iswinoujscie.pl • Środa [11.04.2018, 07:04:05] • Świnoujście
10. Uznamskie Dni Literatury od 11.04. do 14.04.2018 z wybitnymi gośćmi z Polski

fot. Organizator
Publicysta Adam Krzemiński w rozmowie z niemiecką pisarką i filozofką Thea Dorn o patriotyzmie w Niemczech i w Polsce w dniu 12.4. w kurorcie nadmorskim Zinnowitz, wyróżniony wieloma nagrodami kontratenor i breakdancer Jakub Józef Orliński w specjalnym koncercie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego z włoskim ensemble „il pomo d’oro“ i z pisarką literatury kryminalnej Donna Leon jako patronce koncertu w dniu 13.4. w kurorcie nadmorskim Ahlbeck, kolejni goście Dni Literatury: laureatka literackiej Nagrody Nobla Swetlana Alexandrowna Alexijewitsch, były przewodniczący Bundestagu dr Norbert Lammert, autorka bestsellerów literatury kryminalnej Donna Leon od 11. do 14 kwietnia 2018 na polsko-niemieckiej wyspie Uznam, autor bestsellerów Ilija Trojanow otrzyma Uznamską Nagrodę Literacką 2018 za swój wyjątkowy dorobek literacki.
Kurort nadmorski Heringsdorf, 19 marca 2018: 10. Uznamskie Dni Literatury odbędą się w dniach od 11 do 14 kwietnia, a przyświecać im będzie motto „Odważ się, aby być szczęśliwym!“. Nie tylko położenie jednego z najbardziej słonecznych i ciepłych miejsc nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Uznam zapewnia idealne warunki do podjęcia tego tematu, lecz także historia wyspy dwóch krajów. Na wyspie Uznam mieszkają w zgodzie Polacy i Niemcy. Właśnie tutaj warto ponownie zadać pytanie dotyczące szczęścia, tak mówi dyrektor Thomas Hummel:
„Polska i Niemcy stoją przed wielkimi wyzwaniami – od kryzysu uchodźców do przyśpieszonych procesów globalizacji i nacjonalizmu. Nasze wybitne pisarki i nasi wybitni pisarze przekażą nam kompas, abyśmy mogli znaleźć oriętację w tych burzliwych czasach. Właśnie tutaj, na wyspie dwóch krajów, na wyspie Uznam, gdzie zjednoczona Europa jest tak blisko, chcemy poszukać szczęścia.“

fot. Organizator
Oczekujemy laureatki literackiej Nagrody Nobla z Białorusi, Swetlany Alexandrownej Alexijewitsch, byłego przewodniczącego Bundestagu, dr Norberta Lammerta, amerykańskiej pisarki Donny Leon, pochodzącego z Bułgarii lauretata Uznamskiej Nagrody Literackiej 2018 i autora bestsellerów Ilija Trojanowa, polskiego publicysty Adama Krzemińskiego, pisarki Thea Dorn jak i kontratenora i breakdancera Jakuba Józefa Orlińskiego.

fot. Organizator
Głównym punktem programu jest polsko-niemiecki wieczór autorski z filozofką Thea Dorn. Autorka nagrodzonych powieści i książek popularnonaukowych (między innymi za „Niemiecką duszę“) porusza temat ojczyzny w swojej najnowszej książce pt. „Niemiec, nie tępy. Mały podręcznik dla oświeconych patriotów“. W trakcie tłumaczonego na język polski wieczóru autorskiego pisarka porozmawia z byłym Ministrem Finansów kraju związkowego Saksonia-Anhalt, Karl-Heinz Paqué i z polskim publicystą, Adamem Krzemińskim o sprawach kontrowersyjnych – od pojęcia „ojczyzny“, kultury wiodącej do pojęcia „narodu“. Moderatorem rozmów będzie publicysta dr mult. Manfred Osten, który zajmie się zagadnieniem odnoszącym się do pojęcia „szczęście ojczyzny” w Niemiczech i w Polsce. Znany także w Niemczech publicysta Adam Krzemiński z Warszawy jest ekspertem ds. stosunków polsko-niemieckich. Od roku 1973 jest pracownikiem gazety „Polityka”. Niemieckiej publiczności znany jest poprzez esej „Polska w XX wieku. Esej historyczny”. W dniu 12 kwietnia o godzinie 19:30 w hotelu Baltic w kurorcie nadmorskim Zinnowitz.
Głównym punktem muzycznym programu będzie wyjątkowy koncert „Radość w muzyce: Aria operowa z Włoch i z Niemiec“ z ensemble „il pomo d’oro“ pod patronatem pisarki Donna Leon. Jednocześnie cieszymy się, że polski kontratenor Jakub Józef Orliński rozpocznie nasze 25 lecie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. Zwycięzca konkursu „Metropolitan Opera 2016“ w Nowym Jorku zaśpiewa znane arie kompozytorów Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Händel w dniu 13.4. o godz. 19:30 w kościele ewangelickim w nadmorskim kurorcie Ahlbeck. Ten wyjątkowy głos nie studjuje tylko na Uniwersytecie Fryderyka Chopina i jest członkiem „Young Artists Programms“ w Teatrze Wielkim w Warszawie, ale on jest także breakdancerem, który zdobył wiele nagród...

fot. Organizator
Więcej informacji jak i informacji o zakupie biletów można znaleść na stronie www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich punktach informacji turystycznej na wyspie Uznam, info@usedomer-musikfestival.de lub dzwoniąc pod numer telefonu: +49 38378-34647.
"Nie lękajcie się (JPII). .. być szczęsliwymi! Jakże uniwersalne przesłanie. Każda jego permutacja czyni nas lepszymi. „Odważ się, aby być szczęśliwym!“ Bravo, bravissimo, brawo dla odważnych z Uznamu-Usedom.
12:12- masz rację. A niedawno widziałem chyba na nn portalu reklamy spotkan młodych pod patronatem marszałka Geblewicza na temat" Czym jest demokracja 'Możemiesiąc temu poseł Misiło rozsyłał do szkół informacje o konkursie na temat poszanowania konstytucji. Jego partia Nowośmieszna lub nawet on sam to zorganizował, mówiono mi, że były odpowiednie nagłówki partyjne na papierach wysyłanych do szkół. Bardzo sie niecierpliwią ci państwo gasnącej partii, pożeranej i trawionej juz przez PO - pilno im do młodych ciał. Tyłek im już trawią, ale szczęka wychylona ponad żołądek Platformy - szeroko rozwarta, krzyczy jeszcze wabiąco, jak na wiosne przystało.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Gdy przeczytałem o czym tam będzie dyskusja i jaki ma być program tych spotkań.:, , Publicysta Adam Krzemiński w rozmowie z niemiecką pisarką i filozofką Thea Dorn o patriotyzmie w Niemczech i w Polsce" -to włosy mi dęba na głowie stanęły. Pachnie mi to lewicowo- liberalną propagandą i ideologizowaniem w stylu genderyzmu. Brr... Przerażająca wizja.
Chętnie wzięła bym udział w niektórych spotkaniach ale bilety trochę drogie jak na emerycką kieszeń.
A skoro juz zasmuciłem tak gruntownie początek dyskusji, to skrobnę coś bardziej optymistycznego: czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca wiedzę, wrażliwość (badania wykazały, że konkurenci czytania, filmy, mocno działają na sferę emocjonalną, nie poznawczą), więc zachęcam do czytania, a w gruncie rzeczy... motywowanie do lektury oznacza zachętę do pracy umysłowej i do wzbogacania ducha, czyli sednem sprawy nie jest czytanie dla czytania. Jako rozrusznik proponuję lekturę łatwą, ale dobrą, czyli kryminały Agaty Christie, gdzie oprócz intrygi mamy ciekawie nakreślone psychiki bohaterów czy obyczajowe tło (np.w jednym sytuacja w Anglii w czasie walk lotniczych z Niemcami) albo wręcz krótkie rozważania o moralności (np.czy moralne może byc zabójstwo seniorki rodu, która terroryzuje rodzinę). Rozrusznikiem może być literatura faktu (reportaże, relacje z ucieczki z kraju totalitarnego, itd.).
"piasek potem chrzęsci w zębach" - ładnie powiedziane. Mam jednak wrażenie, że dziś im ktoś ma mniej bruzd na moozgu - bardziej wpasuje się w życie - mniej rozterek. Tak zaczyna się upadek każdej cywilizacji.
Uznamskie Dni Literatury, wypasione biblioteki, obszerne sprawozdania i statystyki o odwiedzaniu bibliotek w szkołach czy poza nimi, a... rzeczywistość skrzeczy, bo coraz więcej uczniów zna największą przyjemnośc lekcji języka polskiego, jakimi są lektury, tylko ze ściąg, streszczeń. Epidemia smartfonizacji i ekranizacji internetowej wyjada powoli mózgi po zaaplikowaniu środków przeciwbólowych, bo te młode generacje nie czują, jak wyżera się im mózgi lub w oparach bełkotu portali, na których miesza się rzeczy ważne z błahymi, prasuje sfałdowania tych mózgów.Lekcje języka polskiego coraz częściej oparte są na fragmentach fragmentów, na ekranizacjach, a mózg pozbawiony dolin i wyżyn, czyli sfałdowań, zamienia się w płaską pustynię, której piasek potem chrzęsci w zębach wypowiadających się potem właścicieli tych mózgów.