POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [09.05.2018, 22:45:51] • zachodniopomorskie

Znowu różnorodnie! Poznaliśmy stypendystów artystycznych marszałka

Znowu różnorodnie! Poznaliśmy stypendystów artystycznych marszałka

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Płyta muzyczna z gitarową klasyką, instalacja przestrzenna oraz krótkometrażowy film dokumentalny. Tak w tym roku prezentują się projekty artystyczne, które realizować będą stypendyści marszałka województwa. Zostali nimi Mateusz Kowalski, Agata Legawiec i Mateusz Żegliński. W środę 9 maja br. odebrali od marszałka Olgierda Geblewicza symboliczne czeki stypendialne.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną to łącznie 36 tys. zł. Każdy z trójki młodych twórców otrzymuje po 12 tys. zł na wybrane przez siebie zadanie artystyczne.

- Staramy się dostrzegać i doceniać artystów z różnych sfer sztuki. Cieszę się, że kapituła również w tym roku postarała się o różnorodność. Z zaciekawieniem będę wypatrywał efektów projektów stypendialnych, bo z doświadczenia wiem, że z pewnością nas zaskoczą – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Klasyka na cd

Mateusz Kowalski to koszaliński gitarzysta klasyczny, student pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Już w wieku 17 lat znalazł się w gronie najlepszych gitarzystów młodego pokolenia. Laureat wielu prestiżowych konkursów i przesłuchań gitarowych.

W ramach projektu stypendialnego M. Kowalski zrealizuje album „Klasyka gitarowa w autorskiej odsłonie interpretacyjnej”. Płyta będzie utrzymana w tradycji solowego recitalu zawierającego utwory z różnych epok, reprezentujące rozmaite style muzyczne, a przedstawione w autorskich interpretacjach. Znajdą się tam utwory takich kompozytorów jak Gaspar Sanz, J. S. Bach, Fernando Sor, Mauro Giuliani, Manuel de Falla, Manuel Maria Ponce, Dilermando Reis, Roland Dyens, Sergio Assad.– Będzie to moja pierwsza solowa płyta. Wiele osób dopytuje się o nią podczas moich koncertów – przyznał M. Kowalski. Artysta zakłada, że płyta ukaże się jesienią.

Kogo spotkamy nad Odrą?

Instalacja przestrzenna „Więcej Ludzi #morepeople” to projekt stypendialny Agaty Legawiec. To ubiegłoroczna absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna także pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni. Jej projekty były nagradzane i prezentowane m.in. w Berlinie, Mediolanie, Grecji i ostatnio podczas Biennale Cow International Design Festival na Ukrainie. Jest współorganizatorką wystaw, warsztatów dla dzieci oraz wydarzeń z pogranicza sztuki, projektowania architektury wnętrz i design’u.

A. Legawiec planuje realizację na szczecińskich bulwarach tymczasowej instalacji przestrzennej. Będą to metalowe rzeźby sugerujące ludzi w ruchu. Znajdą się po obu stronach Odry – Chcę jeszcze bardziej zainteresować ludzi tą częścią miasta – tłumaczyła artystka.

Filmowa waga ciężka

Mateusz Żegliński to niezależny twórca filmowy. Ukończył w 2016 r. Akademię Sztuki w Szczecinie na kierunku Multimedia oraz Szkołę Reportażu na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Szczecińskim. Wcześniej w 2009 r. Warszawską Szkołę Reklamy na kierunku Realizacja Filmowa i Telewizyjna oraz Pomorskie Warsztaty Filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Autor filmów takich jak; „Pan Charon”, „Honor”, „Droga Powrotna”, „Marsz”, „Siłacz”, za które otrzymał wiele znaczących nagród oraz nominacji filmowych podczas ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali i konkursów filmowych.

W ramach stypendiów M. Żegliński zrealizuje krótkometrażowy film dokumentalny „Najpierw masa, potem masa”. Będzie to film o chłopakach z dużą nadwagą, która utrudnia im życie i zagraża ich zdrowiu. Swoją wagę nazywają słuszną posturą. Są „liniowymi” i grają w futbol amerykański w drużynie Cougars Szczecin. – To paradoks, bo sport najczęściej wymaga od zawodników, aby byli proporcjonalni. Ten daje szansę osobom z nadwagą, są poszukiwani i doceniani. Chciałbym również pokazać walkę drużyny o wygraną, o klub, któremu grozi rozwiązanie – podkreśla M. Żegliński

Film, który niepozbawiony będzie elementów kina komediowego, ukaże obraz pracy nad sobą, walki ze słabościami i samoakceptacji. Pokaz premierowy odbędzie się w jednym ze szczecińskich kin. Planowane są również liczne pokazy w ośrodkach kulturalnych Szczecina.

Wsparcie od lat

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawane są od 2006 r. Co roku wybierana jest trójka młodych artystów, którzy dzięki środkom od marszałka mogą zrealizować własny projekt. O stypendia mogą ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35 roku życia, są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■