ze wzglêdu na wprowadzenie do umowy franszyzy redukcyjnej dla szkód w mieniu (okre¶lona w procentach lub kwotowo warto¶æ redukuj±ca ³±czne ¶wiadczenia ubezpieczeniowe z tytu³u jednego wypadku), ze wzglêdu na krótszy ni¿ 12-miesiêczny okres ubezpieczenia. Sk³adka mo¿e ulec podwy¿szeniu, gdy zastosowano wy¿sz± sumê gwarancyjn± ni¿ przewidziana w taryfie, objêto ubezpieczeniem dodatkowe ryzyka, gdy sk³adka zosta³a roz³o¿ona na raty.

Obowi±zki ubezpieczaj±cego

Stosowne przepisy kodeksu cywilnego nak³adaj± na ubezpieczaj±cy pewne obowi±zki wobec ubezpieczyciela zarówno przed zawarciem umowy ubezpieczenia, jak i w razie powstania wypadku.

Przed zawarciem umowy

Stosownie do tre¶ci art. 815 k.c. ubezpieczaj±cy obowi±zany jest podaæ do wiadomo¶ci ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczno¶ci, o które ubezpieczyciel zapytywa³ w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Je¿eli ubezpieczaj±cy zawiera umowê przez przedstawiciela, obowi±zek ten ci±¿y równie¿ na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczno¶ci jemu znane. W razie zawarcia przez ubezpieczyciela umowy ubezpieczenia mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominiête okoliczno¶ci uwa¿a siê za nieistotne. Je¿eli w umowie ubezpieczenia zastrze¿ono, ¿e w czasie jej trwania nale¿y zg³aszaæ zmiany tych okoliczno¶ci - ubezpieczaj±cy obowi±zany jest zawiadamiaæ o tych zmianach ubezpieczyciela niezw³ocznie po otrzymaniu o nich wiadomo¶ci. Warto te¿ wiedzieæ o tym, ¿e ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialno¶ci za skutki okoliczno¶ci, które nie zosta³y podane do jego wiadomo¶ci. W razie ujawnienia okoliczno¶ci, która poci±ga za sob± istotn± zmianê prawdopodobieñstwa wypadku, ka¿da ze stron mo¿e ¿±daæ odpowiedniej zmiany wysoko¶ci sk³adki, poczynaj±c od chwili, w której zasz³a ta okoliczno¶æ, nie wcze¶niej jednak ni¿ od pocz±tku bie¿±cego okresu ubezpieczenia. W razie zg³oszenia takiego ¿±dania druga strona mo¿e w terminie 14 dni wypowiedzieæ umowê ze skutkiem natychmiastowym.

Informacja o wypadku

Jak wskazuje art. 181 k.c., umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mog± przewidywaæ, ¿e ubezpieczaj±cy ma obowi±zek w okre¶lonym terminie powiadomiæ ubezpieczyciela o wypadku. W razie naruszenia z winy umy¶lnej lub ra¿±cego niedbalstwa obowi±zków okre¶lonych w paragrafach poprzedzaj±cych ubezpieczyciel mo¿e odpowiednio zmniejszyæ ¶wiadczenie (je¿eli naruszenie przyczyni³o siê do zwiêkszenia szkody lub uniemo¿liwi³o ubezpieczycielowi ustalenie okoliczno¶ci i skutków wypadku). Skutki braku zawiadomienia ubezpieczyciela o wypadku nie nastêpuj±, je¿eli ubezpieczyciel w terminie wyznaczonym do zawiadomienia otrzyma³ wiadomo¶æ o okoliczno¶ciach, które nale¿a³o podaæ do jego wiadomo¶ci. Z kolei, art. 826 k.c. zobowi±zuje ubezpieczaj±cego w razie zaj¶cia wypadku do u¿ycia dostêpnych mu ¶rodków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobie¿enia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Je¿eli ubezpieczaj±cy umy¶lnie lub wskutek ra¿±cego niedbalstwa nie zastosowa³ tych ¶rodków, wówczas ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialno¶ci za szkody powsta³e z tego powodu. Ubezpieczyciel obowi±zany jest - w granicach sumy ubezpieczenia - zwróciæ koszty wynik³e z zastosowania powy¿szych ¶rodków, je¿eli ¶rodki te by³y celowe, chocia¿by okaza³y siê bezskuteczne. Umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia mog± zawieraæ postanowienia korzystniejsze dla ubezpieczaj±cego. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mog± przewidywaæ, ¿e w razie zaj¶cia wypadku ubezpieczaj±cy obowi±zany jest zabezpieczyæ mo¿no¶æ dochodzenia roszczeñ odszkodowawczych wobec osób trzecich.

Wyp³ata odszkodowania

Ubezpieczyciel obowi±zany jest spe³niæ ¶wiadczenie w terminie trzydziestu dni, licz±c od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyja¶nienie w powy¿szym terminie okoliczno¶ci koniecznych do ustalenia odpowiedzialno¶ci ubezpieczyciela albo wysoko¶ci ¶wiadczenia okaza³o siê niemo¿liwe, ¶wiadczenie powinno byæ spe³nione w ci±gu 14 dni od dnia, w którym - przy zachowaniu nale¿ytej staranno¶ci - wyja¶nienie tych okoliczno¶ci by³o mo¿liwe. Bezsporn± czê¶æ ¶wiadczenia ubezpieczyciel powinien spe³niæ w terminie trzydziestu dni, licz±c od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mog± jednak zawieraæ postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego ni¿ okre¶lone wy¿ej. Tak stanowi art. 817 k.c.

Podstawa prawna:
ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z pó¼n.zm.).
Miros³awa Maciejewicz
¼ród³o: www.infor.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Do koñca miesi±ca ma zakoñczyæ siê budowa promenady wzd³u¿ ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamiêci zmar³ego radnego Cezarego Zdzieszyñskiego rozpoczê³y siê obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze siê za ¶winoujsk± prokuraturê. Prokuratura Rejonowa w ¦winouj¶ciu, wraz z Prokuratur± Okrêgow± w Szczecinie, znalaz³a siê pod ¶cis³ym nadzorem nowo powo³anego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwo¶ci. Minister Adam Bodnar, decyzj± z 17 pa¼dziernika 2024 r., powierzy³ Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyja¶nienia przewinieñ dyscyplinarnych dotycz±cych niew³a¶ciwego zarz±dzania, które trwa³y od 2016 roku do marca 2024 roku w ¶winoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. z³otych ■ W ¦winouj¶ciu w³a¶nie rozpocz±³ siê przegl±d 500 drzew rosn±cych w pasach drogowych, obejmuj±cy ich inwentaryzacjê – obmiar, ocenê stanu sanitarnego oraz sporz±dzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 bêdzie dzia³a³ w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 wrze¶nia 2024 r. W celu pozostawienia darów nale¿y najpierw zadzwoniæ pod nr telefonu 91 321 59 49. ■