Komunikat wydany został w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi powołania pełnomocnika ds. pacjenta w szpitalu miejskim im. Jana Garduły w Świnoujściu.
KOMUNIKAT
w sprawie określania nazw stanowisk pracy w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych dedykowanych prawom pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta docenia i popiera wszelkie działania oraz inicjatywy mające służyć Pacjentom. Za takie należy uznać powoływanie w strukturach organizacyjnych przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych stanowisk pracy dedykowanych prawom pacjenta.
Należy jednak mieć na uwadze, aby taka inicjatywa nie wprowadzała Pacjentów w błąd.
Rzecznik Praw Pacjenta, powołany na mocy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta[1], jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów.
Nazwa „Rzecznik Praw Pacjenta” jest zatem zastrzeżona dla ww. organu administracji publicznej i nie może być wykorzystywana przez inne osoby lub instytucje.
Rzecznik Praw Pacjenta spotyka się natomiast z sytuacjami określania nazw stanowisk pracy podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych dedykowanych prawom pacjenta właśnie jako „Rzecznik Praw Pacjenta” bądź nazwy bardzo zbliżone. Taka praktyka wprowadza Pacjentów w błąd co do faktycznej funkcji osoby pracującej na tym stanowisku, jej umocowania oraz zakresu kompetencji. Pacjenci w kontaktach z takim pracownikiem mogą odnieść mylne przekonanie, iż zwracają się do organu władzy publicznej lub jego pracownika, co w oczywisty sposób jest sytuacją nie do przyjęcia. Właściwą praktyką jest określanie nazw ww. stanowisk jako „Pełnomocnik do spraw praw pacjenta” lub podobne.
Zdarza się także, że nieprawidłowe nazewnictwo pojawia się w przekazach medialnych, tzn. formalnie podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w swojej strukturze organizacyjnej ma powołanego „Pełnomocnika ds. praw pacjenta”, niemniej osoba pracująca na tym stanowisku w materiale medialnym określana jest jako „Rzecznik Praw Pacjenta”.
Rzecznik Praw Pacjenta uprzejmie wnosi do kierowników podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych oraz przedstawicieli mediów o zwrócenie szczególnej uwagi na przedmiotowe zagadnienie w ramach swoich działalności.
?? Ale o co chodzi ?? Przecież Szpital w Świnoujściu ma pełnomocnika do spraw praw pacjenta, a nie rzecznika praw pacjenta... To że media idą na skróty i stosują tę drugą, błędną nazwę to już ich problem.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
No właśnie, o co chodzi? Wynika z artykułu, że w szpitalu pracownik nazywa się odpowiednio po myśli tego pana z warszawki. To po co ta wypowiedź?
Ludzie - to jest jakaś paranoja - kolejny wygodny fotelik, który i tak nic nie może pomóc w kolejce do specjalisty
Jak zwal tak zwal ale wiadomo ze w swinoujsciu opieka medyczna licha i nikt z tym faktem nie chce nic zrobic
A tak naprawdę to o co chodzi ? - bełkot pseudourzędniczy i mało zrozumiały...
Już myślałem, że ktoś pod Karelusa się podszywa... Ufffff...